Pięć języków programowania które zmieniły IT

1

Jak w tytule, które języki według waszej opinii miały duży wpływ na branże IT, komputerów i internetu.

  1. Asembler
  2. C
  3. Python
  4. Java
  5. JavaScript

Ktoś się nie zgadza z moją listą, powinien być tam inny język programowania?

16
  1. Turbo Pascal
  2. Object Pascal
  3. Free Pascal
  4. Script Pascal
  5. Micro Pascal
0
  1. Brainfuck
2

Dobra lista. Nie zgodziłbym się tylko z Pythonem i zamiast tego dodał C++.

0

zapomniany dawny HTML

11
  1. ALGOL
  2. LISP
  3. SMALLTALK
  4. FORTRAN

Reszta to drobne poprawki i plagiaty :-)
http://www.digibarn.com/collections/posters/tongues/ComputerLanguagesChart-med.png

0

A może Perl?
Duży staroć. ma sporo pakietów i PHP z niego czerpało.

2

BASIC - Beginner's All-purpose Symbolic Instruction Code)

1

To na pewno trzeba rozpatrywać z podziałem na czas. np 5 języków które zmieniły IT w XXI wieku.
Z mojej strony były by to:

  1. Perl - bo przez niego (czy wręcz w nim jak się nie mylę) powstało PHP, miał też duży wpływ na Pythona i nowsze języki skryptowe
  2. Java - bo jest wszędzie, wysyp nowoczesnych języków zaczął się od niej
  3. SQL - bo bazy danych napędzają wszystkie aplikacje biznesowe
  4. Ruby - jak dla mnie zapoczątkował łatwe języki programowania i pewnego rodzaju modę
  5. HTML/JavaScript/CSS - zebrałem to w całość; napędzają wizualną stronę internetu.

Żeby nie było z tej listy do czynienia mam głównie z SQLem.

0

Jak to ma być krótka i w miarę aktualna lista to OP wg mnie trafił w samo sedno.

1

moim zdaniem jednak PHP należałoby dodać, ponieważ jest to język, dzięki któremu programowanie webowe trafiło pod strzechy i masę serwisów powstało dzięki PHP. Jakoś skrypty w C czy Perlu nie poruszyły tak internetu, jak zrobił to PHP.

Dodałbym również Lisp, który do dzisiaj wywiera wpływ (nawet WebAssembly jest wzorowany na skladni Lispa, nie mówiąc o tym, że JS to miał być Lisp) czy Smalltalk (duży wpływ na OOP, poza tym dzięki Smalltalkowi powstało Objective-C).

No i Basic, podobnie jak Pascal - które były dla wielu pewnie pierwszymi językami programowania, więc wpłynęły na to w ten sposób, że wiele osób się zainteresowało programowaniem dzięki takim językom.

1

Ogólnie dobra lista. Jednak C zmienił bym na "C / C++", a Pythona zamienił z PHP.

4

Assembler to nie język programowania (jako taki) tylko forma zapisu kodu maszynowego, więc odpada na starcie.

  • C, który wraz z UNIXem zmienił świat
  • Smalltalk, który pokazał światu jak miała wyglądać obiektowość w założeniu twórców (Alan Kay powiedział kiedyś, że są tylko 2 języki programowania, które przedstawiają jego wizję OOP, czyli małych struktur/procesów wymieniających między sobą wiadomości: Smalltalk i Erlang)
  • Lispy jako jeden z pierwszych (pierwszy?) homomorficzny język programowania i pierwszy język posiadający GC. Dodatkowo swego czasu legendarna książka SICP. IIRC (ale nie jestem pewien) to Lispy wprowadziły pojęcie domknięć, funkcji anonimowych i makr do tego czym są w większości języków dzisiaj.
  • ALGOL, COBOL i Fortran, które położyły podwaliny pod imperatywne języki programowania (C, Pascal, PL/I czerpały z nich inspiracje), ciężko jest tutaj wybrać jeden, bo wszystkie pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie i miały podobny wpływ na to co się działo później
  • Prolog, tutaj miałem pewien problem z wyborem piątego (jeśli powyższe potraktujemy jako jedno), wybór padł na Prologa dla tego, że wyznaczył on inny tor od ogólnie przyjętego do tej pory - deklaratywne programowanie. To położyło podwaliny pod SQLa i całe mnóstwo innych DSLi, które mówią co ma być zrobione, a nie jak.
0
  1. Asembler -co tu dużo pisać?
  2. C - co tu dużo pisać?
  3. Sql - kolekcja informacji
  4. Java - co tu dużo pisać?
  5. HTML - internet
0

angielski

większość języków w swojej składni ma angielski

0

Jak najbardziej Python znajduje się zasłużenie na liście, być może w polsce gdzie klepie się głównie stronki dla janusza w javie - python nie jest zbyt popularny, ale ten język od jakichś 5 lat jest głównym językiem rewolucji AI/uczenie maszynowe, czyli to będzie chyba 4 wielkiej rewolucji technologicznej (czy tam którejś tam, zależy jak się liczy). Gdyby nie prostota pythona ludzie po matematyce, statystyce, ekonometrii mieliby duże problemy z wejściem w tą dziedzine, a tym samym jej rozwój byłby znacznie wolniejszy.

