czym sie rozni nektar od soku?

0

czym sie rozni nektar od soku? myslalem, ze wiem, ale jak zobaczylem, to co pisza w sklepach i w necie, to juz teraz nie wiem:/

0

Mi tam się zawsze wydawało, że nektar zawiera miąższ owoców a sok nie. A jak piszą w necie?

0

cena :)

0

dobra, moze macie jakies inny zrodla? takie bardziej pewny. jakies wymogi unijne czy cos?:P
generalnie jak sie pytam ludzi, to kazdy mowi, ze nektar jest bez wody. ale jak szukam na necie to wiecej znajduje informacji, ze jest odwrotnie, cos jak na stronie, co podal ja Adamo.

0

Tani nektar jabłkowy z Lidla ma skład:

50% sok, woda, regulator kwasowości, aromat...

0

moim zdaniem sok to sok - to co się wyciska z owoców
a nektar jest gdy sok poddamy jakiejś dalszej obróbce ...

0

Większość metod wydobywania soku opiera się na ciśnieniowym lub parowym wyciskaniu, a więc nie pozostawia po sobie miąższu. Dlatego sok (jako napój) ma 100% wkładu - de facto: soku owocowego.

Nektar jest na ogół tworzony przez rozwodnienie soku, dodanie cukru i mielonego miąższu. Często nektar jest po prostu uzupełniany wsadem z miąższu owoców, aby nadrobić aromatycznie nadmiar dodatkowego cukru lub wody. Stąd mylnie można interpretować, że nektar jest bardziej naturalny i bliższy prawdziwemu owocowi.

Tak jest wg. Unii Europejskiej. A teraz, aby było ciekawiej, zdanie z angielskiej Wikipedii, które odnosi się również do Polski:

http://en.wikipedia.org/wiki/Fruit_juice napisał(a)

Juice normally has a pretty defined level of purity; this is -100% in some countries. In Bulgaria and New Zealand (and possibly others), juice denotes a sweetened fruit extract, whereas nectar denotes a pure fruit or vegetable extract; these terms are reversed in other countries, Norway and Spain among them.

0
Karolaq napisał(a)

jak zobaczylem, to co pisza w sklepach i w necie, to juz teraz nie wiem:/

Bo firmy produkujące "soki" robią nas w konia. Na opakowaniu piszą, że sok, a do środka leją nektar :-)

0

A jeszcze jest trzecia odmiana: napój

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0