Ile linii kodu ma Twój projekt

0

Ile linijek kodu ma projekt, który piszecie w pracy.

0

Mój rekord to około 5400 kilobajtów. Na linie kodu przelicz sobie sam.

0

hmm im mniej lini kodu a wiecej funkcjonalnosci tym lepiej :P niektorzy nadmiernie uzywaja ctrl+v ;p
ale wracajac do tematu to u mnie w obecnej bedzie chyba ponad 200k lini, najwiekszy prywatny ma jakies 25k, tyle ze z zendem to bedzie blisko 500k :D

0

Można by spytać ile naprawdę dobrych linii kodu ma projekt :>

0
Zapowiadziałem hasło... napisał(a)

Można by spytać ile naprawdę dobrych linii kodu ma projekt :>

Nie, bo tego nie można policzyć wc -l [rotfl]

0

http://svn.wikimedia.org/viewvc/mediawiki/
sami sobie policzcie :P

0

W tej chwili 19k i cały czas się rozrasta.

0
Marooned napisał(a)

http://svn.wikimedia.org/viewvc/mediawiki/
sami sobie policzcie :P

No nie mów, żeś sam wiki zrobił... Ty nie należysz do tych co robią takie rzeczy za free :D

0

A czemu mówisz, że za free takie rzeczy się robi. Programiści Media Wiki zarabiają niezłą kase :P

0

Z fundacji non profit?

Dżimi ma lepsze techniki manipulacji niż ks. Rydzyk...

0

A ja im cholera 1% podatku oddalem :]
Marooned pracuje dla MediaWiki ale wdrazaja wiki dla innych instytucji i firm. I na tym zarabiaja. Przystosowujac te aplikacje dla innych rozwiazan. A programisci pracujacy nad sama wikipedia? Hmm, to juz Marooned wie lepiej czy i ile zarabiaja.

0

Nie no, nie pracuję dla MediaWiki [jeśli już, to WikiMedia - MediaWiki to nazwa projektu, nie organizacji] - ale rozwijamy ich kod jako Wikia [którą to firmę ten sam Dżimmi założył] :) a i czasem jakieś nasze poprawki lądują w głównym repo MW. Także nieco uogólniłem i relax, Wasz 1% nie idzie na mnie :P

0

Możliwe że te "długie" projekty to faktycznie z uwzględnieniem zewnętrznych bibliotek albo niektórzy nie wiedzą że można stosować instrukcje iteracyjne?

0

Niekoniecznie, wielkie projekty po prostu istnieją. Jest przy tym oczywiste że nie robi tego jedna osoba.
Po necie krąży wyciekły kod Windows NT4 i Windows 2000 - było to koło gigabajta kodu, a Microsoft zbagatelizował sprawę że to tylko kilka procent całości.
Kto instalował Linuksa Gentoo ze źródeł ten wie, że to też jest dobre parę gigabajtów kodu.
Największy kod z jakim miałem do czynienia miał koło 130 MB.
Może pytanie powinno brzmieć „jaki jest twój największy samodzielny projekt”. Tutaj liczby będą siłą rzeczy o wiele niższe.

0

W takim .NET - 200 formatek * 3 tys. linii + 50 DataSetów * 8 tys. linii kodu to już jest milion, a jeszcze nie mamy żadnej logiki biznesowej.
Liczbami się nie należy podniecać.

0

Czy 200 form w jednym programie to normalne? Może powinieneś przemyśleć interfejs...
A co do liczb, miałem na myśli że projekty z setkami megabajtów kodu ręcznie pisanego jak najbardziej istnieją.

0

Nie mam czego przemyśliwać, napisałem po prostu jak osiągnąć tyle linii w projekcie.
200 form (w sensie ekranów użytkownika) to tez nie wiem czy dużo - CRMy dla banków czy towarzystw ubezpieczeniowych mogą mieć pewno więcej.

0

Obecnie mój projekt ma 29767 linii i nadal się rozrasta...

0

GNU "hello world" - 0.5MB. Czyli faktycznie lepiej się liczbami nie podniecać :P

0

Mnie takie rzeczy ciekawią, choć przydałoby się trochę więcej informacji. 200 000 linii? OK, ale jak duży był zespół? Od ilu lat tworzycie aplikację? W jakim języku? I tak dalej.

Podobnie, mnie też interesowałyby Wasze prywatne projekty (plus kilka słów odnośnie tego, jak długo projekt powstaje i z jaką intensywnością). To chyba jednak coś na osobny topic, bo własne projekty to inna klasa wagowa w porównaniu do komercyjnych, wieloosobowych molochów.

0
bswierczynski napisał(a)

Mnie takie rzeczy ciekawią, choć przydałoby się trochę więcej informacji. 200 000 linii? OK, ale jak duży był zespół? Od ilu lat tworzycie aplikację? W jakim języku? I tak dalej.

grubo ponad 200k kodu, zespol +- 10osob, rozwijane od jakis 10 lat, cale repozytorium wraz z bibliotekami to jakies 2.5 miliona lini kodu, C/C++, C#, Java, PHP, SQL, i rozne narzedziowe build file, troche gawk itp itd

bswierczynski napisał(a)

Podobnie, mnie też interesowałyby Wasze prywatne projekty (plus kilka słów odnośnie tego, jak długo projekt powstaje i z jaką intensywnością).

hmm aktualnie nad czym siedze:

  1. biblioteka rozszerzen do Zend Framework i Doctrine
    zebrany do kupy kod z kilku komercyjnych projektow ktore robilem przez ostatnie poltora roku, caly czas sie rozwija dosc rownomiernie - laduje tam wszystko co jest jakos bardziej uniwersalne, wraz z testami jakies 10k lini kodu

  2. pewien webapp narzedziowy :D, powstaje mniej wiecej od poczatku roku

  3. plan przejecia wladzy nad swiatem, czyli projekty "inne" ;p

niedlugo wystawie na widok publiczny wiec zobaczycie ;p

0

@cepa:
No, i taki kontekst to już coś konkretnego. Dzięki!

