System do programowania, czy Linux jest lepszy od Windowsa?

Odpowiedz Nowy wątek
2019-07-04 17:23

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 2 miesiące temu

1

Cześć. Chciałbym zapytać się Was co sądzicie o programowaniu na Linuxie. Już od dłuższego czasu chciałbym porzucić Windowsa na rzecz Linuxa albo Maca, bo po prostu w Windowsie irytuje mnie dużo rzeczy. Być może są to pierdoły, które kompletnie nic nie znaczą, ale po prostu mnie to denerwuje. Mac to bardzo dużo wydatek, więc na razie nie mogę wziąć go pod uwagę, tak więc pozostaje Linux. Ja komputera mam zamiar używać tylko do dwóch rzeczy, czyli nauki i pracy. Granie w gry, pisanie w Wordzie i inne tego typu rzeczy mnie kompletnie nie interesują.

Wiem, że pytanie pewnie wydaje się banalne, no ale jednak chciałbym przeczytać Wasze odpowiedzi na ten temat. Tak naprawdę nie miałem też dużo wspólnego z Linuxem, z 2 semestry temu na studiach robiliśmy coś na Fedorze, ale jego nauka nie jest dla mnie żadnym problemem, więc proszę nie sugerować się nikłą znajomością systemu.

Dobrze, mam parę pytań. Trzeba zacząć od tego, czy w ogóle to w czym działa można robić na Linuxie. Przypuszczam, że tak, bo większość z tego co będę potrzebował jest dostępna, a co do mniejszości to nie wiem, bo jeszcze nie sprawdzałem.

1. Czy technologię z których korzystam lub będę korzystać nie będą sprawiać problemu na Linuxie?
HTML5, CSS3, BS4, JS, dodatkowo w przyszłości: jQuery, TypeScript, Node.js, Angular, Vue, React.

Co do programów to wiem, że są kompatybilne, bo już sprawdziłem. Dla zainteresowanych: GitHub, Discord, TeamViewer, WebStorm, DataGrip, NordVPN, Spotify, MySQL

2. Jak ogólnie wygląda programowanie na innym systemie niż Windows. Jakie mogą być wady i zalety?

3. Bardzo lubię jak jest czysto i schludnie. Takie dystrybucje Linuxa mnie interesują. Przejrzałem kilka i natrafiłem na:
Elementary OS, Enso OS, Arch - o nim więcej poniżej. Możecie ewentualnie coś polecić dodatkowo.

4. Jak wygląda bootowanie obrazy dysku na pendrive? Ktoś podrzuci coś konkretnego, żeby nie przeszukiwać wszystkich stron, w tym pewnie pełno słabych? Czy dodatkowo u każdej dystrybucji wygląda to inaczej?

5. Nie lubię jak mam burdel. Czy na dystrybucji Linuxa tych które podałem mogę skasować wszystkie programy, które są zbędne? Potrzebuję te, które wymieniłem wyżej, no i jakąś przeglądarkę, pewnie Chrome.

Tutaj właśnie chciałbym poruszyć ten Arch Linuxa. Słyszałem, że tam po instalacji nie ma kompletnie nic. Bardzo mi się podoba taki zamysł.

No to na koniec mogę Wam napisać co mi się nie podoba w Windows. Jest tam za dużo syfu, który wymaga od Ciebie pełno rzeczy, które mi się nie podobają. Płacę za system, a na każdym kroku mam wciskanie jakiegoś gówna od ustawień, po ściągnięte programy, których nawet nie mogę usunąć używając PowerShell po śmieszne gierki. Irytuje mnie sama myśl o tym. Jak usunę to nie ma, czego nie usunę to nie widać, ale wiem, że gdzieś tam to jest i mnie to drażni. Często jak też coś oglądam, to programiści pracują albo na MacOS albo Linux. Dodatkowo nie podoba mi się zamysł, że mam wykonywać pracę biznesową na systemie, który służy do zabawy, nie wiem, po prostu tak mam.

