Własne GUI w aplikacji - tak czy nie?

0

Są pewnie różne zdania więc postanowiłem zrobić ankietę. Temat ten zainteresował mnie gdy jeden użytkownik napisał, że nie lubi jak aplikacja na siłe narzuca własny styl. Ja zaś jestem pół-programistą pół-grafikiem i gdy piszę sobie jakieś programiki to zarówno część programowania jak i robienia GUI bardzo lubię. Ale nie chciałbym też użytkownikom niczego narzucać :D
Proszę o wypowiedzi, przykłady programów gdzie podoba wam się GUI (najlepiej ze screenami), lub gdzie nie podoba Wam się.
Od siebie dodam, że mi np. przeszkadza, że antywirusy często nie mają systemowego paska tytułu.
No i uważam że jak aplikacja ma być oczo***na to lepiej niech ma styl systemu (przykład: http://i.imgur.com/zY1vg.jpg )

5

to co akurat pokazałeś ma taki sobie wygląd. Są aplikacje, którym "oczojebny" styl po prostu nie pasuje. A są takie, gdzie nieszablonowy styl jest pożądany. Jednak czy jest to wygląd systemowy czy własny i tak najważniejsza jest intuicyjność interfejsu. Podsumowując to każdy interfejs można zrobić tak, aby był nieużywalny i można też zrobić tak, że będzie przyjemny i intuicyjny. I chyba to jest najważniejsze a nie sam styl międzymordzia

0

W pełni się zgadzam z tym co napisał @Misiekd.
Nie ma dla mnie znaczenia czy aplikacja ma systemowe, czy nie-systemowe GUI.
Najważniejsze żeby interfejs był intuicyjny i funkcjonalny.

0

Ja wolę jednorodność w systemie. Osobiście, jeśli GUI będzie w miarę własne, ale wpisujące się w wygląd ogólny systemu to mi nie robi.

0
ubuntuser napisał(a)

Od siebie dodam, że mi np. przeszkadza, że antywirusy często nie mają systemowego paska tytułu.

To zmień tego śmiecia na coś porządnego. Btw. niektóre antywirusy np. korzystają z WinAPI, tylko bodaj mają custom-draw kontrolek. Brzmi rozsądnie.

0

Nie ma to jak aplikacja wygląda tak :D

3

Zacytuje pewien znany filmik: "W żadnym wypadku! A komu to potrzebne? No właśnie. A dlaczego?". ;-)

Na Leenoogzach już i tak jest ciężko, bo używanych może być kilka toolkitów. Do pewnego stopnia da się to opanować, ale jak ktoś zrobi jakiś super-custom to nie ma rady. Ja tam wolę jak wygląda wszystko tak samo, tak jak ustawiłem.

0

A aplikacje multimedialne i gry rozumiem wyłączacie z tego zbioru aplikacji, gdzie nie lubicie theme'ów? Mój ostatni programik, słownik ( http://i.imgur.com/pjfaN.jpg ) zdawał mi się nieczytelny, bez żadnej grafiki. Jednak nie dawałem kolorów i przez to myślę mniejszej liczbie osób uczulonych będzie przeszkadzał.

Co do najstarszych styli Windows:
Jakoś uprzedziłem się do stylu win2k, wszystko wygląda topornie, buttony i tło (SystemColors.Control) zlewają się ze sobą...

0

Kontrolki jak kontrolki — mogą być własne, byle nie zbyt cukierkowe.

Denerwują mnie za to okna, które rysują własne obramowanie okna, zamiast używać systemowego. Te dwie rzeczy należy rozróżniać.
Nawet Microsoft nie mógł się powstrzymać w Office 2007 (później w 2010 trochę lepiej to wygląda).
Za to wszystkie wersje Worda od 6.0 włącznie używały własnych kontrolek, i jakoś nikomu to specjalnie nie przeszkadzało (bo i nie rzucało się w oczy).

O ile w Winampie to jeszcze ujdzie, to w „poważnych” aplikacjach wygląda to cudacznie.

Jakoś uprzedziłem się do stylu win2k, wszystko wygląda topornie, buttony i tło (SystemColors.Control) zlewają się ze sobą...
Gdzie, kiedy co się zlewa? ;-)
W tej chwili siedzę na Windows 7 i mam włączony klasyczny wygląd (nie, nie szary — w tej chwili jest zielony).
To jest mój ulubiony wygląd Windowsa, niestety w Win8 chyba już go nie będzie.

A aplikacje multimedialne i gry rozumiem wyłączacie z tego zbioru aplikacji, gdzie nie lubicie theme'ów?
gry (zwłaszcza pełnoekranowe) — oczywiście, „aplikacje multimedialne” to zależy. ale jeszcze raz, rozróżniajmy czy chodzi o buttony czy o całą ramkę okna.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1