Czy wycofaliście już pieniądze z Getinu/Idea?

0

Abstrahując już od całej afery, która zapewne jest tylko przykrywką dla szeregowego posła i jego planów repolonizacji przez nacjonalizację (Inne banki trzeba byłoby kupować od zagranicznych właścicieli za prawdziwe pieniądze, te dwa można ukraść Polakowi za darmo.) pytanie jest proste:

W panice wycofaliście pieniądze, czy wręcz przeciwnie, planujecie zarobić na całej aferze i zakładacie lokaty na 3,9% w Idea?

0

Na blogu Jak oszczędząć pieniądze jest artykuł na ten temat. Może komuś się przyda.

0

Czytałem, ale mnie interesują opinie tutejszych forumowiczów. :)

0

Pewna partia od 500 plus nie da upaść teraz tym 2 bankom. Prędzej upadnie jakiś SKOK. Poza tym to jest jeszcze BFG, a większość ludzi (nawet "dziani" programiści z tego forum) jednak nie ma tyle oszczędności, żeby przekroczyć limit zwrotu. Osobiście jednak ja nie zdecydowałbym się na trzymanie tam pieniędzy, ktoś może mieć jakiś głupi pomysł, władza się może zmienić i Pan LC może uciec do jakieś ciepłego kraju.

1

Nie mam i nie miałem tam żadnej kasy ale gdybym miał aktualnie trochę wolnej gotówki to bym chętnie wrzucił na lokatę. Osobiście trochę bawi mnie cała afera a tym bardziej bawią mnie ciułacze którzy stoją w kolejkach żeby wypłacić swoje kilka/kilkanaście tysięcy złotych w obawie że bank upadnie. Trochę się nie dziwię bo zauważyłem że TVP przyjęło strategię atakowania Pana LC i mocno straszą Nim społeczeństwo a dodatkowo Polacy mają jeszcze w pamięci Amber Gold. Osobiście uważam że większość Polaków nie ma w ogóle powodów do strachu i zamiast stać w kolejkach poszli by lepiej na piwo ;)
Ps. Ciekawy głos w całej sprawie można też przeczytać tutaj:
https://rekinfinansow.pl/knf-bankructwo-getin-idea-bank/

0

Wycofałem. Miałem poniżej maksymalnej kwoty "chronionej przez państwo", ale po 1 nie za bardzo chce żeby chroniła mnie instytucja której przedstawiliele sa zaskoczeniu z okazji 100 lat niepodległości, po 2 w przypadku tzw. runu na bank nie sądze żeby BFG czy jak to tam się nazywa miał wystarczająco duzo rezerw. No i miałem tam pieniądze na tzw "czarną godzine" więc dla mnie to jest krytyczne żebym miał dostęp do nich 24/h

0

3.9% przy inflacji około 2%? Pozazdrościć... Ja się cieszę jak na lokacie mogę wyciągnąć chociaż połowę stopy inflacji :D

Swoją drogą, czy środki na kontach oszczędnościowych/inwestycyjnych nie są w jakiś sposób chronione w przypadku upadku instytucji finansowej?

0

A tam aber gold. Pamiętają też polisolakty, Open Finance na każdym rogu, GetBack :D
O problemach GNB można było już w ubiegłym roku czytać, knf raczej dobrze wiedział o sytuacji - tylko takich info nie podaje się do opinii publicznej, bo banki to instytucje zaufania publicznego. Rezerwy cząstkowe w bankach to jakieś 10-15% więc panika szybko by ubiła bank.

Co do BFG to parę lat temu była sytuacja na Cyprze (konfiskata lokat powyżej 100k euro). W przypadku upadającego banku są dwie opcje:
bail-in oraz bail-out. Bailin - tutaj kasę zabiera się depozytariuszom, wierzycielom, posiadaczom akcji i obligacji. Bailout - pomoc z zewnątrz.

W EU miał/ma obowiązywać bailin. Takie pomysły powstały po 2008 kiedy rząd USA dopłacał do banków pieniądze podatników. Ostatnio było w EU kilka przykładów przejmowania banków po 1 euro więc pomysł nad Wisłą to nie jest jakaś nowość - pytanie czy GNB jest jeszcze coś warty czy ta złotówka to i tak byłoby za dużo z powodu ujemnego equity. Niemniej na to pytanie pewnie odpowiedzi nie będzie mi dane poznać.

Ja mam puste konto, kasę wyciągnąłem jakieś 2 lata temu. 4% to i tak na nowe środki, na krótko i z limitem kasy więc tak sobie.

Owszem BFG gwarantuje depozyty do 100k euro - pytanie kiedy by one zostały wypłacone :)

0

BFG nie jest w stanie zagwarantować depozytów nawet jednego Getin Banku, nie wspominając już o innych bankach. W przypadku runu na banki lokujący z pewnością stracą część swoich pieniędzy, podobnie jak było na Cyprze. Najlepiej lokować pieniądze w zróżnicowany sposób, żeby w razie jakiegoś większego kryzysu ocalić jak najwięcej.

Obecny kryzys w związku z aferą KNF raczej nie spowoduje runu na banki i raczej depozyty nie będą zagrożone. Taki run jest spowodowany zawsze paniką i rozwija się w taki sposób, że 95% ludzi nie zdąży zareagować.

0

Abstrahując już od całej afery, która zapewne jest tylko przykrywką dla szeregowego posła i jego planów repolonizacji przez nacjonalizację (Inne banki trzeba byłoby kupować od zagranicznych właścicieli za prawdziwe pieniądze, te dwa można ukraść Polakowi za darmo.)

A skąd masz takie informacje? Bo jak byś zainteresował się chociaż trochę ponad doniesienia z TV z ostatnich tygodni to zauważyłbyś że wszystkie spółki Czarneckiego lecą na pysk od roku i nie ma to związku z aktualną aferą. Wartość każdej ze spółek poleciała 80-95% w dół przez ostatni rok. Jeśli chodzi o Getin i Idea to głównie przez agresywne sprzedawanie produktów GetBack które okazały się małym amber goldem.

Getin Holding, Getin Noble i Open Finance to od dawna spółki groszowe wyceniane poniżej złotówki przez rynek. Idea z 24zł poleciała poniżej 3zł przed aferą. Wycenia to ten sam rynek który dopiero w listopadzie dowiedział się o rzekomej korupcji a Ty twierdzisz że szeregowy poseł za tym stoi bo chce ukraść bank Polakowi :) Na akcjach GETIN widać w ostatnich tygodniach jednorazowe operacje po kilka mln PLN przy kursach o wartości kilkunastu groszy. Czarnecki pewnie poczeka aż to jeszcze trochę spadnie i wykupi swoje spółki o czym napominał od dawna.

Zły KNF natomiast wydaje oświadczenia o stabilności wypłat obydwu banków chociaż w świetle unijnego prawa mógłby przejąć Getin za złotówkę tak jak się to robi w europie i tak jak w Polsce to miało miejsce kilka razy.

Ja tam nie wyciągałem kasy z Idea ponieważ tam nie trzymam :)

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0