Bieżący rok już prawie za nami, za nami również zamykająca ten rok pierwsza edycja konferencji SymfonyCon 2013. Było to niewątpliwie najważniejsze dla programistów PHPa wydarzenie tego sezonu - konferencja będzie się bowiem przenosić do innego miasta wraz z każdą jej edycją.

https://speakerdeck.com/fabpot/symfonycon-2013-keynote

Keynote wygłosił Fabien Potencier, CEO Sensio Labs. Fabien przytoczył nieco statystyk dotyczących projektów swojej firmy i przedstawił narzędzia wspomagające prace z GitHubem. Nie obeszło się bez drobnych docinek.

http://imgur.com/cNeA1bn
(fot. Marcin Dryka)

Do Piotrka chyba nie do końca dotarło przesłanie tego slajdu ;)

Oprócz Fabiena odrobinę czasu dostali Javier Eguiluz i Julien Pauli. Pierwszy z panów opowiedział nieco o pomysłach na usprawnienia oficjalnej strony projektu Symfony (i wszystkich pochodnych). Julien dał krótki wykład na temat możliwości, jakie dają natywne rozszerzenia PHP oraz czemu nie powinniśmy ich wszędzie wpychać na siłę.

Naczelnym żartownisiem był @jmikola, który w czwartek prowadził Jeopardy zorientowane wokół Symfony i PHPa. Za sprawą drobnych problemów technicznych z crashującym się programem pierwszą rundę wygrała Leanna. Przypadek? :D (Choć nie odmawiamy skilla jedynej, jak się możecie domyślić, kobiecie biorącej udział w tej rundzie.)

http://imgur.com/9EYq8Z2
(fot. reporter SymfonyCon)

Drugiego dnia konferencji ten pan wygłosił kabaretowy lightning talk (moim zdaniem najlepsza z krótkich prezentacji) w ciągu niecałych siedmiu minut przerzucając coś w okolicach 200 slajdów. Humor nie do opisania, oby niebawem pojawił się filmik ;>

Na mojej liście najbardziej nieporęcznych gadżetów konferencyjnych zaraz po parasolu z PHPCon, pod którym można było schować całą rodzinę, znalazł się miecz świetlny od Theodo ;)

user image
(fot. Theodo)

Zend losował natomiast czerwone elePHPanty i tak oto jeden z nich trafił na moje biurko.

http://imgur.com/kLvcwT1
(fot. Jules Sabouret)

Przechodząc do prelekcji:

Dzień I

  • Diving deep into Twig (Matthias Noback)
    http://www.slideshare.net/matthiasnoback/diving-deep-into-twig
    Dobra prelekcja o internalsach Twiga, najpotężniejszego obecnie systemu szablonów dla PHP. Matthias pokazał jak działa cały proces kompilacji takiego szablonu i jak rozszerzyć silnik o dodatkowe funkcjonalności.

  • Build Awesme REST APIs With Symfony 2 (William Durand, Lukas Kahwe Smith)
    https://speakerdeck.com/willdurand/build-awesome-rest-apis-with-symfony2
    Kolejny bardzo dobry speech na pokazujący łatwość tworzenia bardzo automagicznych API RESTowych z automatyczną dokumentacją i oderwaniem od konkretnego formatu odpowiedzi (kontrolery zwracają kolekcje, które biblioteka później przerabia na JSON, XML, czy co tam wybierze użytkownik). Jak widać do aplikacji biznesowych powstało już prawie wszystko... grunt to poskładać to wszystko w całość tworząc swój projekt ;)

  • How Kris Writes Symfony Apps (Kris Wallsmith)
    http://www.slideshare.net/kriswallsmith/how-kris-writessymfonyappssymfonycon
    Dużo, oj dużo ludzi przyszło na Krisa...

http://imgur.com/r5Wxuei
(fot. Kris Wallsmith)

