Nowy regulamin dla 4programmers.net

9

W związku z wątkami Co jest z forum (edycja 25.04.2022) oraz Czy na forum powinna być oczekiwana i wymagana większa merytoryka i kultura wypowiedzi jeden z użytkowników zaproponował zmianę regulaminu.

Proponuje zatem wspólnie ustalić pewne reguły i zasady. Wywalić obecny regulamin i zastąpić bełkot prawniczy, prostymi, zrozumiałymi sformułowaniami.

Może zacznę i zaproponuje zalążek.


§1. Postanowienia ogólne

TODO

§2. Netykieta

 1. Nie rozmawiamy o polityce. Jedynym miejscem gdzie to jest to tolerowane to kategoria Flame na forum dyskusyjnym.
 2. Nie tolerujemy spamu i trolingu. Jeżeli jednak chcesz pochwalić się swoim projektem, to możesz to zrobić na Mikroblogu (używając tagu autopromocja) lub na forum w kategorii Oceny i recenzje.
 3. Bądź kulturalny. Nie obrażaj, nie wyśmiewaj innych.
 4. Jeżeli nie zgadzasz się z czyjąś opinią to użyj stosownych argumentów, zamiast epitetów.
 5. Konstruktywna krytyka jest zawsze wskazana. Wyjaśnij swoje stanowisko.
 6. Zapoznaj się z Markdown i używaj składni do kolorowania kodu.
 7. Nie wklejaj zdjęć/zrzutów ekranu z edytora (IDE). Zamiast tego wklej sformatowany kod.

§3. Mikroblog

 1. Na Mikroblogu nie zamieszczamy pytań i nie szukamy pomocy. Jest to miejsce aby podzielić się ciekawymi projektami, linkami z tematyki IT lub tematyki pokrewnej.
 2. Twój post/komentarz/wpis na mikroblogu może być skasowany. Najczęściej wskutek zgłoszenia od innych użytkowników. Jeżeli czujesz się poszkodowany, to zawsze możesz skontaktować się z moderatorem poprzez wiadomość prywatną.

§4. Forum dyskusyjne

 1. Nadawaj sensowne tytuły wątkom na forum. Jednorazowe, nic niemówiące tytuły (Pomocy, Nie działa program, pomóżcie) nie są mile widziane.
 2. Bądź precyzyjny i podawaj dokładne informacje dotyczące problemu. Zadbaj o jakość i łatwość zrozumienia Twojej wypowiedzi. Używaj poprawnej polszczyzny.
 3. Nie rozwiązujemy zadań domowych i nie piszemy programów na zaliczenie. W innym wypadku możesz poszukać pomocy w dziale Ogłoszenia drobne.
 4. Post na forum możesz edytować przez kolejne 24h. (a nawet dłużej jeżeli nie udzielono Ci żadnej odpowiedzi).
 5. Post na forum możesz usunąć w przeciągu miesiąca, chyba że ktoś już napisał kolejnego posta. Zabezpieczamy tym samym forum przed wandalizmem.
 6. Nie odbiegaj od tematu dyskusji. Jeżeli masz jakieś uwagi do autora posta lub chcesz rozpocząć dyskusję nie związaną z pierwotnym tematem, dodaj komentarz do posta lub załóż własny wątek.

Część tych punktów może wydawać się chaotyczna, ale pisałem z głowy co mi przyszło na myśl. To taki pierwszy draft, ale zachęcam do publikowania swoich propozycji :)

3

Obecny regulamin nie jest zły. Sugeruję więc najpierw wymienić prawniczy bełkot formą zrozumiałą, a następnie uzupełnić go w brakujące dane (oraz ew. usunąć już nieaktualne). Powinno wyjść całkiem nieźle.

5

Nie rozmawiamy o polityce. Jedynym miejscem gdzie to jest to tolerowane to kategoria Flame na forum dyskusyjnym.

A czy wątek o Ukrainie to jest to temat polityczny i powinien trafić do flame? ;]
Ale ogólnie mi sie podoba, fajnie jakby moderatorzy go tez później przestrzegali, i to nie mówiąc o tym żeby sami nie byli chamami to jeszcze odpowiednio reagowali na zgłaszanie chamstwa.

2

I o takiem forem nic nie robiłem.

Może warto zastanowić się- w kontekście punktu 3- dodanie czegoś podobnego, co wspomniał @1a2b3c4d5e a co jest w regulaminie Hacker News, odnośnie odpowiadania innym i interpretacji wypowiedzi innych zakładając dobre intenencje, a nie odpowiadać z założeniem że intencje użytkownika były najgorsze. Nie wiem czy dobrze ubrałem w słowa esencję tamtego punktu, a ciężko mi teraz będzie to znaleźć, więc proszę @1a2b3c4d5e o pomoc.

@scibi_92 dobrze też wspomniał co do tematów politycznych. Faktycznie wątek o Ukrainie da się podciągnąć pod politykę, a przez 159 stron trwa tam w przytłaczającej większości cywilizowana rozmowa, wymiana poglądami i dzielenie się wiadomościami.

3

a czy rozmawiamy o religii? jeśli nie to co ze scrumem? jeśli tak to jak rozgraniczyć ją od polityki?

3

Może jakiś punkt żeby wrzucać sformatowany kod, bo czasami się tego czytać nie da i moderatorzy muszą poprawiać.

4

I przede wszystkim kod a nie screeny z IDE ^^

1
Adam Boduch napisał(a):
 1. Nie rozwiązujemy zadań domowych i nie piszemy programów na zaliczenie. W innym wypadku możesz poszukać pomocy w dziale Ogłoszenia drobne.

Zaraz będzie, że trolluję, ale osobiście uważam polski system oświaty za opresyjny i nie mam problemu z rozwiązywaniem za kogoś zadań domowych.
Do tej pory pamiętam moją trudną relację z historią i geografią w podstawówce, a minęło już ponad 20 lat od kiedy zostałem absolwentem...
Także jestem za wywaleniem tego punktu, o ile moje zdanie się liczy.

3

@pms_enable_synaptics: tyle że programowanie nie jest w podstawówce i w jakiś 90% (IDZD) mają je ludzie ktorzy sami tego chcieli - albo w liceum profil matfizinf albo poszli na jakąs programistykę czy inną elektronikę.

5

@Aventus:

Ja bym po prostu ukradł z HNa te, które można (niektóre odnoszą się do tego że HN to news aggregator typu Please don't comment on whether someone read an article.)

 • Be kind. Don't be snarky. Have curious conversation; don't cross-examine. Please don't fulminate. Please don't sneer, including at the rest of the community.

 • Comments should get more thoughtful and substantive, not less, as a topic gets more divisive.

 • When disagreeing, please reply to the argument instead of calling names. "That is idiotic; 1 + 1 is 2, not 3" can be shortened to "1 + 1 is 2, not 3."

 • Please respond to the strongest plausible interpretation of what someone says, not a weaker one that's easier to criticize. Assume good faith.

 • Eschew flamebait. Avoid unrelated controversies and generic tangents.

 • Please don't post shallow dismissals, especially of other people's work. A good critical comment teaches us something.

 • Please don't use Hacker News for political or ideological battle. It tramples curiosity.

teraz tylko to przetłumaczyć aby brzmiało dobrze po Polsku

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1