sytuacja na granicy - status page

1

Pomozecie?

Zastanawiam sie pod katem sytuacji na UA. Mamy kilka przejsc, z ktorych kazde ma swoje potrzeby. Doslownie hordy ludzi chetnych zeby pomoc (wolontariat/dostarczenie zasobow/transport ). I totalny chaos informacyjny. Ludzie probuja sie koordynowac przez FB. Sam tak caly wieczor spedzilem na koordynacji, ale jest to bardzo nieefektywne. Ale nie da sie znalezc prostego status page, na zasadzie lista przejsc i potrzeby (ew po wejsciu w link jakas dokladniejsza specyfika) np (dane fikcyjne). Potrafilby ktos na szybko zestawic cos co dawaloby informacje w stylu jak nizej (forma prezentacji do ustalenia).

Generalnie bardzo lekka strona, bo sa problemy z internetem i zeby sie dalo na mobilkach przeczytac.
Ktora daloby sie bardzo latwo i szybko aktualizowac. (nawet wklejajac tekst od kogos na miejscu, albo dajac osobie na miejscu taka mozliwosc)
Zeby nie padla jak tysiace ludzi zaczna ja przegladac.

(fakowe dane, tylko jako przyklad).

Medyka: transport - na biezaco, jedzenie - pelno, odziez - nie przyjmuje, wolontariat - obstawiony, potrzeba osob na nocna zmiane do odbierania telefonow
Zosin: transport - potrzeba kierowcow na poludnie polski, jedzenie - pelno, odziez - nie przyjmuje, potrzebne leki w duzych ilosciach (przeciwgoraczkowe i przeciwbolowe). Wolontariat: brakuje rak do wszystkiego itp.
Hrubieszow: Medyka: transport - duzo osob do odebrania ze swietlicy, spodziewany transport w nocy , jedzenie - pelno, odziez - nie przyjmuje, wolontariat - obstawiony, potrzeba osob na nocna zmiane do sprzatania wokol budynkow

Potrafilby ktos cos takiego szybko zmontowac zeby tylko bylo proste i dzialalo? (myslalem nawet czy nie daloby sie uzyc do tego jakichs Gitlab Pages ).

1

Mógłbym coś w weekend ogarnąć w Symfony - strona jak rozumiem praktycznie statyczna - można zrobić FPC i myślę, że z ruchem nie będzie problemu. Przydałby się ktoś do ogarnięcia prostego frontu. Myślę, że mogę też załatwić UX'a żeby nam to zaprojektował.

0

Doceniam potrzebę pomocy, ale warto też się zastanowić czy my jako programiści nie możemy pomóc lepiej dostarczając $. Istnieje dużo organizacji jak np. PAH, CPK itp. które od lat koordynują takie działania - więc można też popracować te kilka h dłużej w ciągu dnia (zamiast pisać n-ty system do "organizacji", albo też dezorganizacji, jeżeli osoby które to piszą zajmują się tym od wczoraj), a nadpłatę z nadgodzin przeznaczyć na wsparcie NGO.

3

@Markuz: można też jedno i drugie. Ja sobie zabezpieczyłem 5 cyfrową sumę na wsparcie rodzin, które dotrą w moje okolice. Preferuję pomoc bezpośrednią niż przez NGO bo po ostatnim doświadczeniu jak mnie WWF próbowało ordynarnie naciągnąć na adopcję rysia (polecam poczytać o tym programie) to już straciłem wszelkie zaufanie do NGO. Znam też pewne przykłady takich działań od środka. Pieniądze daję tyko na Orkiestrę albo bezpośrednio.