1

@Mistrzowski Młot z tego co wiem wśród statystyków zdecydowanie popularniejsze są języki z rodziny S Systems (AFAIK najpopularniejsza implementacja to GNU R), wśród matematyków i im podobnych to chyba jednak Mathematica, która miażdży Pythona możliwościami na dzień dobry lub FORTRAN do którego Python i tak się ucieka jak trzeba zrobić jakieś poważniejsze obliczenia (NumPy zawiera sporo bibliotek napisanych właśnie w FORTRANIE). To samo się tyczy uczenia maszynowego gdzie jest jeszcze MATLAB.

Python jest "językiem rewolucji" bo jest prosty i próg wejścia jest niski, ale sam w sobie nie jest rewolucyjny, bo tak na prawdę te wszystkie rzeczy, które wymieniłeś to Python jest tylko ładną nakładką, by wygodnie się używało, a całe "heavy lifting" jest robione w innych językach.

0

https://fossbytes.com/wp-content/uploads/2016/12/machine-learning-data-science-programming-language.png

czlowieku co ty dajesz, całe uczenie maszynowe idzie w pythonie. statystyka i ekonometrie to osobna sprawa.

0

Nie chodzi o to co jest w czym napisane, czy numpy jest napisany w fortranie czy w C, chodzi o efekt końcowy. Python jest rewolucyjny, bo umożliwia szybkie i proste budowanie systemów opartych na AI, i umożliwia matematykom, statystykom i ekonometrykom implementację ich metod w systemach inżynierskich, big data, czy dużych systemach finansowych(w przeciwienstwie do matlaba, mathematicy, R czy SASa). I na tym polega jego rewolucyjnośc i wkład w rozwój uczenia maszynowego. Gdyby Ci ludzie tkwili dalej w mathematice, R, SASie, matlabie to nie byłoby całej rewolucji związanej z "data science" tzn. implementacją statystyki i uczenia maszynowego w dużych systemach inżynierskich, finansowych itp.
A to w czym jest napisany numpy, to jest zupełnie bez znaczenia. Nie rozumiem za bardzo tego toku rozumowania, to na tej zasadzie to, że statystyka matematyczna jest zbudowana na bazie algebry i analizy, implikuję że statystyka matematyczna nie może być rewolucyjną dziedziną wiedzy? wiadomo że wszystko jest zbudowane jak piramida w nauce i informatyce, ale liczy się efekt końcowy.

0
hauleth napisał(a):

Python jest "językiem rewolucji" bo jest prosty i próg wejścia jest niski, ale sam w sobie nie jest rewolucyjny, bo tak na prawdę te wszystkie rzeczy, które wymieniłeś to Python jest tylko ładną nakładką, by wygodnie się używało, a całe "heavy lifting" jest robione w innych językach.

Żaden z języków, które wymieniłeś oprócz Pythona nie jest językiem ogólnego przeznaczenia. Poza tym niektóre biblioteki Python'a zawiera reimplementacje bibliotek z Fortrana (z resztą podobnie jest u C++, Javy i całej masy innych języków). Jeżeli reimplementacja jakiejś funkcjonalności w bibliotece ma decydować o tym czy język przestaje być rewolucyjny to nawet Twoja lista powinna wyglądać inaczej...

0
  1. LISP - funkcyjny, gc, makra
  2. Assembler - ktos moze stwierdzic ze to tylko czytelny zapis komand procesora a nie jezyk. IMHO to byl pierwszy krok w strone jezykow wysokiego poziomu, wcale nie oczywista oczywistosc w tamtych czasach
  3. C - zwiazany z uniksem, wciaz zyje i ma sie dobrze w os dev oraz embedded
  4. Prolog - wprowadzil nowy paradygmat programowania deklaratywnego
  5. Python - nacisk na czytelnosc oraz na programowanie w jednym dobrze okreslonym stylu. Idealny dla poczatkujacych, chyba bardziej zblizyc sie do pseudokodu nie da.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1