[chyba php] - skrypt hostingu

0

witam. Chciałbym udostępniać ludzio miejsce na ich www...jakie języki musze znaća by napisac taki skrypt ?? tzn. dodawanie uzytkownika, tworzenie subdomeny np. user.strona.pl, tworzenie maila [email protected] itp...

płynnie znam PHP czy to wystarczy czy musze znac PERL itp ??

0

To zależy. Czy chcesz im udostępniać miejsce na własnym, dedykowanym serwerze, czy też na jakimś koncie hostingowym?

W tym pierwszym wypadku - zdecydowaną większość można napisać w php, reszta opiera się o odpowiednią konfigurację serwera HTTP (zakładam, że Apache, jak to pod IIS czy innymi wygląda, to nie mam pojęcia) i DNS.

0

hmm to oplaca sie kupic ksiazke o apatche ???

0

nie, już prędzej opłaca ci się kupić gotowy system do tego, a jest takich wiele

0

ale ja chcialem sam napisac taki system...

0

no to poczytaj o dnsach i konfiguracji apache, chcesz to kup sobie książkę, ale jeśli umiesz angielski choć trochę to wydaje mi się to wyrzucaniem pieniędzy w błoto

// a jeśli go bolą oczy od czytania na monitorze? Nie każdy lubi dłuższą lekturę elektroniczną - Cold

0

W skrócie czego potrzebujesz:

  1. Systemu administracyjnego/formularza do zakładania kont itp. - tutaj całość strony serwerowej możesz (aczkolwiek nie musisz) oprzeć na PHP.
  2. Serwera DNS obsługującego wildcard subdomain - nic ambitnego, jeden wpis. Nie potrzeba tutaj żadnej książki, w "instrukcji obsługi" każdego serwera DNS to jest.
  3. Konfiguracji subdomen w Apache - tutaj masz szerokie pole do popisu. To co mi pierwsze przychodzi do głowy, to mod_rewrite. Czy jest to najlepsze rozwiązanie - nie jestem Ci w stanie powiedzieć. Mogę tylko powiedzieć, że ja bym takie zastosował, bo wiem jak to wszystko działa i dla mnie jest to zdecydowanie najprostsze.
  4. Ewentualnie (nie koniecznie, ale jest to wygodne) - serwer FTP. Dobrze by było (w sensie, że wygodnie dla Ciebie), gdyby wspierał autoryzację po bazie danych, którą będziesz wykorzystywał do przechowywania informacji o użytkownikach systemu hostingowego. Tutaj masz szerokie pole manewru.

Czy warto kupować książkę? I tak i nie. Jeśli tak, to jakąś o Apache i o PHP. Ewentualnie o serwerze FTP, który będziesz chciał postawić i serwerze baz danych. Jednak weź pod uwagę jedną rzecz - są to technologie, które się błyskawicznie rozwijają. Przeczytanie takiej książki da Ci duże podstawy teoretyczne, żeby zrozumieć, jak to wszystko działa i lepiej sobie z tym radzić. Żadna z tych książek jednak nie da Ci instrukcji krok po kroku, co masz wpisać, żeby działało. Tak się składa, że w międzyczasie, jak książka jest pisana, poddawana korekcie, wydawana, tłumaczona, poddawana korekcie w tłumaczeniu, wydawana w tłumaczeniu i dostarczona do końcowego odbiorcy (Ciebie), to aplikacje się rozwijają i zmieniają. Mam u siebie na półce (nie swoją, pożyczoną, ale nieważne) książkę o Apache bardzo dobrego IMHO wydawnictwa, w której jest ten proces dokładnie opisany i wyraźnie zaznaczone jest, że w momencie czytania tej książki, nawet jak jest prosto z drukarni, to najprawdopodobniej jest nieaktualna. Dobrze jest, jeśli możesz sobie przeczytać taką książkę, potem sięgnąć do aktualnych manuali, a jak czegoś nie będziesz wiedział - do kursów pisanych przez użytkowników, którzy rozwiązali Twój problem wcześniej. Koniecznie w tej kolejności. Manuale są dobre, ale dają techniczny opis funkcji, a nie zawsze tłumaczą wyraźnie co i jak. Książki najczęściej pisane są w sposób o wiele bardziej przystępny. Internetowe kursy mają z kolei wiele innych wad - często nie są przez nikogo weryfikowane, a w zdecydowanej większości są pisane i porzucane przez autorów. Mogą być źródłem użytecznych informacji o tym, jak uporać się z konkretnym problemem (sam jak się nad czymś dłużej męczę, to potem nieraz opisuję rozwiązanie i zostawiam dla potomności), który można spotkać na swojej drodze, jednak należy z nich korzystać rozważnie i najpierw zrozumieć co dane rozwiązanie robi i w jaki sposób wpływa na rozwiązanie problemu, a potem stosować.

