Czym się różni serwer od zwykłego PC?

0

Hey,
czy może mi ktoś wyjaśnić czym różni się serwer, który mają różne firmy m.in. żeby umieścić na nich swoją stronę www oraz wykonywać jakieś prace zdalnie od zwykłego PC? Czy to nie jest tak, że na zwykłym komputerze nie można wykonywać tych samych rzeczy co na serwerze? czy to nie jest kwestia jedynie oprogramowania?

0
Wiki napisał(a)

Serwerem może być zwykły komputer, jednak w celu pełnego wykorzystania możliwości, jakie daje oprogramowanie serwerowe, powinna to być maszyna przeznaczona do tej roli. Maszyny takie są przystosowane do pracy ciągłej, wyposaża się je w duże i szybkie dyski twarde, głównie SCSI, dużą ilość pamięci RAM najczęściej z ECC oraz wydajne procesory serwerowe. Często serwerowe płyty główne mogą obsłużyć 2, 4 lub więcej procesorów.

Serwer musi być maszyną niezawodną, w tym celu często posiada 2 lub więcej wbudowanych zasilaczy typu hot-plug i awaryjne zasilanie, a pomieszczenie, w którym stoi powinno posiadać odpowiednią wentylację lub klimatyzację. Dodatkowo niezawodność podnosi zastosowanie układu kontroli poprawnej pracy, tzw. watchdog, którego zadaniem jest przeprowadzenie restartu serwera w razie zapętlenia się programu.

i to generalnie dość dobrze obrazuje dlaczego jako serwera nie stawia się zwykłego PC i dlaczego serwery są droższe od zwykłego PC chociaż na pierwszy rzut oka mają podobne parametry

1

Nazwa serwer odnosi się zarówno do sprzętu jak i oprogramowania. Serwer-sprzęt to generalnie niezawodny komputer dostępny jak największy okres czasu i odpowiadający na zapytania klientów. Serwer-program to oczywiście program, który obsługuje klientów.

Obecnie coraz bardziej modne są chmury obliczeniowe. Polega to (w wersji Googla) na spięciu ze sobą wielu tanich, ale zawodnych komputerów i stworzeniu architektury, która sama wykrywa uszkodzony sprzęt i przenosi jego obowiązki na zdrowe jednostki. Programowanie w chmurze wymaga nieco innego podejścia, duży nacisk kładzie się na replikację danych.

Serwer czy chmurę można postawić i u siebie w domu, należy jednak zapewnić widoczność z zewnątrz i wysoki uptime.

1

serwer to pojecie dosc ogolnie, serwerem moze byc zwykly PC ale "duze" serwery to niezadko bardzo drogie maszynki o bardzo wysrubowanych parametrach,
przykladowo mozesz miec 4 fizyczne procesory na plycie, kazdy procesor to wydajna 4 rdzeniowa jednostka (np: Xeon / Opteron) wiec juz masz 16 rdzeni w jednej maszynie, do tego moze byc kilkadziesiat GB ramu np: 32GB, plyta glowna jest dedykowana do tego aby dzialac z maksymalna przepustowoscia, specjalne karty sieciowe na 1GBit i wyzej, dyski SATA to lowend, uzywa sie macierzy na SCSI lub Fibre Channel, dyski maja obroty rzedu 15k a nie 7.5 jak czy 5 jak w normalnym PC, dodatkowo serwer wyposaza sie w interfejs do zdalnego zarzadzania i to wszystko jest zamkniete w przemyslowa obudowe typu RACK.

na takim serwerze instaluje sie host do wirtualizacji jak Xen czy VmWare wiec w sieci moze taki jeden fizyczny serwer byc widziany jako kilka maszyn
jezeli masz wiele fizycznych serwerow mozna je spiac razem w klaster, uruchomic na tym dziesiatki wirtualek, spada wydajnosc to doczepiasz kolejny serwer wirtualki sie "rozpraszaja" i tak powstaje chmura :P

0

Ok, dzięki za wyjaśnienie :).
Pozdrawiam

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1