2

Coś podobnego powstało w ramach #TechForUkraine:
https://dopomoha.pl/uk/#map=7/50.538/24.055

W ogóle powstała taka inicjatywa, że firmy mogą zgłaszać swoją pomoc w realizacji projektów służących pomocy Ukrainie:
https://www.techtotherescue.org/tech/tech-for-ukraine

0

Przyszedł mi do głowy pomysł na nieco bardziej rozwinięty projekt koordynacji pomocy. Byłby na tyle uniwersalny, że wykraczałby poza obecną sytuację na granicy, i mógłby służyć również w innych sytuacjach, np. w przypadkach klęsk żywiołowych, których pewnie będzie jeszcze niemało na świecie. Projekt ten wymagałby jednak połączenia paru technologii - webserwis z kontami użytkowników, systemem logowania i bazą danych, i aplikacja na telefon. Ja sam nie zajmuję się w ogóle programowaniem webowym, piszę głównie w C++/Javie/Pythonie więc nie wiem jeszcze jakiego zestawu rozwiązań najlepiej użyć. Jeśli jednak są tu osoby doświadczone i chętne, mógłbym przedstawić bliższe szczegóły i wspólnie zastanowilibyśmy się jak do tego podejść. Mógłbym się nawet nauczyć JavaScriptu, żeby to rozwijać ;) Byłaby to faktycznie dobra okazja do zrobienia jakiegoś wspólnego projektu opensource. Dawajcie znać, jeśli Was to interesuje.

1

Widzę to tak.

  1. Aplikacja byłaby dostępna po rejestracji. Jako jeden z elementów należałoby podać nr telefonu.
  2. W aplikacji formowałyby się grupy użytkowników oparte na wspólnej mapie, nazwijmy je "mapformy" (mapa + platforma). Twórca mapformy zostaje automatycznie jej użytkownikiem i jej adminem. Wszystkie dane umieszczane w ramach mapformy byłyby widoczne tylko dla jej członków.
  3. Do mapformy można dołączyć wyłącznie po otrzymaniu "zaproszenia" od innego jej użytkownika (niekoniecznie admina) na swój numer telefonu. To powoduje, że grupy związane z mapformą mogą szybko rosnąć w razie potrzeby, ale są powiązane. Struktura powiązań danej mapformy (np. kto wciągnął kogo) byłaby logowana.
  4. Mapforma umożliwiałaby umieszczanie na niej aktualnej pozycji każdego jej członka uzyskiwanej z lokalizacji telefonu.
  5. Pozycja byłaby aktualizowana na bieżąco np wysyłając co określony czas (np co 5 minut) updejty pozycji. W zależności od sytuacji możnaby ich częstotliwość zmieniać, ale byłaby wspólna dla grupy. W sytuacji gdy pozycja jest "stale" (nie dostaliśmy updejtu w określonym czasie), symbol użytkownika by to odzwierciedlał (np. szarzał).
  6. Wraz z pozycją powiązane byłyby 2 typy broadcastów: "Potrzebuję" i "Oferuję". Każdy użytkownik mógłby włączać je naraz.
  7. Broadcast typu "potrzebuję" powodowałby zmianę standardowo białej ikonki pozycji na czerwoną. Typ "potrzebuję" mógłby zawierać predefiniowane elementy: "jedzenie", "transport", "schron", "ewakuacja", "pomoc medyczna", "jestem w niebezpieczenstwie", itp. Pozwalałoby to np. na szybką filtrację po tych elementach członków na mapie, oznaczanie ich innymi piktogramami. Po kliknięciu na danego użytkownika otwierałyby się szczegóły potrzeb (jakie jedzenie, dokąd transport, itp).
  8. Broadcast typu "oferuję" powodowałby zmianę ikonki na zieloną. Reszta byłaby podobna jak wyżej.
  9. Członkowie mapformy mogliby wysyłać do siebie proste sygnały np. sygnał od czerwonego do zielonego oznaczałby "pomóż mi", od zielonego do czerwonego - "przyjąłem, jadę z pomocą" mogliby się również komunikować na czacie. Status takiej potrzeby też by się zmieniał, żeby inni widzieli że ktoś już ją obsługuje, chociaż możliwe byłoby obsługiwanie przez różnych członków. Kto komu aktualnie pomaga byłoby widoczne w szczegółach członków mapformy.
  10. Możliwa byłaby filtracja użytkowników po broadcastach i np. geometrii ("Pokaż mi wszystkich potrzebujących transportu w promieniu 5 km od punktu X").
  11. W ramach mapformy można trakować konkretnych członków (dostawać updejty o zmianie pozycji lub potrzeby).
  12. Oprócz pozycji użytkowników, można też na mapformie umieszczać i edytować inne elementy widoczne dla wszystkich (POI - points of interest, trasy, granice obszarów). Przy każdym elemencie w szczegółach widoczne byłoby kto go ostatnio edytował.
  13. Liczbę mapform, do których może należeć użytkownik można by ograniczyć (np. do 5) tak by faktycznie był skupiony tylko na nich.
2

