Wolne oprogramowanie vs Otwarte Oprogramowanie

0

Czy mógłby mi ktoś w prosty sposób wyjaśnić różnicę pomiędzy wolnym oprogramowaniem (free software) a otwartym oprogramowaniem (open source).
Czy poniższe oprogramowanie:

 1. Linux
 2. Apache
 3. MySQL
 4. Perl
 5. PHP
 6. Python
 7. Libre Office
 8. OpenSSH
 9. OpenBSD
 10. GIMP
 11. Debian
 12. CentOS
 13. MinGW
  to wolne (free software) czy otwarte oprogramowanie (open source)?
2

Jedno drugiego nie wyklucza. Wiele OpenSource jest jednocześnie FreeSoftware.

0
Shalom napisał(a):

Jedno drugiego nie wyklucza. Wiele OpenSource jest jednocześnie FreeSoftware, ale są programy darmowe o zamkniętym źródle.

Ale wolność wg Stallmana https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_oprogramowanie też mówi o otwartych źródłach, a jednak Open Source https://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarte_oprogramowanie to jednak ODŁAM tego pierwszego.

Mnie chodzi o różnice pomiędzy:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_oprogramowanie
  a
 2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarte_oprogramowanie

Czy różni się
odłam Open Source wg Johna Maddoga Halla, Erica Raymonda
od Free Software wg Richarda Stallmana?

1

No przecież masz opisane na wikipedii, a jeśli Ci to nie wystarcza i chcesz poznać zarys historyczny rozłamów i wojen w środowisku unixowym to polecam lekturę książki Unix sztuka programowania, dostępnej za darmo tutaj : http://www.catb.org/esr/writings/taoup/html/ autorstwa wspomnianego wcześniej Eric Steven Raymond'a.

Ogólnie rzecz biorąc w tym środowisku często dochodziło do rozłamów ideowych przez błahostki, i tak jest w tym przypadku. Są dwa oddzielne ruchy Otwarte i Wolne oprogramowanie, które mniej więcej chcą tego samego i różnią się naprawdę detalami (można znaleźć mnóstwo esejów w internecie na temat wyższości jednego nad drugim), ale są tak zażarci w swojej religijnej wojnie że nie są w stanie się zjednoczyć dla większego dobra.

Jeśli chodzi o konkretne programy, to trzeba sprawdzić ich licencje, większość licencji spełnia wymogi zarówno wolnego jak i otwartego oprogramowania.

0

W skrócie: prawdziwe Wolne Oprogramowanie to GNU GPL: https://www.gnu.org/licenses/license-list.html#GPLCompatibleLicenses
Otwarte Oprogramowanie to oprogramowanie którego licencję zaakceptował OSI: https://opensource.org/

0

Idąc za Stallmanem: Otwarte Oprogramowanie to bardziej ideologia rozwoju oprogramowania - źródło jest otwarte, więc każdy może coś poprawić, jak i wziąć coś dla siebie. Chodzi o dzielenie się kodem - i w zasadzie tyle, dlatego też popularne są licencje typu zlib czy MIT, które sprowadzają się do "nie ma gwarancji, że kod jest ok i nie możesz mnie pozwać - ale poza tym, to używaj do woli". Pozwala to wcielić kod do zamkniętoźródłowego projektu.

Wolne Oprogramowanie jest z kolei ruchem społecznym, kładącym nacisk na wolność użytkownika. Dlatego też promuje się licencje typu copyleft (np. GNU GPL, Mozilla PL), a więc te zabraniające wcielania kodu (a często nawet linkowania bibliotek) do zamkniętoźrodłowych programów. W ten sposób próbuje się zabezpieczyć interes użytkownika przed sytuacjami, gdzie np. firma bierze jakiś program typu open-source, dodaje do niego nowe funkcje, wydaje zamkniętoźródłowy, użytkownicy migrują, ubija się kompatybilność wsteczną - i zostawia przed wyborem: używaj softu closed-source, albo przestarzałego open-source. Oprócz tego organizacje typu FSF kładą nacisk na aspekty takie jak otwartość formatów danych (np. OpenDocument vs. formaty MS Office) - ponownie, w myśl idei, że otwarty format może odczytać każdy (jak ma binarkę / źródło / kompilator i odpowiednią wiedzę), natomiast zamknięty format uzależnia użytkownika od produktów firmy X.

0

No ale Ci już napisali odpowiedź Otwarte Oprogramowanie to Linux , BSD i ich programy z otwartym kodem źródłowym do przeglądu. Wolne Oprogramowanie to darmowe programy ale z zamkniętym kodem źródłowym niemożliwym do przeglądu jak AIMP itp.

0

Nie! Program bez dostępu do źródeł nie jest ani otwarty, ani tym bardziej wolny.

0
Zimny Polityk napisał(a):

Nie! Program bez dostępu do źródeł nie jest ani otwarty, ani tym bardziej wolny.

Tak to prawda.

Wolne oprogramowanie (free software) to nie to samo co darmowe oprogramowanie (freeware).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wolne_oprogramowanie
Oprogramowanie, aby można je było nazwać wolnym, musi spełniać kilka podstawowych założeń, które zostały zawarte w definicji wolnego oprogramowania opublikowanej przez Free Software Foundation. Przysługujące użytkownikowi wolności:

 • wolność uruchamiania programu, w dowolnym celu (wolność 0)
 • wolność analizowania programu oraz dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1)
 • wolność rozpowszechniania kopii programu (wolność 2)
 • wolność udoskonalania programu i publicznego rozpowszechniania własnych ulepszeń, dzięki czemu może z nich skorzystać cała społeczność (wolność 3).

Wolności pierwsza i trzecia mogą być spełnione tylko wtedy, gdy dostępny jest kod źródłowy oprogramowania.

https://www.debian.org/intro/free.pl.html
Wielu ludzi stykających się z wolnym oprogramowaniem jest zdezorientowanych, ponieważ słowo "free" (ang. "darmowe" lub "wolne") w terminie "free software" ("wolne oprogramowanie") nie jest używane w taki sposób, jakiego się spodziewają. Dla nich "free" znaczy "bezpłatne" lub "za darmo". Słownik języka angielskiego definiuje prawie dwadzieścia różnych znaczeń dla słowa "free". Tylko jedno z nich oznacza - za darmo. Reszta dotyczy wolności i braku przymusu. Kiedy więc my mówimy o Wolnym Oprogramowaniu (Free Software), mamy na myśli wolność i niezależność, a nie cenę.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Freeware
Natomiast freeware to darmowe oprogramowanie typu closed source.

0

Wielu ludzi stykających się z wolnym oprogramowaniem jest zdezorientowanych

Zdezorientowani to są anglofoni, przez to bezsensowne słowo “free”.

Program może mieć otwarte źródła, a nie być darmowy.
Program może być darmowy, a mieć źródła utajnione.

Do pierwszej kategorii zaliczyłbym niektóre komercyjne gry, których kod źródłowy upubliczniono, jednak zasoby (dane) gry - grafika, dźwięk, mapy - pozostają płatne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1