Baza danych szkoły

Odpowiedz Nowy wątek
2019-10-08 18:50

Rejestracja: 11 miesięcy temu

Ostatnio: 11 miesięcy temu

0

Witam, jestem początkujący w bazach danych i prawie nic nie kumam, a dostałem zadanie a mianowicie mam umieścić w bazie danych informacje na temat uczniów, klas, przedmiotów i nauczycieli, sal lekcyjnych i pracowni. Okreslić funkcie tworzonej bazy danych oraz zdefiniować zbiory przechowywywanych informacji. Wykorzystując diagramy ERD. Opracować model graficzny schematu bazy danych. Zaprojektować tabele i sprawdzić za pomocą reguły normalizacji, czy tabele maja prawidłowoą strukturę, Do zrobienia zadania ma mi posłużyć program dbdesigner4. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Pozostało 580 znaków

2019-10-08 18:53

Rejestracja: 7 lat temu

Ostatnio: 3 godziny temu

Lokalizacja: Kraków

0

:D
Chłopie ale z czym ci pomóc? Tutaj trzeba siąść i to robić bo jest tego trochę. Chyba, że napiszesz z czym konkretnie masz problem, i pamiętaj, że "nie wiem jak zacząć" się nie liczy.

Może przydałoby się przepisać polecenie na sposób bardziej opisowy. - Silv 2019-10-08 19:01

Pozostało 580 znaków

2019-10-08 19:15

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 7 godzin temu

Lokalizacja: Kielce

2019-10-08 19:18

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 3 tygodnie temu

Lokalizacja: Warszawa

1

mam umieścić w bazie danych informacje na temat uczniów, klas, przedmiotów i nauczycieli, sal lekcyjnych i pracowni

Trzeba stworzyć bazę danych (bardzo ogólne wyrażenie), a potem dodać do niej informacje o uczniach, klasach, przedmiotach, nauczycielach, salach lekcyjnych i pracowniach. Założeniem jest, że masz te informacje już przygotowane (w głowie / w zeszycie / w pliku na komputerze / itp.). Nie muszą być na tym etapie uporządkowane, muszą po prostu w ogóle być.

Okreslić funkcie tworzonej bazy danych oraz zdefiniować zbiory przechowywywanych informacji

Tych dwóch poleceń nie rozumiem. Moim zdaniem to bardzo ogólne polecenia. Myślę, że należy dopytać osobę, która to zadanie dała, co one dokładnie oznaczają.

Wykorzystując diagramy ERD. Opracować model graficzny schematu bazy danych.

Założeniem jest, że wiesz, co to są diagramy ERD. Tutaj masz wyjaśnione: http://zasoby.open.agh.edu.pl[...]wy&menu=6&language=PL Co do wyrażenia "model graficzny schematu bazy danych" to domniemywam, że chodzi właśnie o stworzenie diagramów ERD (graficznie; nie wiem, czy można je inaczej przedstawić). Jeśli sam masz wątpliwości, czy coś więcej nie potrzeba zrobić w poleceniu, które jest opisywane przez to zdanie, to dopytaj osobę, która to zadanie dała.

Zaprojektować tabele i sprawdzić za pomocą reguły normalizacji, czy tabele maja prawidłowoą strukturę

Założeniami jest, że umiesz "projektować tabele" i wiesz, co to są reguły normalizacji. "Projektowanie tabel" jest stwierdzeniem ogólnym; osobiście domniemywam, że nie musi to być w związku z konkretną bazą danych (a według niektórych teorii tak się powinno robić), tylko po prostu w jakimś ogólnym sensie "tabel". Tutaj masz słowo o normalizacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Posta%C4%87normalna(bazy_danych)

Do zrobienia zadania ma mi posłużyć program dbdesigner4

Nie używałem, nie znam. Angielska Wikipedia trochę o tym mówi: https://en.wikipedia.org/wiki/MySQL_Workbench


UPDATE: Co do programu dbdesigner4, to powinieneś, moim zdaniem, mieć do niego dostęp. Może razem z instalacją tego programu gdzieś masz też dostęp do jakiejś instrukcji? Chyba że program jest darmowy i musisz sam go zainstalować. W takim razie znajdź stronę domową, tam powinna być dokumentacja.


