Tworzenie tabel słownikowych

0

Witam. Rozpoczynam naukę w Power Bi (mam jakąś tam znajomość SQL) i mam trywialne pytania. Jak, mając dane np. sprzedażowe na kraje, tworzyć taką tabelę słownikową? Rozumiem, że taki zabieg stosuje się, aby zoptymalizować działanie. Kalendarz jest chyba taką tabelą. Czy podobnie tworzy się np. dla takich krajów korzystając z pewnej wbudowanej funkcji Power BI?

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to jak po stworzeniu takiej tabeli słownikowej "kraje" i po połączeniu jej z tabelą danych, usunąć kolumnę z "danych" - jedynie opcja ukrycia?

2

A gdzie chcesz ta tabele utworzyć? Na jakiej podstawie? Co znaczy usnąć kolumnę z danych? Sugerowałbym jednak podszkolić tego SQL, bez tego to będzie walka z wiatrakami.

0

Do tabeli z danymi chce utworzyć tabele słownikowe z kolumn powtarzających się, przykładowe kraje. Następnie stworzyć relacje tabel słownikowych z tabelą danych i kolumny obsłużone jako tabele słownikowe usunąć z tabeli danych, o ile taki manewr jest możliwy w Power Bi.

0

Nie wiem, czy do końca rozumiem, ale chcesz znormalizować chyba te dane. Po to się robi denormalizację (powiela właśnie takie dane jak kraj, nazwę klienta itd.), żeby to szybciej latało (select * z tabeli będzie przeważnie szybszy, niż z jakiegoś joina). Drugie - masz takie zagadnienia co do wymiarów (tabele słownikowe tak w skrócie) jak np. slowly changing dimensions.
Masz np. dużą firmę i ona zmienia na koniec roku siedzibę z Kurozwęk na Trzemoszną. Ta firma kupuje coś za grube miliony i masz teraz zobrazować sprzedaż roczną z podziałem na regiony/gminy. Jak będziesz mieć w tabeli faktów tylko ID klienta (relacja z tabelą Klient) no to po zmianie adresu klienta na koniec roku masz sytuację, gdzie cała ta kasa będzie pokazana jako sprzedaż w Trzemosznej (a w Kurozwękach sprzedaż spadnie, za co będzie zapewne oskarżony Tusk).

Tutaj masz fajną książkę nt. hurtowni danych

https://www.kimballgroup.com/data-warehouse-business-intelligence-resources/books/data-warehouse-dw-toolkit/

Power BI to tylko narzędzie, tworzenie tabel itd. to zabiegi na bazie (czy innych źródłach danych) i obojętnie czym ro zrobisz.

0
Tomo1989 napisał(a):

Jak, mając dane np. sprzedażowe na kraje, tworzyć taką tabelę słownikową? Rozumiem, że taki zabieg stosuje się, aby zoptymalizować działanie. Kalendarz jest chyba taką tabelą. Czy podobnie tworzy się np. dla takich krajów korzystając z pewnej wbudowanej funkcji Power BI?

Tak jak napisal @flinst-one Power BI to tylko narzedzie. Tabele tworzysz zazwyczaj na bazie danych i potem sie do niej laczysz przez PBI. Jak sie uczysz to mozesz sobie taka stworzyc w excelu. Zazwyczaj w modelu powinienes miec jedna tabele faktu i x tabel wymiaru, ktore sie lacza z tabela faktu po kluczach. W twoim przypadku moze to wygladac tak, ze w fakcie masz dane sprzedazowe (kraj, zysk brutto, netto itp.), a w wymiarze masz dane opisujace kraj (kraj, rodzaj sprzedanego towaru, ilosc sprzedanego towaru itp.) i laczysz to po kraju. Tak jak piszesz robi sie to po to zeby przyspieszyc dzialanie modelu, wiec tabela faktu powinna byc jak najmniejsza w metadane.

Tomo1989 napisał(a):

Kolejne pytanie jakie mi się nasuwa to jak po stworzeniu takiej tabeli słownikowej "kraje" i po połączeniu jej z tabelą danych, usunąć kolumnę z "danych" - jedynie opcja ukrycia?

Nie mozesz usunac, bo stracisz klucz.

Jak chcesz sie podszkolic z PBI polecam kurs (za darmo) pod ten egzamin https://docs.microsoft.com/en-us/certifications/exams/pl-300

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1