Nauka baz danych od 0, zmiana branży!?

0

Witam serdecznie,

jestem absolwentem Politechniki, jestem inżynierem mechaniki i budowy maszyn. Mam bardzo obrotnego znajomego, który ma ogromne znajomości - zna bardzo wielu prezesów wielkich firm itp.. Ten znajomy bardzo mnie lubi i chce pomóc mi w życiu. W mojej branży ciężko o dobrą i dobrze płatną pracę.

Otóż sprawa wygląda następująco. Mam 24 lata (dzisiaj mam 24 urodziny). Znajomy zaproponował mi zaczęcie pracy w wielkiej firmie informatycznej działającej również na terenie Polski. Zaproponował mi to z racji na to, że jestem inżynierem i znam język niemiecki i angielski. Na start mimo zerowej wiedzy mam dostać jak na polskie standardy duże pieniądze. Znajomy powiedział mi, że wszystkiego w tej wielkiej firmie mnie nauczą itp., miałbym tam zajmować się bazami danych. Z tego co wiem trzeba poznać programy SQL i Oracle, a do tego najlepiej jakiś język programowania, a to wszystko z matematyką (nie byłem nigdy zbyt dobry z matmy).

Chciałbym się dowiedzieć, co o tym sądzicie? Nigdy nie miałem styczności z informatyką. W jakim czasie jestem w stanie od 0 nauczyć się wszystkiego o tych bazach danych pod odpowiednią opieką i będąc dobrze kierowany? Do życia podchodzę tak, że jeśli na czymś będzie mi zależeć, to wszystkiego można się nauczyć, ale chodzi mi o takie realne spojrzenie??? Powiedzmy, że nie wiem o tym, a okaże się że mam do tego predyspozycje i będę odpowiednio kierowany... Jaki mniej więcej to czas? 3,5 lat, czy raczej więcej? I jaki zakres materiału trzeba ogarnąć żeby być specjalistą w bazach danych? Czy jest to coś przyszłościowego? Jest to możliwe do ogarnięcia jakbym się temu poświęcił i codziennie trenował?

Pozdrawiam.

0

wszystkiego - nigdy, podstaw jak jesteś kumaty to powinieneś w miesiąc-dwa. A potem to już inna bajka - wszystko zależy od ciebie. Z BD jest jak z samochodami - masz mechanika, blacharza, elektryka, gazownika. Każdy robi coś innego, zazwyczaj jednemu nie jest potrzebna wiedza drugiego. Tutaj jest dokładnie tak samo - możesz klepać SQLe dla raportów i odpowiadać za optymalizację zapytań, możesz mieć do czynienia z replikacją, z hurtownią danych. Wreszcie możesz odpowiadać za działanie bazy 24h/dobę i reagowanie na różne awarie. Co do przyszłości to "można z tego wyżyć"

0

A czytałem coś o certyfikatach międzynarodowych Oracle itp., ile czasu potrzeba na dojście do takiego poziomu, aby mieć taki certyfikat? Bo nie jestem zorientowany w temacie i to jest dla mnie jakieś odniesienie posiadanych umiejętności?

0

od tygodnia do 10 lat, a i tak niektórym może czasu niewystarczyć. Nie wiem jakiej innej odpowiedzi oczekujesz

0

Rozumiem o co Ci chodzi. Każdy w innym tempie się uczy, każdy ma inne warunki, innego nauczyciela itp. itd.. Dzięki za odzew. Będę się starać temu poświęcić i zobaczymy. Zawsze ciekawiły mnie te tematy, ale nie sądziłem, że kiedykolwiek dostanę taką propozycję.

0

Zależy też, o jakim mówisz certyfikacie. Ścieżki certyfikacji są tak stworzone, żeby móc maksymalnie wydoić ludzi na każdym poziomie.
Wszystkiego najlepszego ;)

0

Chodzi mi o certyfikat OCA, czy OCP, nie wiem który konkretnie. Wiem, że jest ich ponad 100. W mojej branży też jest sporo certyfikatów do zdobycia, ale czasami bywa tak, że ktoś kto je ma nie jest lepiej traktowany przez pracodawców, a kosztują one duże pieniądze.