edytowany 2x, ostatnio: Silv, 2019-10-08 19:20

Pozostało 580 znaków

2019-10-09 10:39

Rejestracja: 17 lat temu

Ostatnio: 3 dni temu

1

OK, pokrótce. Nie wiem na ile jesteś obeznany w temacie, więc zakładam, że w ogóle.
(to, co piszę, to bardzo uproszczone więc proszę obeznanych z tematem o nie krytykowanie bez sensu ;))

Relacyjna baza danych (sql) składa się z tabel. Tabela zawiera w sobie konkretne dane. Jak sama nazwa wskazuje - w formie tabelarycznej.
Tabela składa się z kolumn i wierszy w taki sposób:

Id Imie Nazwisko
1 Jan Kowalski
2 Michał Krzemionka
3 Patrycja Świętojebska

Pola (kolumny) to: Id, Imie, Nazwisko
Każdy wiersz takiej tabeli nazywamy rekordem.

Strukturę tabeli określa się podając jej pola i klucze.
Teraz czym jest klucz.
Tabela zazwyczaj powinna posiadać klucz główny (PRIMARY KEY) - jest to specjalne pole, które jednoznacznie identyfikuje rekord.
W tym przypadku rekord o Id = 1 to Jan Kowalski. Takie pole jest automatycznie dodawane przez silnik bazy danych podczas dodawania nowego rekordu. Zapewnia to unikalność tego pola na poziomie tabeli.

Tabela przechowuje jeden rodzaj danych. Np. powyższa tabela może być tabelą: "Nauczyciele", która przechowuje dane o nauczycielach. Teraz możemy stworzyć drugą tabelę - uczniowie

Id Imie Nazwisko
1 Adam Śmietana
2 Agata Jastrząb
3 Mateusz Gruchała

Teoretycznie wygląda tak samo. Ale jeśli teraz chcemy się dowiedzieć, kto jest wychowawcą konkretnych grup osób, możemy dodać do tej tabeli tą informację. Tzn. POŁĄCZYĆ ją (utworzyć relację) z tabelą Nauczyciele:

Id Nauczyciel_Id Imie Nazwisko
1 2 Adam Śmietana
2 2 Agata Jastrząb
3 2 Mateusz Gruchała

W tym przypadku mamy połączenie jeden do wielu -> Jeden rekord z tabeli 'Nauczyciele' łączy się z wieloma rekordami z tabeli 'Uczniowie'. W tym konkretnym przypadku, jak widać, wychowawcą wszystkich uczniów jest Michał Krzemionka.

Są jeszcze inne typy relacji, np:

  • jeden do jeden
  • wiele do wielu

To Ci powinno pomóc zacząć.

edytowany 1x, ostatnio: Juhas, 2019-10-18 11:51
Pokaż pozostałe 3 komentarze
Co masz konkretnie na myśli? Chciałem napisać takie bardzo bardzo podstawy, żeby pytacz zakumał z czym ma do czynienia. - Juhas 2019-10-17 10:59
Chodzi mi o to, że napisałeś w taki sposób, jakby każda baza danych była relacyjna, a nie tylko ta z zadania. Rozumiem, że chciałeś być możliwie konkretny, więc nie będę się za bardzo czepiać. Niemniej w ogólności jakby czytał to ktoś nieznający się na bazach danych, mógłby się pomylić. - Silv 2019-10-17 17:03
No ok, ale to tak jakby ktoś pytał Cię o klucze główne, obce itd, a Ty byś mu mówił, że są inne bazy niż relacyjne ;) Ale rozumiem o co Ci chodzi. Zmodyfikuję ten fragment. - Juhas 2019-10-18 11:50
Określenie "relacyjna" w "relacyjna baza danych" nie ma związku z kluczami obcymi. https://pl.wikipedia.org/wiki/Model_relacyjny - Patryk27 2019-10-18 11:57
@Juhas: dzięki. Sprecyzowanie, że chodzi o relacyjne bazy, usuwa moje wątpliwości. :) - Silv 2019-10-18 13:17

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0