Java Script instancje

0

Witam!

Dopiero zaczalem przygode z oop w javascript, chociaz w jezyku mam juz troche doswiadczenia.

Jezli w obrebie calej aplikacji napisanej w javascript, bede korzystal czesto z jednej klasy to czy moge ja sobie wywolac jako globalna instancje? Moze miec jakas specjalna nazwe, zeby nie bylo konfliktow...

Przykladowo, powiedzmy, ze mamy klase (uzywam slowa "klasa", ale wiadomo o co mi chodzi, chyba:), ktora ma metode, ktora oblicza roznice wieku pomiedzy dwoma ludzmi (przyjmuje dwa paramtery). Teraz wyobrazmy sobie, ze az w czterech innych klasach chce uzyc tej metody. Czy nie zaoszcze pamieci jesli wywolam ja raz "u gory" pliku html?

0

częste korzystanie z jednej klasy a częste korzystanie z jednego obiektu to dwie różne bajki.
jeśli korzystasz tylko z jednego obiektu, to zastanów się nad zrobieniem singletona, acz jest to w pewnym stopniu zaprzeczenie programowania obiektowego.
robienie klasy do liczenia różnicy wieku jest moim zdaniem bez sensu. zrób klasę np. Age trzymającą wiek i zrób w niej metodę pozwalającą odjąć od siebie dwa obiekty (this i Age podane w argumencie). w ten sposób będzie to już miało ręce i nogi.

0

Dzieki za odpowiedz.

Po prostu sie martwie, ze niepotrzebnie bede zuzywal pamiec tworzac non stop nowe instancje do jednej klasy... Wiem, ze po stronie przegladarki dziala jakis tam Garbage Collector...

0

musiałbyś zrobić nie kilka instancji klasy, a kilkaset tysięcy.

0

Dzieki wielkie.

Utworze tylko jedna taka klase korzystajaca z Singletona, bo akurat tej jednej instacji uzywam niemal w calej aplikacji.

0

w takiej sytuacji lepsza będzie zwykła funkcja niż na siłę wprowadzanie obiektowości

0

Na pewno masz racje.
Zastanawiam sie tylko nad czytelnoscia kodu...
Czy w swoich aplikacjach "mieszacie" obiektowoc ze zwyklymi funkcjami?

0

Poszukaj informacji o JavaScript module pattern.

0

Tak dodatkowo radzę na przyszłość uważać na ilość utworzonych obiektów. GC silników JSa są nieco ospałe itd. itp.
"Czysta" obiektowość nie raz się nie opłaca. Czasami nawet lepiej zrobić sobie kilka globalnych zmiennych niż wszystko ładować w klasy.
Nie udziwniaj sprawy. Make it simple. Wystarcza metoda? To nie próbuj ładować tego w klase :)
Ja mieszam jak to nazwałeś.
Jest jedna zasada. Rób tak by działało (najlepiej szybko), bo za to płacą, a nie tak by ładnie wyglądało i było zgodne z jakąś ideą programowania ^^

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0