Emocjonalnie i chaotycznie, nie potrafie dzisiaj inaczej. Po swoim wczorajszym wyjezdzie na granice i chaosie jaki tam panuje stwierdzam ze juz wiem co znaczy ze sytuacja jest dynamiczna i aby status page mial sens musi byc osoba na miejscu ktora bedzie go aktualizowac w miare na biezaco (stan sprzed kilku godzin jest malo przydatny, a co dopiero sprzed kilku dni).

Niemniej k... jak to mozliwe ze jest tyle organizacji pomocowych, rzad itp. a nie ma sensownej koordynacji tego ?

Ludzie naprawde chca pomoc tylko konczy sie na tym ze zamiast zrobic dwa kursy to czekaja przez kilka godzin na pasazerow jak na przejsciu 30 minut dalej sa hordy potrzebujacych a transportu brak.

Nie ma optymalizacji, zeby nie wracac z pustymi miejscami.

Brakuje mozliwosci ogarniecia transportu z przesiadka (przyklad z wczoraj: Korczowa - Szczecin). Bez problemu znalazlyby sie osoby ktore pojechalyby np. z Lodzi, Poznania czy Krakowa do Szczecina, byle ktos do nich dowiozl ludzi z granicy, ale nie chca jechac w ciemno na granice, gdzie zaplanowanie czegokolwiek na kilka godzin do przodu graniczy z cudem.

Mnostwo rzeczy sie marnuje (haldy darow ktore staly sie smieciami), za to w lokalnych placowkach w glebi kraju gdzie zjechalo np. sporo dzieci rzecyz brakuje i nikt nie wie o zbiorkach.

1

Przyklad jak aktualnie organizacja dziala:

organizacja.png

0

No i robi sie kolejny probelm z organizacja: ludzie generalnie chca jechac tylko do duzych miast bo je znaja. (Przez analogie: gdyby Polak mial uciekac na UA co mu wiecej powi Lwów czy Volodymyrivka ?)
Duze miast powoli sie zapychaja jak chodzi o mozliwosci noclegowe, za to w malych miastach sa puste miejsca i ludzie tam nie trafiaja.

Duzo ciekawych szczegolow w komentarzach w tym poscie, ale on jest na grupie wiec nawet nie wiem czy da sie udostepnic (FB malo uzywam za wyjatkiem ostatnich dni).

post.png

0

Tutaj dostępna mapa oferowanych mieszkań na terenie Polski i nie tylko
https://tinyurl.com/2p8vzj2m

https://uasupport.pl/#/dashboard/homes

To jest dość podobne do mojego pomysłu wyżej, z tą różnicą że w moim pomyśle pozycje mogły być na bieżącą updejtowane z lokalizacji.

1

O, ktos poszedl po rozum do glowy: https://ukraina.grupagranica.pl/granica?fbclid=IwAR3XZdDT8ji3_0D5EOrDKXBZ-TbCqRtSiexooaALCwR2yzAXYnzLYT981ro w sumie nawet sprytniej zrobili niz myslalem. Pytanie czy aktualizuja na biezaco?

edit: o, i chyba nawet te statusy sie faktycznie zmieniaja

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1