[Dyskusja] [SMTP] RCPT TO czy VRFY?

0

Kazali zrobić mechanizm do sprawdzania czy e-mail jest prawidłowy bez wysyłania e-maila z jakimś potwierdzeniem czy czymś takim. Obecnie mam sobie więc już klasę w PHP, która ładnie łaczy się z serwerem SMTP (który sobie bierze z MX albo A) i robi prostą sesję:

HELO example.com
MAIL FROM:<[email protected]>
RCPT TO:<[email protected]>
QUIT

I jeżeli przy RCPT TO: napotka odpowiedź serwera 550 to zgłasza, że takiego usera nie ma i następnie admin może wywalić takiego delikwenta z bazy danych. Problem nierozwiązany jest póki co, gdy serwer powie 450, bo ma greylisting na przykład, bo za 5 minut ja mejla nie ponowię...

Przeglądałem jednak RFC (bo jeden z serwerów zgłosił mi, że gdzieś z nim nie jestem zgodny) i zauważyem komendę VRFY. Która to zgłasza 252. kiedy user na serwerze istnieje, a 550 jak nie (ogólnie rzecz biorąc).

Jak myślicie, czy powinienem używać obecnej wersji, czy posłużyć się VRFY? Czy VRFY jest implementowane w popularnych serwerach? Jak reaguje przy greylistingu?

I czy to w ogóle temat do Webmasteringu czy Hardware/software czy gdzie? ;-)

0

Ja przy wszelakich aplikacjach używałem zawsze VRFY

0

502 5.5.1 VRFY command is disabled
tak mi odpowiedział jeden serwer, ma dodatkowo greylisting - jak wtedy się zachowasz?
Czy może to admin tego serwera głupi, że np nie chce dać spamerom możliwości weryfikacji użytkownika?

0

Takie aplikacje pisałem kupe lat temu. Obecnie nie programuje tylko i wyłącznie w php i już mi to nie jest potrzebne.

0

nie da się określić jasno czy konto istnieje
możesz połączyć obie metody gdy pierwsza dostanie nieoczekiwany rezultat ale jest to nie możliwe i bardzo dobrze bo spamerzy by mieli ułatwione zadanie
a jak ja np mam przekierowywanie z nie istniejących adresów na mój mail to co ma zwrócić taka funkcja ?

0

mephir: Ja to właśnie programuję w PHP, więc chyba jest potrzebne ;-)

Spamerzy się nie bawią w weryfikacje adresów czy coś. Jak patrzę w logi mojego serwera to tam zdarza się wysyłanie e-maili na adres [email protected]. Tam zdarza się wysyłanie komend HTTP do serwera poczty. Spamerzy to inteligentnie postępują tylko przy wykrywaniu open relay chyba, a i tam nie zawsze.

Taeril: obawiałem się tego, że VRFY może gdzieś być wyłączone.

fasgf: Kiedy masz catch-all to na mój zdrowy rozsądek serwer przy VRFY powinien zachować się tak samo jak przy normalnej próbie wysłania mejla - zaakceptować. Ja swoją drogą z catch-all zrezygnowałem, bo w sumie tylko do kolekcjonowania spamu to służyło.

Dobrym pomysłem może być faktycznie połączenie obydwu metod: próba sprawdzenia z użyciem VRFY, a jeżeli się nie powiedzie to próba "wysłania" mejla (znaczy QUIT, bez DATA). Choć nadal za bardzo nie wiem jak się powinienem zachować przy greylistingu.

0

Mi by śie nie chciało pisać obsługi SMTP przez PHP, życzę powodzenia ;) Nigdy nie musiałem też tego robić

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1