Node.js czy PHP? Jak to ugryźć?

0

Dzień dobry.

Napisałem kilka stron w PHP. Jednak pewne funkcjonalności, jakich nie dostarcza PHP, dostarcza Node.js. Czy można w nim wszystko napisać i czy rozsądnym jest przesiadanie się na Node? A może można zrobić hybrydę (node + php)?

Dzięki
M.

2

No offensive, ale pytanie w stylu nosić jeansy czy sztruksy, które lepsze?
To zależy do czego.

0

Chodzi mi o możliwość renderowania TeXa do obrazka. MathJax odpada, bo widać kod równania w źródle strony. Znalazłem KaTeX https://katex.org/ ale ten potrzebuje node.js. Stąd pytanie ;)

1

Kierunek by wszystko robić w node.js jest OK, ale po drodze odcinasz się od dużej bazy gotowego i sprawdzonego w boju kodu.

Z drugiej strony node podnosi Ci wyżej poprzeczkę, bo ogólnie kodowanie asynchroniczne jest trudniejsze, więcej czasu Ci ono zajmie, a samo użycie node do większości typowych aplikacji webowych jest przerostem formy nad treścią. Także nie znając kontekstu możesz przestrzelić z technologią.

Osoby z PHP idą w kierunku node, bo świat idzie w tym kierunku i ogólnie node uzupełnia braki php, a z drugiej z tym językiem częściej jest związana lepsza kasa i ciekawsze projety. także jak masz chęci polecałbym ten kierunek z hybrydą niż porzucania wszystkiego co do tej pory poznałeś.

4

No to skoro masz jakieś pakiet, który działa tylko w wybranej technologii to chyba masz odpowiedź ;)

Ewentualnie możesz poszukać jakiejś alternatywy którą się da odpalić w PHP.

A co do hybrydy - jeśli nie masz konkretnych powodów, to tak nie rób. Zyskasz jedynie dodatkową pracę z integracją że sobą tych systemów, więcej kodu do ogarniania, dwa serwery/środowiska uruchomieniowe, czyli dwa razy więcej możliwości, że coś się wychrzani. Dla mnie to raczej przejaw onanizmu technologicznego a nie jakiś sensowny pomysł. OK, czasem to ma sens, ale czytając Twój post mam wrażenie, że to taka sztuka dla sztuki.

1

Nikt nie przepisuje gotowego projektu do innej technologii, bo nie ma w nim X. Nie możesz napisać sobie tego czego potrzebujesz w tym Node (jeśli jest taka potrzeba) i dołączyć do już istniejącego projektu? :-)

0

Hybryda. Nic szczególnego. Ja na co dzień tak robię bo łącząc zyskujemy najlepsze cechy obu i bardzo dobrze się uzupełniają a sama praca jest wydajniejsza. Oczywiście ja to robię w takiej wersji, że php ogarnia wszystko a odpowiednie fragmenty node w microservisach, np takie rzeczy jak długie uploady plików, lub websockety.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1