THGG a Prawo ??

0

Czy dystrubcja własnego programu w skład którego wchodzi client serwera GG (choćby tylko bramka GG) oparty na komponencie THGG, jest niezgodna z prawem ??
z góry dziękuję za odpowiedz.

0

Dlaczego miałaby być niezgodna z prawem? Z tego co wiem komponent ten (nie za dobry swoją grogą ;-P ) nie wykorzystuje kodu używanego w oryginalnym kliencie, więc nie łamie prawa.

0

No ale gg wyświetla reklamy, a wiele innych klientów (chyba wszystkie :d ) nie wyświetla reklam, czyli to z czego gg ma zyski :) Oni też w swoim regulaminie coś mają napisane o niekorzystaniu z innych klientów.

0

Wg. regulaminu niezgodne jest korzystanie z takiego programu do łączenia się z siecią gg. Dystrybucja jest legalna :)

0

Bzdura.

W Maju tego roku zmieniono regulamin i wszyscy myśleli tak jak Cardel. Jednak GG wyjaśniło niejasno napisany regulamin.

regulamin gg (wycinek) napisał(a)

11.Korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu (w szczególności komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu) jest możliwe wyłącznie za pomocą rozpowszechnianego przez Operatora oprogramowania służącego do korzystania z tych usług, dostępnego na stronie internetowej http://www.gadu-gadu.pl, którego dotyczy Licencja w wersji tego oprogramowania udostępnianej przez Operatora bez jakichkolwiek modyfikacji dokonywanych przez inne osoby. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu. W celu wyjaśnienia wątpliwości Operator zastrzega, że użytkownik nie jest uprawniony do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikowania się poprzez komunikator Gadu-Gadu z użytkownikami innego komunikatora internetowego, ani też nie jest uprawniony do korzystania z tych usług w taki sposób, że będąc jednocześnie użytkownikiem innego komunikatora internetowego będzie korzystał z usług komunikatora Gadu-Gadu poprzez swój Numer Użytkownika komunikatora Gadu-Gadu w celu komunikacji z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu realizowanej w ramach infrastruktury, w tym oprogramowania takiego innego komunikatora tj. poprzez korzystanie z oprogramowania innego komunikatora. Użytkownik przyjmuje do wiadomości, że Operator nie jest stroną jakichkolwiek umów bądź porozumień z operatorami innych komunikatorów internetowych, na podstawie których tacy operatorzy byliby uprawnieni do udostępniania swoim użytkownikom funkcjonalności swoich komunikatorów naruszającej zakaz opisany w niniejszym pkt 11, zaś ewentualne faktyczne udostępnianie przez takich operatorów bez zgody Operatora wymienionej funkcjonalności użytkownikom ich usług nie zwalnia Użytkownika z odpowiedzialności za naruszenie niniejszego Regulaminu.

12.Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu wyłącznie na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie oraz wynikających z Licencji. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu z naruszeniem tych zasad traktowane będzie jako podstawa do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w szczególności poprzez usunięcie jego konta oraz pozbawienie go możliwości korzystania z Numeru Użytkownika, przy czy po dokonaniu takich czynności Numer Użytkownika może zostać przez Operatora przyznany innej osobie.

rzecznik gg napisał(a)

Użytkownicy komunikatora i sieci Gadu-Gadu zastanawiają się nad zmianami w regulaminie usługi, jakie ostatnio wprowadził producent programu. Największe wątpliwości wzbudzały zapisy dotyczące "niekomercyjnego użytkowania" i korzystania z innych programów klienckich. Rzecznik Gadu-Gadu udzielił nam bliższych wyjaśnień na ten temat.

Punkt 5 nowego regulaminu mówi, iż korzystanie z usług komunikatora Gadu-Gadu w celach zarobkowych bądź komercyjnych lub w celach związanych z prowadzoną jakąkolwiek działalnością gospodarczą może nastąpić wyłącznie na podstawie pisemnego porozumienia z Operatorem.

Wydawać by się mogło, że w tej sytuacji np. sklep internetowy kontaktujący się ze swoimi klientami również łamie regulamin. Tak naprawdę jednak chodziło o coś innego.

Oznacza to m.in., że nie można pobierać opłat za korzystanie z komunikatora Gadu-Gadu, który był, jest i będzie bezpłatnym programem - wyjaśnił Jarosław Rybus, rzecznik GG, w e-mailu dla Dziennika Internautów - Punkt ten ma w zamiarze dotyczyć takich sytuacji, gdy np. sieć Gadu-Gadu jest wykorzystywana w celach komercyjnych, np. przesyłania spamu do użytkowników Gadu-Gadu lub pobierania opłat za korzystanie z nieoryginalnej wersji programu Gadu-Gadu.

