Jakiego systemu operacyjnego używacie i dlaczego?

0

Witojcie. Jak w tytule. Jakiego systemu używacie do użytku własnego, a jakiego do pracy i jakbyście jednym zdaniem mogli wytłumaczyć dlaczego :) Sam staram się przejść z windowsa na linuxa, ciężko mi to idzie, i nie wiem czy w ogóle jest warto, głównie programuję w javie, ale myślę w przyszłości też nad c#, a tam raczej win potrzebny...

0

W10, a to z racji tego że jestem mocno związany z M$

0

Kiedyś używałem Linuxa, a konkretnie dystrubucję Ubuntu, jeszcze wcześniej Fedora mi wpadła w łapki. Ostatnio jednak siedzę głównie na Windows 10. Co MS z nim zrobił to niesamowita sprawa, pomijając te wszystkie szpiegowskie narzędzia. To jednak ten system pracuje bardzo dobrze na laptopie. Dla przykładu - najnowsze distro Ubuntu 16.04 z zainstalowanymi bajerami jak TLS do oszczędzania baterii potrafi wytrzymać niecałe 3 godziny. I tu wchodzi Windows 10, cały na biało, który potrafi wytrzymać na baterii ponad 4 godziny! Pięknie przeprowadzili optymalizację tak w skrócie mówiąc, dlatego wybrałem i siedzę na Windows 10.

0

Na Desktopie używam Slackware na swoim AMD FX 8350. Jak bym wymienił na Zena czy tam Ryzen, mam chęć postawić superszybki kompilowany system Funtoo lub Lunar Linux. Na laptopie mam Linux Mint 18.1. Cinnamon. A na VirtualBox bawię się w serwerowe OpenIndiana, FreeBSD 12 i NetBSD 7.0.3. Zaczynam się interesować systemem w całkowicie innym języku programowania jakim jest Rust i RedoxOS.

2

Używam tego, co mi akurat potrzeba.

Na komputerze w domu i komputerze domowo/pracowym mam Windows 10. Na tablecie i telefonie też mam Windows 10. Integracja, synchronizacja i takie tam jest super.
Mam Linuksa na serwerze prywatnym (Ubuntu), na maszynach wirtualnych (Ubuntu), na serwerach pracowych (CentOS), na Raspberry (Arch). Mam też serwery z Windows (Hyper-V Server 2016, WSS 2016, WSS 2012). Czasami używam też WoL, czyli "Bash on Ubuntu on Windows", podsystemu Linuksowego w Windows 10. Jedyne, z czym nie mam do czynienia na co dzień, to macOS... aczkolwiek mamy w pracy kilka Maków z zainstalowanym również Windows i Linuksem.

Jednym słowem - używam tego, co w danej chwili daje mi najlepsze i najbardziej wygodne środowisko do określonego zadania.

Sam staram się przejść z windowsa na linuxa, ciężko mi to idzie, i nie wiem czy w ogóle jest warto, głównie programuję w javie, ale myślę w przyszłości też nad c#, a tam raczej win potrzebny...

  1. Starasz się przejść "bo moda", "bo hacker używa Linuksa!!!!!11111oneoneone", czy może czy bo jest wygodniejszy dla ciebie albo chcesz się nauczyć albo masz "podejście anty"? Musisz sobie zadać pytanie czy ci faktycznie potrzeba, będzie ci lepiej, wygodniej, bo przejście dla samego przejścia jest...
  2. Obecnie C# i Windows przestają być tak bardzo związane.
1

Na kompie domowym Debian testing już jakieś 6 lat.
Na kompie u rodziców Debian stabilny.
Na serwerku domowym Antix.
Na routerze OpenWRT.
Na lapku firmowym jeszcze Mint, ale niedługo zmiana na testiwegi debiana.
Serwery firmowe różnie, od CentOSa, przez Debiana, an Ubuntu kończąc.
Na Virtualboxie Win7, tylko po to żeby móc czasem odpalić skype przez lync.

Linux dla tego, że bez problemów mogę go mieć odpalonego headless i zarządzać nim przez ansibla, albo normalnie łącząc się po ssh.
Na serwerku nie muszę mieć nawet serwera grafiki, więc "Oszczędzam ram gdziekolwiek jestem".
Na starych kompach windowsa nie ma nawet sensu instalować ze względu na zasoby.
Na raspbery pi i klonach też IMO rasbian spisuje się znacznie lepiej niż android.

Bardzo lubię automatyzację wszystkiego oraz pracę w konsoli.

0

Czy w obecnych czasach system napisany w Javie działał by znośnie, gdyby ktoś chciał napisać nową wersje systemu JavaOS?
http://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/2015/08/7-najgorszych-systemow-operacyjnych-wszech-czasow.aspx

1

To jednak ten system pracuje bardzo dobrze na laptopie. Dla przykładu - najnowsze distro Ubuntu 16.04 z zainstalowanymi bajerami jak TLS do oszczędzania baterii potrafi wytrzymać niecałe 3 godziny. I tu wchodzi Windows 10, cały na biało, który potrafi wytrzymać na baterii ponad 4 godziny! Pięknie przeprowadzili optymalizację tak w skrócie mówiąc, dlatego wybrałem i siedzę na Windows 10.

Tu nie chodzi o żadną optymalizację tylko o sterowniki. Windows ma pełne wsparcie od Intela i innych producentów. Dzięki temu obsługiwane są poprawnie wszystkie stany energetyczne procesora, zintegrowanej grafy, płyty głównej i wszystkich innych części w komputerze. W dystrybucjach Linuksa może tego brakować, ale dużo zależy pewnie od wersji jądra i wieku sprzętu.

0

Na komputerach domowych i w pracy Windows 10. W pracy bo Visual Studio i development w C#. W domu po pierwsze gry, po drugie też grzebanie w C#, po trzecie grzebania w systemie nie traktuję jako przyjemność więc linux odpada ;) Dodatkowo mając więcej niż 1 komputer w domu nowy Windows całkiem przyjemnie to wszystko łączy w całość.
Jakbym nie miał co robić z pieniędzmi to chętnie bym spróbował macOS, ale to raczej dalsza przyszłość :P

3

po trzecie grzebania w systemie nie traktuję jako przyjemność więc linux odpada ;)

W dzisiejszych czasach to grzebanie w Linuksie to mit. Jeśli chcesz grzebać to grzebiesz. Jeżeli chcesz stabilnego działania używasz oficjalnych repozytoriów.

W Windowsie też można grzebać i psuć go do woli. Kiedyś były czasy, że reinstalowałem Windowsa co parę dni, bo tyle w nim grzebałem.

Kiedyś grzebałem w Linuksie, ale wynikało to głównie z chęci zainstalowania najnowszych wersji własnościowych sterowników do Radeonów. Jak sobie takie próby odpuściłem i zacząłem używać sterowników z oficjalnych repozytoriów to potrzeba grzebania znikła.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1