Prosta aplikacja bazodanowa

0

Witam

Jako zadanie dostałem do napisania prostą aplikację bazodanową (mySQL). Zadanie wydaje się być proste. Należy pobrać z bazy złączenie tabeli "Klient" oraz "Zamówienie" a następnie wyświetlić jakoś wynik na ekranie. Należy użyć zapytań SELECT i JOIN. To co jest istotne, to to że sprawdzany będzie przez profesjonalistę mój kod. Dlatego prosiłbym o jakieś wskazówki, jak napisać to elegancko z wykorzystaniem dobrych praktyk (wzorce projektowe itp.). Sam pisałem na uczelni podobne aplikacje, ale nie wiem czy robiłem to dobrze, tj. moje klasy odwzorowywały tabele, ale przy tworzeniu złączeń kod robił się dość obszerny i nieelegancki. Będę wdzięczny za pomoc.

0

Czemu przy tworzeniu złączeń kod ma stawać się obszerny? Niech tym zajmie się baza danych - jakieś procedury składowane, które mają zapisane konkretne selecty z bazy.
Tworzenie procedur jest proste, a i jest lepszym i przede wszystkim - bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pisanie czystych zapytań w kodzie programu.

Co do wzorców, to na siłę możesz użyć singletona do łączenia z bazą danych, ale nie jest to zawsze najlepsza praktyka. Wszystko zależy od tego, co konkretnie chcesz napisać. Jeśli to ma być prosta symulacja typu klient wybiera produkty i składa jakieś zamówienie, to można użyć fabryki (np. dla produktów o wspólnym interfejsie), czy budowniczego dla klas z dużą ilością parametrów w konstruktorze (a np. konkretny produkt może mieć dużo własności).

Generalnie podziel sobie ten projekt tak, żeby oddzielić logikę od reszty (bazy danych). To, żeby działał poprawnie to jedno, ale to, żeby był czytelny dla kogoś innego jest równie ważne, albo i ważniejsze kiedy przyjdzie szukać błędów lub nowych rozwiązań.

0

Lekcja na dziś: ORM

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1