Programowanie, a mózg

0

Znacie albo napotkaliście na jakieś ciekawe badania na temat wpływu programowania na neurogenezę?

Jak wiadomo, nieużywany organ zanika, mózg jest neuroplastyczny, więc łącząc codzienny wysiłek intelektualny z dostarczaniem wszystkich mikro i makro elementów, liczyłbym na jakieś pozytywne efekty XD

1

Prawdopodobnie masz na myśli neuroplastyczność, którą z kolei możemy podzielić na: (a) dendrogenezę, (b) synaptogenezę, (c) neurogenezę.

Nasz aktualny stan wiedzy ma solidne podstawy empiryczna dla (a) i (b), natomiast (c) jest o wiele bardziej skomplikowanym problemem, który nadal nie ma solidnych podstaw empirycznych i według wielu neuronaukowców (c) nie zachodzi w (sposób istotny) w okresie postnatalnym.

Artykuł z The Journal of Neuroscience z marca 2021:

Positive Controls in Adults and Children Support That Very Few, If Any, New Neurons Are Born in the Adult Human Hippocampus

A propos jakościowego-funkcjonalnego wpływu (ilościowy-strukturalny wpływ musi mieć miejsce, inaczej nie byłbyś w stanie programować) programowania na neuroplastyczność, nie jestem zaznajomiony z literaturą przedmiotu dotyczącą neuroplastyczności i programowania, poszukam czegoś później i odpiszę.

2

Nie znam badań konkretnie na temat wpływu programowania, ale spotkałem się z badaniami które mówiły, że utrzymywanie sprawności intelektualnej jak najdłużej, pomaga zredukować ryzyko alzheimera. Z obserwacji starszej części rodziny też mogę wysnuć wniosek, że osoby w podeszłym wieku używające mózgu inaczej niż do oglądania TV, czy gapienia się przez okno (sudoku, krzyżówki, szachy, warcaby) wydają się sprawniejsze intelektualnie od pozostałych i są w lepszej kondycji psycho-fizycznej.

1

Nagroda Nobla z Medycyny

rok 1981

Roger W. Sperry - Stany Zjednoczone

„za odkrycia dotyczące funkcjonalnej specjalizacji półkul mózgowych”

rok 1981

David H. Hubel oraz Torsten N. Wiesel - Stany Zjednoczone

„za odkrycia dotyczące przekazywania informacji w układzie wzrokowym”

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1