Punkt 5 nie dotyczy więc w żaden sposób sytuacji, gdy numer GG jest traktowany jako forma kontaktu, nie tylko prywatnego, ale również komercyjnego wewnątrz firmy, jak i z kontrahentami.

Jeśli chodzi o punkt 11 regulaminu to wprowadzono go w obecnym brzmieniu po to, aby podkreślić, że za działanie innych programów klienckich producent Gadu-Gadu nie może brać żadnej odpowiedzialności. Tak więc jeśli np. w czasie korzystania z nieoryginalnego klienta użytkownik straci hasło, to nie może mieć do producenta pretensji.

  • Pragniemy również zwrócić uwagę na inne istotne zapisy w regulaminie (pkt 9), które chronią użytkowników Gadu-Gadu m.in. przed spamem (jest to kolejne rozwiązanie, po wprowadzeniu filtrów antyspamowych w Gadu-Gadu), oraz wieloma niepokojącymi w internecie działaniami, sankcjonowanymi przez polskie prawo - dodał rzecznik GG.

Obecny regulamin zastąpił stary, powstały w 2000 roku (z późniejszymi poprawkami), który zdaniem producenta komunikatora nie odpowiadał zmianom, jakie przez okres ostatnich sześciu lat zaistniały w polskim internecie.

I wszystko jasne. Nie ma informacji, że nie wolno. Chodzi tylko o to, że jak coś spaprzesz innym klientem nie masz prawa do roszczeń

0

I wszystko jasne. Nie ma informacji, że nie wolno. Chodzi tylko o to, że jak coś spaprzesz innym klientem nie masz prawa do roszczeń

A tak z ciekawosci jesli oryginalny program zawiesi mi kompa i cos tam sie popsuje to mam jakies prawo do roszczen? ;) W praktyce to pewnie nie ale moze chociaz w teorii? :>

0

Trzebaby przeczytać licencję. Taki GNU GPL na przykład zakłada, że za żadną działalność programu autor nie bierze odpowiedzialności, ale może GG sp z o.o. wybrało inaczej :)

0

Ja to zrozumiałem tak:

  • jeśli np. sprzedam komuś mój program (w skład którego wchodzi klient GG) i dołącze do tego coś w rodzaju certyfikatu w którym nadmienione będzie że uiszczona należność nie została pobrana za korzystanie z klienta GG a za korzystanie z pozostałych funkcji programu to będzie ok.
  • jednak użytkownik mojego programu, podczas korzystania z klinta GG będzie łamał postanowienia regulaminu na jakich korzysta z konta GG. Tym samym Administrator konta GG ma podstawy do usunięcia tego konta.

Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu oraz komunikacja z innymi Użytkownikami komunikatora Gadu-Gadu za pomocą innych programów, w szczególności służących do świadczenia przez inne podmioty innych usług internetowych, w tym usług komunikatorów internetowych stanowi naruszenie postanowień niniejszego Regulaminu.
+
Użytkownik zobowiązany jest do korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu wyłącznie na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie oraz wynikających z Licencji. Korzystanie przez Użytkownika z usług komunikatora Gadu-Gadu z naruszeniem tych zasad traktowane będzie jako podstawa do podjęcia przez Operatora działań mających na celu uniemożliwienie Użytkownikowi korzystania z usług komunikatora Gadu-Gadu w szczególności poprzez usunięcie jego konta oraz pozbawienie go możliwości korzystania z Numeru Użytkownika, przy czy po dokonaniu takich czynności Numer Użytkownika może zostać przez Operatora przyznany innej osobie.

Tylko czy Administrator może zidentyfikować czy zalogowany użytkownik korzysta z innego oprogramowania, a jeśli tak to czy da się to obejść ??

Można w sumie, powiadomić użytkownika mojego programu o możliwości utraty konta, ale wtedy to samo umieszczenie klienta GG w programie mija się z celem.

0
Marooned napisał, że rzecznik gg napisał(a)

Jeśli chodzi o punkt 11 regulaminu to wprowadzono go w obecnym brzmieniu po to, aby podkreślić, że za działanie innych programów klienckich producent Gadu-Gadu nie może brać żadnej odpowiedzialności. Tak więc jeśli np. w czasie korzystania z nieoryginalnego klienta użytkownik straci hasło, to nie może mieć do producenta pretensji.

A to czytał? Korzystanie przez klienta z Twojego programu nie będzie nielegalne, jedynie nie będzie podlegało wsparciu technicznemu GG. A w regulaminie jest to ujęte po to, by wszystkim reklamodwacom się wydawało, że te dwukrotnie zawyżone statystyki userów GG wskazują na tych, którzy faktycznie korzystają z klienta GG i staną się odbiorcami ich reklamy.

0

W sumie rozumiem. Zawiłe, długie zdania regulaminów i licencji nigdy nie były moją mocną stroną ;-P.
Dzięki za wyjaśnienie :-)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0