Chętnie podyskutuję i odpowiem na kolejne pytania. Dzięki za pomoc i strzała.

edytowany 1x, ostatnio: PanMateusz, 2019-07-04 17:26
ad. 3 Ja bym uznał którąś z dużych, wielokrotnie testowanych dystrybucji, gdzie twórcy dystrybucji nie toczą wojny z oknami, filozofią IDE. Debiand, Fedora, Ubuntu czy coś podobnego. Pragmatyzm a nie ideologia - AnyKtokolwiek 2019-07-04 17:47
@AnyKtokolwiek: jesteś filozofem IDE? - Pijak 2019-07-04 17:51
Większość programistów których znam programuje web i mobile na Linuksie. Konsola Linux w porównaniu do tej z Windowsa, to niebo i ziemia. - rdza 2019-07-04 18:51
Tylko jeśli nie umiesz zainstalować innej konsoli. Pytanie, czy jak ktoś nie umie instalować programów, to da sobie radę z jakimkolwiek systemem. - somekind 2019-07-05 01:36

Pozostało 580 znaków

2019-07-04 18:42

Rejestracja: 4 lata temu

Ostatnio: 3 godziny temu

Lokalizacja: Warszawa

Ad.1 Nie, nie będą sprawiać problemów.

Ad.2 Nie ma większej różnicy - korzystasz z tych samych narzędzi tylko zamiast PowerShella masz basha (ewentualnie zsh/fish) jako język powłoki (btw w Windowsie też od biedy da się basha używać, ale jak się domyślam nie używałeś) - czyli podstawy basha musisz ogarnąć (o ile już nie znasz, bo większość serwerów i tak na Linuksie stoi, więc Cię to nie ominie). Instalacja programów jest też trochę inna - jest kilka sposobów na instalację w zależności od programów. A no i struktura katalogów systemowych jest też zupełnie inna niż na Windowsie.

Ad.3 Elementary OS jest spoko, korzystam teraz na prywatnym komputerze (brakuje mi tylko opcji zmiany kolejności workspace'ów jak na macu). Ogólnie to na pierwszy raz weź jakąś prostą, dobrze wspieraną dystrybucję z dużą ilością użytkowników, od siebie polecam Linux Mint / Pop!_OS / Elementary OS / Ubuntu (trzy pierwsze są oparte na Ubuntu) - zależy jaki interfejs Ci pasuje. Jak komuś początkującemu istaluję to wybieram Minta - intuicyjny jak ktoś korzystał z Windowsa, ma wszystko czego potrzeba na początek.

Ad.4 Do zrobienia bootowalnego USB na Windowsie użyj Etcher - nie miałem z nimi nigdy problemów (ewentualnie Rufus). Tworzenie USB z OSem nie różni się pomiędzy dystrybucjami.

Ad.5 Na każdej się da pokasować, taki urok Linuksa (z drugiej strony zwykle nie ma takiej potrzeby, nie ma syfu raczej na podanych przeze mnie distro).

Polecam postawić sobie na próbę wybraną dystrybucję na VirtualBox / Hyper-V i sprawdzić czy Ci pasuje zanim zainstalujesz jako główny system.

edytowany 12x, ostatnio: Maciej Cąderek, 2019-07-28 21:10

Pozostało 580 znaków

2019-07-04 19:32
Moderator Kariera

Rejestracja: 2 lata temu

Ostatnio: 8 godzin temu

Lokalizacja: Poznań

2

Tak naprawdę to jedyne utrudnienie, jakie mi przychodzi do głowy w przypadku rezygnacji z Windows to kłopot z tworzeniem aplikacji na ten system. Napisałem utrudnienie a nie niemozliwość, aczkolwiek realnie podchodząc do tematu, jeśli chcesz pisać coś na Windows, to powinieneś go mieć, chociażby jako maszynę wirtualną.

