Prawo autorskie a krótkie utwory

0

Czy ktoś z Was orientuje się, czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o minimalną długość / stopień skomplikowania utworu jaka może być chroniona prawem autorskim? Przykładowo - napisałem taki program:


println("hello world")

Następnie udostępniłem go publicznie do celów edukacyjnych, ale zabraniając czerpania korzyści materialnych.

I teraz ktoś inny powiedzmy pisze niemal identyczny program, np. tak:

System.out.println("hello world");

i zaczyna handlować nim na Allegro bez mojej zgody. :D
Program oczywiście nieco inny z wyglądu, ale podobieństwo widoczne wyraźnie i działa tak samo.
Podpada to pod "derived-work"? Mogę go pozwać o naruszenie prawa autorskiego?

Ok, to teraz mniej absurdalny przykład. Pewna firma wytwarzająca komponenty elektroniczne publikuje modele do swoich elementów. Modele dostępne po zarejestrowaniu się i wyrażeniu zgody na "tylko do użytku własnego". Przykładowy cały model wygląda tak:


komentarz, copyright itp.
.MODEL nazwa D (IS = 10u, CJO = 2p, Vr=10)

Teraz robię tak - biorę ten model, konwerutuję na inny format, zmnieniam wartości parametrów o 0.1% (bez znaczenia dla użytkownika) i dołączam do swojego komercyjnego produktu. Mogą mnie pozwać? :) Zwracam przy okazji uwagę, że mówimy o prawie autorskim, a nie patentach.

0

Prawo autorskie mówi:

Rozdział 1.Przedmiot prawa autorskiego
Art. 1.

  1. Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Tutaj kluczowe znaczenie ma zwrot "o indywidualnym charakterze". O indywidualności można mówić, gdy jest statystycznie nieprawdopodobne stworzenie takiego samego dzieła w przyszłości przez inną osobę. W przypadku sporu o tym czy utwór cechuje się "indywidualnym charakterem" decyduje wyłącznie sąd.

/edit: w Twoim przypadku znacznie ma też zwrot "przejaw twórczej działalności". O tym czy utwór jest wystarczająco oryginalny, twórczy, nieszablonowy aby obejmowało go prawo autorskie również decyduje wyłącznie sąd.

Podkreślam wyrażenie "decyduje wyłącznie sąd", tzn. w tej samej sprawie, każdy sędzia może wydać inny werdykt, ponieważ to on samodzielnie lub przy udziale biegłych to stwierdza.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0