Taki zbitek paru dobrych rad :).

0

ja dodam że to co chcesz zrobić to dość ambitny projekt i jeśli nie jesteś pewny w tej chwili czy mu podołasz i nie jesteś pewien jak to wszystko ma wyglądać to się jeszcze za niego nie bierz, a doucz się jeszcze webmasteringu w pełnym tego słowa znaczeniu
jeśli będziesz chciał się tego wszystkiego nauczyć "po drodze" to niestety prawie na pewno dojdzie do sytuacji że będziesz musiał coś dorobić co spowoduje konieczność całkowitego przebudowania skryptu, lub że będziesz chciał go zacząć od nowa, albo to co wyjdzie będzie strasznie nie spójne, prowizoryczne itp
no ale może ...

0

Webmasteringu? No nie bardzo. Webmastering nie obejmuje (przynajmniej w/g znanych mi definicji tego pojęcia) administracji serwera, a to większość całego zadania się na tym opiera. Kwestia napisania skryptu w PHP do zakładania/zarządzania kont to przy całości przedsięwzięcia tylko mały fragment. Ale z jednym się zgodzę - najpierw trzeba przygotować plan, co jak ma działać i co ma za co być odpowiedzialne, a następnie implementować/konfigurować.

Swoją drogą - trochę sam sobie przeczysz - gdyż właściwie jedynym rozsądnym źródłem obszernej wiedzy na temat "jak to wszystko działa" są właśnie książki poświęcone konkretnym technologiom. Czytając od deski do deski manuale tego się nie pojmie (choć będzie się dokładnie wiedziało za co odpowiada który atrybut polecenia configure, które dobiera się na bieżąco przed kompilacją wedle potrzeb), a większość tutoriali opisuje krok po kroku co trzeba wpisać przy standardowej konfiguracji, ale nie rozwodzi się nad zasadami funkcjonowania całości.

0

To ja tak szybciutko dodam że do ftpe przy takich rozwiązaniach imo najlepiej nadaje się pure-ftpd z wykorzystaniem wirtualnych użytkowników :)

0

ja nie bede dzialal na swoim serwerze tylko na dedykowanym...

0

Jeśli masz serwer dedykowany, to tak, jakbyś miał własny. To, czy stoi w szafie, czy w centrum komunikacyjnym w Berlinie, to nie ma znaczenia. Liczy się, że masz dostęp do praw administracyjnych i do konsoli.

0

a mozecie mi powiedizec jak wyglada taki dostep ?

// szczerze? nie widze powodzenia tego projektu... - cold

0

Zasadniczo, jeśli masz serwer dedykowany, to możesz się podłączyć do konsoli (w przypadku Linuksa, pod Windowsem raczej RDC). Zazwyczaj (w przypadku Linuksa) jest postawiony daemon SSH, dzięki czemu można się połączyć klientem SSH (na przykład putty, jeśli szukasz czegoś pod Windows) i administrować serwerem (logujesz się na konto na serwerze i działasz tak, jakbyś siedział przy jego monitorze i klawiaturze, których najprawdopodobniej fizycznie nie ma :) ).

0

Żeby napisać coś takiego trzeba:
a) umieć jakiś język po stronie serwera (PHP może być)
b) umieć administrować w miarę odpowiednimi serwerami usług (albo chociaż dobrze wiedzieć jak powinny wyglądać pliki konfiguracyjne, by np. dodać vhosta, domenę, czy coś) - bind dla DNS, Apache dla HTTP, itd. (mówię o Linuksie w tym wypadku)
c) wiedzieć co nieco o administracji samym systemem.

Warto znać jeszcze skrypty powłoki (bash/csh). Perl na pewno nie zaszkodzi, sed czy awk może się przydać, jak i czasem Python.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1