Aplikacja bazodanowa

0

Hej
Mam do zrealizowania okienkową aplikację bazodanową, jednak kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać - jestem dość początkujący w tym temacie. Wybór padł na Python i bazę SQLite - głównie dlatego, że nie wymaga serwera. Czy istnieją jakieś frameworki do Pythona, które ułatwiają pisanie tego typu aplikacji? Dobrym pomysłem będzie stworzenie bazy danych w IDE, czy podłączenie wcześniej przygotowanej bazy do projektu?

1

Możesz spróbować np. SQLAlchemy.

1

Również polecam SQLAlchemy lub nawet Django. Tworzysz w kodzie najpierw model bazy, a aplikacja sama generuje bazę na jego podstawie i daje Ci obiekty umożliwiające wykonywanie operacji na niej :) Oprócz tego jeżeli w przyszłości byś wpadł na pomysł zrobienia webowego interfejsu, apki na telefon, która z tego korzysta, albo chciałbyś przenieść bazę na inny silnik bazodanowy, wszystko to i o wiele więcej masz ułatwione. Jak połączysz się pod gotową bazę.. cóż.. będziesz podpięty pod bazę :) Na bardzo małą apkę wystarczy i to, przy większych projektach czeka Cię "dłubanina" i wymyślanie rzeczy, które w wymienionych bibliotekach masz podane na tacy. Myślałeś już w czym zrobisz GUI? Tk, wxPython, Qt?

0

Dziękuję za cenne wskazówki! Miałem na myśli coś takiego jak SQLAlchemy. Jeżeli chodzi o bibliotekę graficzną to myślę nad Tk. Dobrze myślę, że najpierw muszę zbudować w pełni działającą bazę danych z możliwością wykonywania operacji na niej, a dopiero na końcu zajmować się GUI?

0

A to już zależy od tego, co dokładnie robisz. Zazwyczaj faktycznie lepiej mieć najpierw działający program, a potem dorobić do niego interfejs, ale jeśli by się akurat tak złożyło, że te operacje na bazie danych służą jakiejś mało użytecznej, pobocznej funkcjonalności, to wtedy pewnie na odwrót.

0

Skoro ma to być program bazodanowy to raczej z bazy będzie korzystał dość mocno :) W takiej sytuacji z całą pewnością model bazy jest sercem aplikacji. Możesz oczywiście sobie projektować widoki niezależnie od Modelu, a później połączyć jedno z drugim poprzez kontrolery. Typowe MVC. Dobrze jakbyś też pamiętał o testach, bo o tym zawsze dobrze pamiętać ;)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1