Czy Node jest lepszy od PHP?

0

Cześć,
mam taki dylemat od jakiegoś czasu. Chciałbym tworzyć aplikacje internetowe. Od jakiegoś czasu męczyłem PHP. Jednak coraz więcej ofert pojawia się dla js oraz node'a. Tym bardziej, że nie mam żadnego doświadczenia komercyjnego, a ofert dla juniorów jest kilka. Czy node jest lepszy od PHP, gdyż nie mogę się zdecydować, w którym tak najlepiej jest stworzyć projekt.

3

Czy Node jest lepszy od PHP?

Uuu żeglujesz pod wiatr przyjacielu :|

1

Nie ma czegoś takiego że lepsze czy gorsze, każde jest skierowane do trochę czegoś innego, jedno co musisz wiedzieć w node na napisanie tego samego poświęcasz więcej czasu niż w php.

0

pÓÓÓÓki możesz zrezygnuj z tego i zajmij się czymś poważnym bo utkniesz w szambie...

1

Poruszyłeś kilka różnych problemów.

Chciałbym tworzyć aplikacje internetowe. Od jakiegoś czasu męczyłem PHP. Jednak coraz więcej ofert pojawia się dla js oraz node'a. Tym bardziej, że nie mam żadnego doświadczenia komercyjnego, a ofert dla juniorów jest kilka.

Czyli problem pod tytułem: w czym łatwiej znaleźć pracę?, czyli należałoby porównać nie tyle PHP/Node, co rynek pracy, które technologie są bardziej przyjazne juniorom.

Czy node jest lepszy od PHP,

"Lepszy" to jest subiektywne, ale pisałem w obu tych rzeczach i język PHP z perspektywy czasu oceniam jako słaby (chociaż kiedyś mi się podobał), a JavaScript (w którym się pisze w Node) jest wg mnie językiem fajniejszym, czyli lepszym. Poza tym pisząc coś w Node możesz dzielić kod między backend i frontend, co też jest ułatwieniem, bo masz jeden język po obu stronach.

gdyż nie mogę się zdecydować

Problem wynikający z braku zdecydowania (to cecha charakteru, a nie problem techniczny), ew. złych wyobrażeń na temat programowania (przecież nikt ci nie każe decydować na zawsze, możesz poduczyć się trochę Node i potem pomyśleć, co dalej, czy wskakujesz całkowicie w Node, czy jednak to nie dla ciebie).

w którym tak najlepiej jest stworzyć projekt.

A tutaj problem doboru technologii, którego rozwiązanie będzie zależało od projektu. W PHP jest masę róznych CMSów i innych ciekawych rzeczy (W Node też są jakieś, ale jednak nie tyle co w PHP). Też pytanie, na ile projekt, który robisz przypomina zwykłą stronę internetową (wtedy pewnie PHP bardziej jest dostosowany do tego typu pracy, Node bywa upierdliwy do pisania zwykłych stron, bo jest asynchroniczny - chociaż teraz jest async / await, więc to jakoś łagodzi problem), a na ile aplikację, która sobie działa w real time na przykład (wtedy Node jest bardziej dopasowanym wyborem).

Node (...) PHP

A tu ogólny problem, który polega na tym, że bierzesz tylko dwie platformy pod uwagę (a przecież możliwości jest więcej - choćby Python czy inne języki).

8

Wiesz co, moim zdaniem to nie ma tak, że lepszy, czy gorszy.. gdybym miał powiedzieć co cenię w programowaniu najbardziej powiedziałbym, że stackoverflow, stackoverflow, który podał mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam i co ciekawe, to właśnie przypadkowe wybory wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wybiera się język programowania, nawet pozornie uniwersalny, bywa że nie znajduje się tego odpowiedniego od razu, który by tak rzec, nie jest najważniejszy, ale pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ wybrałem PHP i dziękuję życiu, dziękuje mu, programowanie to poezja, programowanie to pasja, programowanie to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak Ty to robisz, skąd czerpiesz tę radość, a ja odpowiadam, że to proste, po prostu wybrałem jeden z dwóch języków i zacząłem programować, to właśnie to sprawiło, że dzisiaj na przykład zarabiam #15k, a jutro, kto wie, dlaczego by nie, oddam się programowaniu w JavaScripcie i będę ot, choćby frontendowcem.

4

Czy Node jest lepszy od PHP?

Tak, EOT

0

Nie jest. PHP nie zaciąga z automatu left-padów, encyklopedii britannica, żeby wyświetlić jednego stringa* i innego łajna od zraczałego community. Nie znaczy to oczywiście, że PHP jest fajny.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0