tabelka w wordzie

0

Witam. Interesuje mnie taki problem: załóżmy że tworzymy jakąś stronę np. szkoły. Potrzebujemy więc zamieszczać na niej plan lekcji. Ponieważ taki plan może być często zmieniany, zatem prościej byłoby zamieścić tabele z planami lekscji w plikach worda. I tu pojawia siępytanie. Jak wyciągnąć z pliku *.doc tabelkę?

0

W plikach worda plan lekcji? Z całym szacunkiem, ale to po pierwsze nonsens, a po drugie skomplikowana sprawa. Jeśli już, to stwórz ten plan lekcji w Excelu i zapisuj jako CSV (wówczas explode po "\n" i po ";", "," albo "\t" w pętli wystarczy). Tak przykładowo (da się to bardziej rozbudować, ale najprościej:

$table=file_get_contents('plan.csv');
$table=explode("\n", $table);
foreach($table as $i => $row) $table[$i]=implode("</td><td>", explode("\t", $row));
$table="<table><tr><td>".implode("</td></tr><tr><td>", $table)."</td></tr></table>";

Pisane z pamięci, więc jakieś takie szczegóły jak kolejność parametrów trzebaby sprawdzić, ale ideę oddaje.

0

nie wiem czy nonsens. Tworzysz tabelke. Na górze dni tygodnia, po lewej numer lekcji, w środku przedmioty. Ale to z excelem też mi się podoba. Dzięki :-)

0

jasne, że nonsens - najlepiej zrobić całość w php - plan lekcji zmieniać za pomocą formularza (wtedy będzie najszybciej)

0

Chodzi mi o to, że Word nie jest stworzony do takich rzeczy. W tworzeniu tabel Excel jest dużo wygodniejszy, a do tego ma możliwość zapisu do banalnego w obsłudze formatu.
Tworzenie wszystkiego w PHP - szczytna idea, na pewno wygodna, ale czasem trzeba mieć możliwość posiadania tego w jakimś "zwykłym" programie i tylko wrzucać tak, by PHP mógł z tego odczytać, bez przepisywania tego ręcznie. Szczególnie, jeśli plany te ma wklepywać/poprawiać jakaś sekretarka albo ktoś - wówczas dochodzą trudności z przyzwyczajeniem się do danej aplikacji (co u ogromnej większości ludzi powoduje trudności, jakie nam - informatykom - trudno sobie nawet wyobrazić).

0

no tak, w sumie nie myślałem o zwykłych śmiertelnikach [diabel]

0

No, już to taka dygresja - format DOC jest jednym z najgorszych jakie można sobie wyobrazić do obróbki i przekształcania poza programem macierzystym. Ostatnio nawet jeden z ludzi Microsoftu przyznał, że praktycznie jedyną metodą było zainstalowanie Office na serwerze i używanie COM. Do którego można się spokojnie odwołać także z PHP, ale to inna sprawa ;)

Za to, jeżeli używany byłby format OpenDocument (OpenOffice 2.0) czy OpenXML (Microsoft Office 2007), czy wcześniejszy WordML (Microsoft Word 2003), to dane były by normalnymi danymi XML, których pobieranie i zmienianie to czysta przyjemność...

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0