Jakie obliczenia można wykonywać na urządzeniach mobilnych?

0

Cześć,

Nie mogę znaleźć odpowiedniego problemu, który byłby podstawą mojej pracy dyplomowej. Moim tematem jest aplikacja mobilna wykonująca chmurę do obliczeń. Jeżeli nie ma dostępu do internetu to te same obliczenia wykonywane są lokalnie.
Problem polega na tym, że nie mam pomysłu co dokładnie mógłbym liczyć. Kiedy decydowałem się na ten temat myślałem, że to co będę liczył jest kwestią drugorzędną, niestety mój promotor ma odmienne zdanie.
Z rzeczy, które nie uzyskały akceptacji:

  • Przetwarzanie wideo, konwersja etc
  • Analiza/rozpoznawanie obrazów
  • Wszelkie łatwo zrównoleglające się problemy

Chodzi mi o wystarczająco duży problem( aby był sens liczyć w chmurze), który jest specyficzny dla urządzeń mobilnych. Czyli najlepiej, żeby wykorzystywał GPS lub aparat.

0

Sieć neuronowa, renderowanie grafiki może (sceny takie, gdzie 15 sekund filmu z 10fps na typowym laptopie renderują się powiedzmy całą dobę)

edit: aha, nie doczytałem, że "specyficzne dla urządzeń mobilnych".

0

Skoro wykorzystywac ma aparat, to nic innego poza rpozoznawaniem obrazu mi do glowy nie przychodzi - tutaj byloby pole do popisu, pozpoznawanie twarzy/emocji/gesty paluchami itd.

Co do GPSa to moze komiwojażer? Np wpisujesz, że chcesz dojść do Krakowa, odwiedzając po drodze to i tamto

0

@dzek69
W obu przypadkach brakuje "sensu". Sieci neuronowe - ok, tylko po co? Do czego? Tu jest niestety pies pogrzebany.

@FakeAccount
Komiwojażer próbowałem, ale nie przeszedł.

2

Nienawidzę tematów prac stawianych na głowie: mamy takie rozwiązania poszukajmy dla nich zastosowania.
Najpierw powinien być problem, do którego szukamy rozwiązania.

Może sĻróbuj zrobić klona czegoś takiego:


Np robimy zdjęcie pomnika/samochodu/koleżanki z różnych stron, a program buduje na tej podstawie model 3d.

2

Możesz zrobić wizualny sonar dla niewidomych. Osoba niewidoma ma na smyczy zawieszony na szyi telefon odwrócony aparatem przed siebie; w czasie teraźniejszym następuje analiza obrazu pod kątem rodzaju przeszkody, jej odległości od niewidomego, jej charakteru, tj. człowiek, zwierzę, materia nieożywiona, jak również wykrywanie krawędzi jezdni, krawężnika itp. Gdy osoba zbliża się do danego rodzaju przeszkody w słuchawkach podłączonych do telefonu słyszy dźwięk o tonie przypisanym do danego rodzaju przeszkody + np. wibracje i/lub informacje głosowe.

EDIT

A gdy np. zbliża się do człowieka, który jest na "kursie kolizyjnym" błyska lampka od kamerki i np. z głośników wydobywa się sygnał "alarmowy" adresowany do pędzącego na niewidomego człeka :)

2

Ostatnio w ubezpieczeniach komunikacyjnych wyłania się temat zbierania parametrów jazdy i oceny na tej podstawie ryzykowności kierowcy. Może prototyp czegoś takiego w oparciu o dane z akcelerometra i odbiornika gps? Może dodatkowo analiza z uwzględnieniem wideo, bo ktoś może jechać mało płynnie, bo sam jest wapniakiem, albo dlatego, że jest na drodze akurat otoczony przez wapniaków. To może być dość wymagające obliczeniowo, a jednocześnie nawet samo przesłanie danych do chmury jest przy tym uzasadnione.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0