W moim subiektywnym odczuciu, komputer na Linuksie chodzi szybciej i stabilniej, minusem jest interface, bo pomimo antypatii względem 10-tki, muszę przyznać, że ma chyba najbardziej dopieszczony UI z dostępnych na rynku opcji. Plusem przesiadki jest brak aktualizacji, które obecnie w 10tce są automatyczne i nieuniknione. Mam wrażenie także, że Android studio na Linuksie chodzi lepiej, a emulator telefonu jest dla kompa mniejszym obciążeniem, niż w przypadku Windows, aczkolwiek to nie jest wynik żadnych pomiarów, tylko moje subiektywne odczucie.

W każdym razie, do robienia rzeczy, o których piszesz (czyli głównie webówka) linuks będzie moim zdaniem lepszy, a jeśli ktoś cię nie zgadza, to uznajmy, że na pewno nie będzie gorszy ;)


Naczelny forumowy hejter Apple

That game of life is hard to play, I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay, So this is all I have to say
Pokaż pozostałe 6 komentarzy
A co do dopracowania interface - 10 naprawdę ma go niezłego i jest praktycznie optymalnie wyważone. W przypadku Linuksa, pomijając kwestie wizualne, jest wiele braków. Albo masz KDE, które można na 500 sposobów ustawić, totalnie spersonalizować, ale przez to jest ciężko się przyzwyczaić, albo np. MATE, który jest mega ubogi. Sam używam tej ostatniej opcji, bo wolę prostotę niż wodotryski, ale widzę, ile tu jest niedoróbek. Chociażby rzecz, której mi najbardziej brakuje - możliwości przeciągnięcia ikony prawym klawiszem, z pokazaniem menu kontekstowego w miejscu docelowym - cerrato 2019-07-04 23:07
@cerrato: Do interfejsu w10 może się przyzwyczaiłeś. Mi w wingrozie brakuje np. możliwości "złapania" okna w dowolnym miejscu z alt+mysz i przeniesienia. Niektóre rzeczy zrobię szybciej używając terminalu, niż klikając. - PerlMonk 2019-07-05 11:59
A tym przeciąganiem to masz rację, aczkolwiek ja jestem tak przyzwyczajony do ciągania okienka za pasek tytuły, że i tak nie korzystam z innych możliwości. - cerrato 2019-07-05 12:03
Ale macie fetysze okien - Pijak 2019-07-05 14:09

Pozostało 580 znaków

2019-07-04 19:33

Rejestracja: 3 lata temu

Ostatnio: 1 minuta temu

4

Jak masz w planie bawić się np. Dockerem (np. chcesz coś szybko sprawdzić, powiedzmy lamp, bez kombinowania w systemie), to wybierz Linuksa, chyba, że chcesz bawić się tym przez grubą gumę (Windows lub macOS) z tego konsekwencjami.

Generalnie, pomijając pewnie stricte okienkowy .NET na Windows, czy aplikacje na macOS/iOS od Apple, jakieś RE specyficzne dla Windows czy OSów Appke, w pozostałych sprawach na Linuksie jest wygodniej się bawić, bo Twoja apka finalnie będzie właśnie chodzić na jakiejś instancji z tym systemem.

Pokaż pozostałe 4 komentarze
Na 7 jest w ogóle docker czy pytasz o Win server? - WeiXiao 2019-07-04 22:49
A nie wiem, z tego co widze teraz to byl jakiś Docker Toolbox, rozumiem ze ze to coś innego niz Docker for Windows? W każdym razie ja wielkich problemów z dockerem nie mam, poza tym że czasem potrzebny mu restart. Ale nie korzystam z Virtualboxa itp. - kzkzg 2019-07-04 22:55
@WeiXiao: kiedy ten wsl2 ma być dostępny? - Aryman1983 2019-07-04 23:02
@Aryman1983: zależy czy lubisz bleeding edge ;) - WeiXiao 2019-07-04 23:03
@WeiXiao: no właśnie nie mam zamiaru być w tym ich insider :-( - Aryman1983 2019-07-04 23:04

Pozostało 580 znaków

2019-07-04 19:56

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 2 miesiące temu

1

Super, dzięki za pomoc. Aktualnie przygotowuje się do wgrania systemu, dam znać co i jak gdy skończę i trochę się pobawię.

