JDG, samochód "na firme"

0

Witam,

czy ktoś mogłby mi łopatologicznie wytłumaczyć, jak obecnie wygląda sprawa kupowania zamochodu "na firme" przy prowadzeniu działalności gospodarczej? I jak wygląda ewentualne odliczanie vatu/podatku od zakupu/części/paliwa? I co w sytuacji, kiedy kupiłem auto nie na firme, można je zarejestrowac na firme/oplaca sie to?

0

Nowy? Używany? Jak używany to na fakturę VAT?

Kupując samochód na fakturę VAT 23% możesz obecnie odliczyć 50% tego VAT-u. Jeżeli kupiłeś od osoby prywatnej (w oparciu o umowę kupna-sprzedaży) to VAT-u silą rzeczy nie odliczysz. Możesz "wciągnąć" auto do majątku firmowego.

Jeżeli chodzi o zakup części, naprawy itp. to przysługuje możliwość odliczenia 50% VAT-u. Przy zakupie paliwa takiej możliwości nie ma. Ma się to zmienić od 1 lipca gdzie będzie możliwość odliczenia 50% VAT od zakupu paliwa.

Pomijając VAT: zakup paliwa, naprawy itp. stanowią koszty firmy i pomniejszają kwotę podatku do zapłacenia w danym miesiącu.

Samochód wpisany w majątek firmy podlega amortyzacji. Używany samochód amortyzujesz 2.5 roku (nowy 5 lat). Amortyzacja również pomniejsza podatek który musisz zapłacić co miesiąc do US. Minus takiego rozwiązania jest taki, że gdy będziesz sprzedawał taki samochód to będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży.

Czy się opłaca? Tak.

0

Dzieki za konkretną odpowiedź;) A jak wygląda sprawa z kilometrówkami? Trzeba wtedy prowadzić? Oczywiście zakładająć, że będę wrzucał paliwo w koszty firmy

0

Jeżeli samochód będzie firmowy, to nie ma potrzeby prowadzenia kilometrówki.

Kilometrówkę musiałbyś prowadzić gdybyś chciał odliczać 100% VAT od paliwa, w przypadku gdybyś miał samochód osobowy (do 3.5t), który w dowodzie miałby wpisane "ciężarowy". Nie wiem jaki samochód chcesz kupić ale na 90% ten przypadek Ciebie nie dotyczy :)

0

Nie chce kupowac samochodu, ten ktory mam chcialbym "wciagnac" na firme. Czyli reasumując, w takim przypadku bede mogl ogliczac 50% vat z czesci, napraw itd, a od lipca rowniez z paliwa + pomniejszanie podatku dochodowego?

A co w przypadku wykorzystania samochodu firmowego co celow prywatnych? Mozna/nie wolno/nie ważne?;p

0
FakeAccount napisał(a):

A co w przypadku wykorzystania samochodu firmowego co celow prywatnych? Mozna/nie wolno/nie ważne?;p

Można. Jeżeli nie prowadzisz kilometrówki nikt nie sprawdzi gdzie i kiedy jeździsz. Chociaż jakiś czas temu skarbówka chciała podważyć faktury z soboty czy z niedzieli. Bo w weekend się nie pracuje i do klientów nie jeździ :P

1
napisał(a):

Jeżeli samochód będzie firmowy, to nie ma potrzeby prowadzenia kilometrówki.
Kilometrówkę musiałbyś prowadzić gdybyś chciał odliczać 100% VAT od paliwa, w przypadku gdybyś miał samochód osobowy (do 3.5t), który w dowodzie miałby wpisane "ciężarowy". Nie wiem jaki samochód chcesz kupić ale na 90% ten przypadek Ciebie nie dotyczy :)