0

tutaj odpowiedziałeś sobie sam. Jeśli masz propozycję pracy w konkretnej firmie i przyjmą Cię mimo braku wiedzy i doświadczenia jednocześnie dając Ci czas na naukę to dowiedź się czy "lubią" certyfikaty. Bardzo możliwe, że jeśli tak to sami je finansują

0

Mają mnie przyjąć dzięki znajomemu i umiejętności języka niemieckiego. Nie mają specjalistów z językiem niemieckim. Słyszałem o tej firmie, że nie płaca najwięcej, ale za to szkoleń jest mnóstwo. Nie wiem zobaczymy co życie pokarze. Poza tym czytałem o tej firmie na GoWork.pl, co ludzie piszą. Z kilku opinii tak zapisanych wynikało ile niektórzy zarabiają tam po 3 latach pracy i mając wiedzę. Ja mam dostać więcej na start. Więc tak źle nie płacą, ale może dlatego, że po znajomości.

1

Siedzę w bazach od dłuższego czasu (1++ roku w DB2, i od ponad pół roku w Oralce) więc powiem Ci mniej więcej jak to wygląda.

Ogólnie najbardziej uproszczając w bazach danych masz dwie ścieżki kariery:

  • Data Warehouse - Generalnie tutaj wchodzi wszystko od kontrolowania spójności danych, przez pisanie logiki biznesowej i projektowanie bazy, wsparcia w przypadku awarii, ogarnianie poszczególnych data martów etc
  • Business Intelligence - Panowie od raportów, wyciąganie danych z systemu, manipulowanie danymi aby wyciągnąć współczynniki biznesowe, analiza, programowanie funkcjonalności wiążącej dane etc

Później zagłębia się to albo do Oracle DBA albo do Programisty PL/SQL, którzy następnie mają setki różnych specjalizacji (np tuning, biznes, raporty, modelowanie), więc różnorodność jest spora. Osobiście znam adminów którzy tylko pilnują uptime bazy i reagują na awarię, programistów piszących logikę biznesową ale też takich którzy zajmują się programowaniem technicznych funkcjonalności systemu czyli np automatycznego przydzielania mocy do zapytań.

Generalnie swój kawałek chleba powinineś opanować w rok jeśli jesteś kumaty, do poziomu takiego żeby płynnie poruszać się po bazie i będziesz ogólnie rozumiał co wokół Ciebie się dzieje (ale to zależy jeszcze do czego Cię wrzucą, przy skomplikowanych systemach biznesowych w banku rok to może być mało). Kolejne lata doświadczenia to nabywanie specjalizacji, i ogarnianie bardziej zaawansowanych rzeczy jak np Oracle Hints, Podmianki partycji, CTAS etc.

Finally, jeśli chodzi o pieniądzę to dam Ci duży boost do motywacji: W Polsce ludzie zajmujący się bazami są w ścisłej czołówce najlepiej zarabiających ludzi w IT, w takie Warszawie dobry programista biznesowy PL/SQL (DBD)z paruletnim doświadczeniem może zarobić spokojnie z 12 tyś miesięcznie do ręki, podobnie jest w przypadku adminów (DBA), DBA to chyba jedyny znany mi typ admina który może konkurować w zarobkach z programistami. Zagranicą o dziwo nie jest już tak lukratywnie ale też nie jest źle, w Niemczech pewnie ok 4k euro miesięcznie, szwajcaria ~7000-12000 CHF miesięcznie.

Wszystkiego nie idzie przekazać w tak krótkim poście i mam nadzieję że koledzy mi wybaczą trochę uogólnień ale masz w sumie jako takie podsumowanie ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1