Czym się właściwie różni ECMAScript od JavaScript?

0

Znam dosyć dobrze JavaScript, na tyle dobrze, by tworzyć gry w Unity przy użyciu składni języka JS i niedługo może ogarnę AJAX-a oraz JQuery. Przy użyciu Bootstrapa w ASP.NET MVC przy użyciu REST zrobiłem jedną stronę WWW dla celów testowych. Wiem, że ECMAScript omawiany przez Programistę jest w tym lepszy od JS, że posiada możliwość deklaracji stałych, umożliwia tworzenie szablonów, generatory, funkcje strzałkowe i ma ulepszenia pod względem obsługi klas. To się wydaje być atrakcyjna możliwość. Powiedzcie mi, czy do opanowania ECMAScript, TypeScript i inne pochodne JS to wystarczy mi obecna wiedza z JS i porównanie różnic czy muszę się od nowa uczyć tego języka?

0

U cioci wikipedii wszystkiego się dowiesz.

ECMAScript to specyfikacja. Javascript to język zbudowany na tej specyfikacji. "Programista" nie mówi (mam nadzieję, że sami wiedzą o czym piszą), że ES jest lepsze od JS, bo takie zdanie nie ma sensu. Zapewne przeczytałeś, że ES w wersji 6 zawiera parę fajnych rzeczy, których w ES w wersji 5 nie było. Bardzo często artykuły pisane są w taki sposób, że:
"javascript" = "ecmascript 5"
"ecmascript 6" = "super duper ficzery wow"

O TypeScript już się nie rozwijam, tylko odsyłam do wiki i oficjalnej strony. Cała wiedza jest tam dokładnie zapisana.

0

A czy żeby się nauczyć języków pochodnych JS to trzeba się ich od nowa uczyć czy wystarczy mi porównanie różnić między JS a np. TypeScript?

0

Samo porównanie z tej strony: http://es6-features.org/ to jednak trochę za mało. Samo poznanie zapisu klas nie oznacza, że będziesz z nich właściwie korzystał (np. możesz nadużywać dziedziczenia zamiast używać kompozycji, może nadal będziesz używał switch zamiast polimorfizmu?). Dlatego wraz poznaniem zapisu warto zgłębić koncepcje jakie stoją za OOP i wzorcami projektowymi.

To też może okazać się za mało byś już wszystko wiedział jak użyć. Dla przykładu ES6 wspiera generatory, a jeśli programowałeś wcześniej w python to wiedziałbyś, że wraz z dodatkami jak Q czy Bluebird możesz kodować logikę z wykorzystaniem korutyn http://syzygy.st/javascript-coroutines/. Wtedy ta wiedza przekładałaby się na to, że Twój kod miałby coraz mniej wspólnego z callbackhell.com

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1