Pozostało 580 znaków

2019-07-04 23:09

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 10 godzin temu

Lokalizacja: Piwnica

6

Prawdziwy programista sam pisze system, frameworka i cmsa, nie zaniżajmy poziomu Panowie.


Pozostało 580 znaków

2019-07-05 00:05

Rejestracja: 8 lat temu

Ostatnio: 9 godzin temu

2

Jak jesteś łindołsiarzem to weź Linux Mint lub ew. Ubuntu Cinnamon.

Jakbyś zatęsknił za Windowsem, to masz 3 opcje:

Bardzo lubię jak jest czysto i schludnie. W takim razie kup sobie Chrome Booka i używaj IDE w chmurze. W każdym innym przypadku o to co i gdzie leży musisz dbać sam.
Czy to w Windows czy w Macu czy w Linuksie.

Jak wygląda bootowanie obrazy dysku na pendrive? - za każdym razem inaczej. Nie ma dwóch takich samych kompów. Mojemu np. przed sprzedażą ktoś wymontował moduł BT (pewnie żeby opchnąć potem osobno na allegro).

Nie lubię jak mam burdel. Czy na dystrybucji Linuxa tych które podałem mogę skasować wszystkie programy, które są zbędne? Potrzebuję te, które wymieniłem wyżej, no i jakąś przeglądarkę, pewnie Chrome.

Jeśli lubisz dłubać to zacznij od Manjaro lub Alpine Linux. Więcej o dystrybucjach: https://distrowatch.com/

czysteskarpety napisał(a):

Prawdziwy programista sam pisze system, frameworka i cmsa, nie zaniżajmy poziomu Panowie.

Zgadzam się. Z tym że prawdziwy programista nie ma czasu na CMSy. Instaluje jekyll-a lub Pelicana bo nie chce się pierdzielić z dziurami day-0, które można znaleźć w każdym skrypcie PHP o długości > 1k LOC, a które wykorzystują potem matołki z sieci do wyświetlenia swoich ulubionych trampków.


Pozostało 580 znaków

2019-07-05 01:08

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 3 dni temu

Lokalizacja: Warszawa

0
vpiotr napisał(a):

Jak wygląda bootowanie obrazy dysku na pendrive? - za każdym razem inaczej. Nie ma dwóch takich samych kompów. Mojemu np. przed sprzedażą ktoś wymontował moduł BT (pewnie żeby opchnąć potem osobno na allegro).

@vpiotr, co masz na myśli pisząc "za każdym razem inaczej"? Dlaczego piszesz o module Bluetooth (tak rozumiem "BT") w kontekście uruchamiania systemu z pendrive?


edytowany 1x, ostatnio: Silv, 2019-07-05 01:08
Mialem na mysli to ze przy bootowaniu znaczenie ma kazdy element sprzetu. Bo albo sie nie zbutuje, albo pojdzie troche inaczej niz na YT. Dlatego instalacje / bootowanie polecam OP omawiac na przykladzie konretnych bledow czy modeli laptopow a nie na zasadzie "co moze sie stac?". - vpiotr 2019-07-05 08:08
Ciekawe. Chodzi Ci o możliwość błędów i możliwość niedopasowania domyślnej konfiguracji? Ja się z tym nie spotkałem, ale to pewnie dlatego, że mam małe wymagania. - Silv 2019-07-05 14:50

Pozostało 580 znaków

2019-07-05 03:20

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 2 miesiące temu

1

Jestem po kilku godzinach testów. Udało mi się sprawdzić Elementary OS, Fedorę i Ubuntu. Testowałem całość na laptopie matki, bo u siebie na stacjonarnym mam trochę ważnych rzeczy, nie chciałem ryzykować i słusznie.

