Nauka Baz danych

0

Witam mam pytanie czy znacie strony które uczą baz danych ale nie zapytań i jak wyciądać z nich dane (mam 2 książki) a takie strony które uczą jak mają wyglądać tabele jak łączyć jej z innymi itp.

0

Nie do końca rozumiem pytanie. Chodzi Ci o best practice? Czy raczej o coś innego? Z reguły jest tak że baza ma być stabilna czyli posiadać klucze główne i obce po których łączysz tabele, jakieś indeksy co by przyśpieszyć wyszukiwanie i najlepiej żeby była doprowadzona do trzeciej postaci normalnej, ale to nie jest jakiś szczególny warunek. Poza tym w bazie mają się znaleźć dane dotyczące aplikacji więc to co masz w programie powinno być zapisane w bazie no chyba że chcesz się zdziwić że jakieś dane poginęły.

Ale widziałam bazę w instytucji pewnej, gdzie klucz główny nie był do końca zakładany a łączono dane po jakiś numerkach, numerki odpowiadały klientowi i w międzyczasie były jakimś mega tajnym algorytmem wyliczane. Czyli totalny burdel dzięki któremu ludzie od baz bardzo mozolnie pracują. :)
Morał z tego jest taki że jak sobie pościelesz tak się wyśpisz, czyli baza musi być przemyślana, czasem lekko zoptymalizowana, a jak już się bawisz zapytaniami to zawsze sprawdź plan zapytania i pomyśl czy nie da rady przyspieszyć.

1

Trochę trudne pytanie. Zatem jeśli chcesz sobie popatrzeć jak powinno się projektować bazy danych poczytaj sobie np. o postaciach normalnych jak koleżanka wspomniała. Tylko, że z bazami tak jest, że czasem celowo dokonuje się denormalizację bazy danych, ponieważ jak mamy wszystko zaprojektowane zgodnie z postaciami normalnymi to dane zapytanie wykonuje się potwornie długo. Wtedy zaczynają się rzeczy których niestety nie da się zawrzeć w kursie/książce. Wtedy potrzeba po prostu doświadczenia.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0