Jaki język programowania wybrać dla platform mobilnych?

0

Witajcie.

Jestem w trakcie pisania aplikacji bazodanowej dla środowiska MS Win. Jednak chcę aby w/w aplikacja była również dostępna z urządzeń mobilnych na następujących systemach: Android, iOS, Symbian, Windows Mobil.

Czy da się wybrać jakieś środowisko programistyczne aby działało na wszystkich platformach mobilnych, czy dla każdej trzeba pisać oddzielnie?

Porady i wskazówki mile widziane.

0

Na Androidzie programuje się w Javie, na iOS w Objective-C, na Windows Mobile w C/C++ lub C#/Visual Basic, na Windows Phone 7 w C# (ale dla Silverlight), a w Symbianie w C++.

Jeżeli chcesz napisać raz i żeby działało wszędzie - napisz aplikację webową optymalizowaną wyglądem dla urządzeń mobilnych.

Przypomniało mi się, że istnieje dość podobne rozwiązanie - osadza się natywną kontrolkę wyświetlającą treść HTML-ową i programuje w JavaScripcie i działa taki wybryk na wszystkich platformach - ale dla żadnej nie jest to optymalne rozwiązanie. Nie pamiętam jednak jak się ten frameowork (czy inna biblioteka) nazywa.

0

Jak ktoś lubi użeranie się z Mono to może spróbować: http://xamarin.com/monotouch

0

Dziękuję za odpowiedzi :) Sądzę, że chyba najbezpieczniej będzie postawienie bazy na mysql, zamiast ms sql i zamiast aplikacji desktopowych zrobić webową w php. Chyba najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze :)

0
somekid napisał(a)

Najpierw piszesz o mobilnych, teraz o webowych i desktopowych, wiesz w ogóle co chcesz zrobić?

Chodzi o to aby aplikacja działała na wszystkich w/w systemach. Język i typ aplikacji ma znaczenie drugorzędne.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0