Prelekcję przeniesiono do dwa razy większej sali obsługującej Track A. Było warto, podczas Symfony Community Awards Kris dostał nagrodę za najlepszą prelekcję. Sama prezentacja była bardzo obrazowa (szczególnie slajdy 14, 38, 49 ;>), a dotyczyła najistotniejszych rzeczy, które jego zdaniem należy wziąć pod uwagę podczas pisania aplikacji z użyciem Symfony. Wiadomym jest że nasza branża jest dość specyficzna. Czego by nie powiedzieć, zawsze znajdą się zwolennicy i przeciwnicy. Tak też się stało w tym wypadku. Prelegent odważył się zauważyć, że prezentacja nazywa się przecież "Jak Kris pisze aplikacje w Symfony", więc jest jedyną osobą, która może przedstawić taką prezentację i w związku z tym nie może się mylić ;>

  • Cool like Frontend Developer: Grunt, RequireJS, Bower and other Tools (Ryan Weaver)
    http://www.slideshare.net/weaverryan/cool-like-frontend-developer-grunt-requirejs-bower-and-other-tools-29177248
    Prelekcja skierowana do początkujących w tym temacie, podczas której od podstaw autor prezentacji przybliżył jak pracę nad frontendem wspomagają takie narzędzia jak Bower (odpowiednik Composera), RequireJS (dołącza poszczególne biblioteki dbając o spełnienie zależności), Compass (kompilator CSS składający wiele plików w jedną całość) i Grunt (analogiczne narzędzie do JavaScript). Dużo jak na taki wymiar czasowy, ale myślę, że udało się zainteresować programistów, którzy jeszcze nie znają tego typu narzędzi.

SensioLabsInsight Coctail Party
Dzień zakończył się oficjalną imprezą, która dla wielu zakończyła się nieoficjalną imprezą. Ja wylądowałem gdzieś na Krakowskich Przedmieściach i niestety nie zrobię viralu knajpie, bo nie pamiętam nazwy :<

http://imgur.com/IC2bcqb
(fot. Marcin Dryka)

Dzień II

  • Drop ACE, use voters (Marie Minasyan)
    http://slid.es/marieminasyan/drop-ace-use-role-voters
    Jedyna prelekcja wygłaszana przez kobietę w tej edycji (nie licząc wypowiedzi na lightning talks). Ode mnie pięć gwiazdek, prezentacja obliczona na to, by samo przybliżenie sposobu działania Access Control Engine spowodowało ból głowy. Zalecenie umieszczone w tytule prelekcji zostało zatem podparte solidnymi argumentami.

  • Symfony components in the wild (Jakub Zalas)
    https://speakerdeck.com/jakzal/symfony-components-in-the-wild-symfonycon-2013
    Kolejna bardzo wypasiona pod względem ilości contentu prezentacja. Jakub udowodnił, że Symfony to w rzeczywistości zbiór niezależnych modułów i w razie potrzeby możemy wyjąć jeden komponent, albo dwa i wykorzystać je w naszej aplikacji. Naprawdę dużo use case-ów i chyba o to chodzi w prezentacjach związanych z programowaniem ;) Zachęcam do przejrzenia slajdów z prelekcji.

  • Taming Runaway Silex Apps (Dave Marshall)
    https://speakerdeck.com/davedevelopment/taming-runaway-silex-apps-symfonycon-warsaw-2013
    Jeszcze jeden punkt programu warty wyróżnienia. Zapraszam do obejrzenia slajdów, prezentacja jest merytorycznie spójna, przez co może służyć i bardziej i mniej zaawansowanym.

  • Decouple your application with (Domain-)Events (Benjamin Eberlei)
    http://qafoo.com/talks/13_12_symfonycon_domain_events.pdf
    Podobnie jak w przypadku prezentacji Jakuba, można było znaleźć dużo wysokiej jakości use case-ów. Prelegent omawiał tworzenie modularnych aplikacji w oparciu o zdarzenia.

Konferencję zakończyły Symfony Community and Business Awards:
http://awards.symfony.com/

Fabien stworzył kategorię specjalnie dla siebie (sprawdźcie jaką). Ceremonia spodobała się chłopakom z PHPConu, jednak plan zaaranżowania analogicznego wydarzenia na konferencji w Szczyrku upadł szybciej niż został wymyślony z powodu deficytu uroczej pani Community Manager, pozdrawiam ;) Nie wyjaśnię jednak o co chodzi, można to jednak sprawdzić za rok na SymfonyCon 2014 w Madrycie, na który gorąco was zapraszam.

Wasz Admin