Elementary OS nie przypadł mi do gustu, testowałem go chwilę i jakoś to środowisko Pantheon, które jest domyślnie instalowane się u mnie nie sprawdziło.
Ubuntu wygląda fajnie, podoba mi się spora konfiguracja paska zadań, może pokazywać download/upload i trochę innych bajerów - lubię coś takiego. No i pojawia się problem podczas instalacji środowiska Qtile. Zrobiłem wszystko dobrze, szybki reboot i wybranie nowego środowiska podczas logowania i jedyne co mam to pasek. Z lewej strony na dole kilka liter z którymi nic nie mogę zrobić a z prawej jakiś napis "config default 05.07.2019". Nie mogłem zrobić kompletnie nic. Nie szło się wylogować, otworzyć terminal, żaden skrót klawiszowy nie działa, po prostu nic. Nagle okazało się, że nie mam już W10 na lapku. Co się tam stało, to nie mam pojęcia. Przed instalacją Qtile był, bo przełączałem się parę razy między Ubuntu a W10.

Fedora póki co najbardziej mi się spodobała. Jest na pewno na celowniku jako docelowy system, jednakże nie wiem czy da się ustawić własne skróty klawiszowe np alt+spacja (bo ściągnąłem chwilę później KDE i tam tak było). Dodatkowo też nie wiem czy można w lepszy sposób skonfigurować pasek zadań. Coś do niego przypiąć czy dodać jakieś widgety itp - przydałoby się.

Tak jak mówię, tylko testowałem całość chwilę, więc pewnie nie odkryłem wszystkiego. Aktualnie zabieram się za Manjaro. Jutro zdam kolejny raport jak przejdę przez kolejnych kilka dystrybucji, więc też pewnie pytania się pojawią.

Pozostało 580 znaków

2019-07-05 03:22

Rejestracja: 5 lat temu

Ostatnio: 3 dni temu

Lokalizacja: Warszawa

0
PanMateusz napisał(a):

Nagle okazało się, że nie mam już W10 na lapku.

Co to znaczy "nie mam"?


edytowany 2x, ostatnio: Silv, 2019-07-05 03:22
No po prosty wyparował. Nie wiem jak to się mogło stać. Miałem przydzielone 50gb na dysku właśnie dla Linuxa, którego instalowałem. A jak zainstalowałem tego Qtile, to nie wiedziałem co zrobić, więc zacząłem instalować fedorę. Tam napisane było podczas wyboru miejsca, że Ubuntu zajmuje 250gb na dysku, a W10 nie było. Nie mogłem ani się przełączyć ani nic, a podczas instalacji tej fedory było napisane, że tylko Ubuntu jest. Nie wiem co zrobiłem źle :D. - PanMateusz 2019-07-05 03:31
@PanMateusz: napiszę odpowiedź w poście, bo komentarz ma za mało miejsca. - Silv 2019-07-05 03:34

Pozostało 580 znaków

2019-07-05 03:35

Rejestracja: 1 rok temu

Ostatnio: 2 miesiące temu

0

No po prostu wyparował. Nie wiem jak to się mogło stać. Miałem przydzielone 50gb na dysku właśnie dla Linuxa, którego instalowałem. A jak zainstalowałem tego Qtile, to nie wiedziałem co zrobić, więc zacząłem instalować fedorę. Tam napisane było podczas wyboru miejsca, że Ubuntu zajmuje 250gb na dysku, a W10 nie było. Nie mogłem ani się przełączyć ani nic, a podczas instalacji tej fedory było napisane, że tylko Ubuntu jest. Nie wiem co zrobiłem źle, być może coś z plikiem rozruchowym?

edytowany 1x, ostatnio: PanMateusz, 2019-07-05 03:36
O, dzięki, będzie lepiej odpowiadać. ;) - Silv 2019-07-05 03:36

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0, botów: 1

Robot: CCBot