Mówisz o wbitym w dowód VAT-1A (samochód ciężarowy z 1 miejscem siedzeń, trwałą przegrodą na pakę itd. co daje 100% VAT) i wtedy NIE TRZEBA prowadzić kilometrówki. Mówi to szczęśliwy posiadacz "ciężarowego" Fiata Fiorino.
http://www.podatki.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/czy-do-samochodu-dostawczego-trzeba-prowadzic-ewidencje-przebiegu-pojazdu-i-przeslac-deklaracje-vat-26

Ogółem przepisy w tej sprawie w zeszłym roku zmieniły się chyba 4 razy, więc warto poczytać.
A do autora wątku - powierz komuś księgowość albo przygotuj się na czytanie poradników na necie i SZUKANIA podstaw prawnych w ustawach, bo część z nich jest nie do końca jasna (ogólnikowa forma nie mówi o wyjątkach, które mogą Ciebie dotyczyć), a inna część nieaktualna.

0

Strona pod podanym linkiem nie działa. Ja miałem jeszcze pare miesięcy temu samochód "ciężarowy". Po zmianie przepisów od 1 kwietnia miałem wybór: odliczanie 50% VAT albo odliczenie 100% VAT ale wykorzystywanie samochodu **jedynie **do celów służbowych. Dano mi do zrozumienia, że w przypadku gdy zdecyduje się na 100% jest duża szansa że będę miał kontrolę z US.

A więc uściślijmy kogo tyczy odliczenie 50% a kogo 100%:

 1. 100% VAT dla samochodów specjalnych, VAT-1, VAT-3 i VAT-4

Druga grupa pojazdów dających prawo do odliczania 100% VAT to pojazdy poniżej 3,5 tony zaliczające się do specjalnych oraz do takich, które zdaniem twórców ustawy wykluczują użytkowanie prywatne lub są skontruowane tak, że to użycie prywatne jest bez większego znaczenia. Co istotne, przepisy szczegółowo wymieniają które z pojazdów kwalifikują się do tej grupy. A zatem są to:

 1. Pojazdy specjalne, w tym agregat, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, podnośnik i żuraw samochodowy. Ta grupa nie wymaga spełniania żadnych dodatkowych kryteriów do odliczania pełnego VAT.
  
 2. Wielozadaniowe vany z zaświadczeniem VAT-1.
  
 3. Pickupy z otwartą częścią do przewozu ładunków z zaświadczeniem VAT-3.
  
 4. Lekkie ciężarówki z odrębną kabiną kierowcy z zaświadczeniem VAT-4.
  

Tutaj trzeba jednak pamiętać, że przepisy nakazują, aby dla pojazdów z grup 2-4 wykonać dodatkowe badania techniczne wraz z wejściem w życie nowych przepisów.

 1. 100% VAT dla samochodów TYLKO do celów firmowych

Jest także trzecia, najgłośniejsza i zapewne największa grupa, która obejmuje inne pojazdy poniżej 3,5 tony – w tym samochody osobowe oraz samochody z „kratką”. Pojazdy z tej kategorii pozwalają odliczać 100% VAT, jeżeli przedsiębiorca używa ich TYLKO do działalności gospodarczej oraz potrafi ten fakt udowodnić. W tym celu należy spełnić dwa warunki:

 1. Samochód osobowy od którego odlicza się 100% VAT należy zgłosić do urzędu skarbowego w terminie do 7 dni od poniesienia pierwszego wydatku z nim związanego.
  
 2. Przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję przebiegu takiego pojazdu tylko do celów VAT. Taka ewidencja musi m.in. zawierać stany licznika.
  

Oprócz tego, wskazane jest, aby w firmie wprowadzić np. regulaminy zakazujące używania samochodu do celów prywatnych. Tutaj warto też zauważyć, że prowadzenie firmy w mieszkaniu w praktyce wyklucza możliwość odliczania 100% VAT od samochodu osobowego. Twórcy ustawy uznają, że nie ma możliwości, aby w takim układzie nie używać pojazdu do celów prywatnych.

Źródło: http://proseedmag.pl/know-how/kto-teraz-odlicza-100-vat-od-samochodu-w-firmie

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1