Takie duże projekty mogą sporo powiedzieć o wydajności i o tym, że te linie kodu potrafią dochodzić z różną intensywnością. Nieraz łatwiutko, ale zwykle potem trzeba dużo programistycznego czasu na utrzymywanie, refaktoryzacje, testy etc. Zauważ, że wychodzi średnio 2-3k linii kodu na osobę na rok. Każdy na początku powie, że to niedużo, bo i każdy mógłby usiąść i wygenerować tyle w miesiąc, czy nawet w tydzień (programik na 1k w jeden dzień to przecież nic szczególnego, co nie?). Ale gdy system ma 10 lat, to samo utrzymywanie zżera mnóstwo czasu.

Poza tym to wszystko to takie trochę ciekawostki, bo liczba linii kodu to "bardzo adekwatna" metryka.

Różnorodność języków też jest spora, jak widzę :).

0

6 lat, ok. 400 tys. linii, przewinelo sie na oko ze 30-40 osob, teraz 10, c++, troche c# we wszystkich wersjach .neta ;)

0

A jak liczycie? Zwykłe wc -l czy przez coś co usuwa puste linie, komentarze, samotne klamry etc.

0
bswierczynski napisał(a)

Mnie takie rzeczy ciekawią, choć przydałoby się trochę więcej informacji. 200 000 linii? OK, ale jak duży był zespół? Od ilu lat tworzycie aplikację? W jakim języku? I tak dalej.

Podobnie, mnie też interesowałyby Wasze prywatne projekty (plus kilka słów odnośnie tego, jak długo projekt powstaje i z jaką intensywnością). To chyba jednak coś na osobny topic, bo własne projekty to inna klasa wagowa w porównaniu do komercyjnych, wieloosobowych molochów.

Chciało by się zacytować "Nic śmiesznego": " ... możesz mi powiedzieć po h_uj mi las ... ?", no więc co tym ile ktoś ma linii kodu Cię tak ciekawi ? Przecież to samo jeden napisze w 100 liniach a inny w 200 bo inaczej robi wcięcia, czy bloki. Ktoś inny znowu tą samą funkcjonalność zrobi na krótko a inny zrobi to w sposób uniwersalny, tak że wykorzysta to w innych projektach i zajmie to 20 razy więcej linii kodu ... Nie rozumie Cię.

To już ciekawsze pytanie było by takie jak w przytoczonym filmie w scenie o szpongach (" ... no a Pan jakiego ma ? No co nie mierzył Pan sobie ? ... )

A wracając do głównego pytania, w pracy sprawia mi satysfakcje jak ilość linii kodu naszego projektu spada a funkcjonalności przybywa ...

b

0

@b0bik:
LOC to po prostu bardzo prosta i w żadnym razie supersensowna metryka kodu. "20x więcej linii kodu"... Cóż, mimo wszystko coś Ci chyba mówi, jeśli jeden projekt ma 500 linii, a inny 10 000? Jasne, że da się pisać metodą kopiuj wklej, bez pętli i tablic, ale zakładam, że takich krzaczków nikt z nas już od dawna nie robi, bo też nie zaczęliśmy programować 3 miesiące temu.

Co do formatowania etc., to niektórzy faktycznie liczą z pustymi liniami, a inni nie uwzględniają ani ich, ani linii z samymi klamrami. Trudno jednak, by normalny kod aplikacji po zmianie formatowania (z rozsądnego na inne rozsądne) nagle zyskał lub stracił kilkaset procent linii kodu.

Tak czy siak, każdą linijkę trzeba utrzymywać. Zobacz ile osób ma tu tych linii ponad dwieście tysięcy. Wyniki sondy mówią zaś, że 10 osób ma przynajmniej coś koło miliona linii kodu (!). Nie wmówisz mi, że nie wiadomo, czy taki projekt jest duży, czy nie. Pytanie tylko, jak wielkim jest molochem, ale to w sumie nie jest takie istotne.

Zastanawiało mnie ile osób pracuje nad mniejszymi projektami. Jak widać niezbyt wiele. Czy naprawdę nikt dzisiaj nie robi oddzielnych, zamkniętych projekcików po niecałe 10k linii?

Spore znaczenie ma tu oczywiście język programowania. Jak mi ktoś powie, że jego projekt w Javie ma 100 k linii, to powiem "OK, bywa". Ale jeśli tyle miałby projekt w JavaScripcie, to ciężko by mi było w to uwierzyć (i dałoby to informację, że ktoś sobie z JS-em ostro poleciał -- prawdopodobnie za ostro ;) ).

Tak samo jeśli ktoś mi powie, że 200 k linii naklepał w parę lat przez dwie osoby, to będzie to... niespotykane. Tyle że zawsze warto dorzucić parę słów o projekcie. Np. 200 k linii i nie mam pojęcia o co chodzi. Albo 200 k linii i mimo że kod perfekcyjny nie jest, to jednak jest całkiem dobry i ortogonalny i wciąż wygodnie się go używa.

Nie to, że zbieram jakieś statystyki, czy że traktuję te LOC-i jakoś bardzo poważnie. Po prostu ciekawi mnie trochę, nad czym koledzy pracują. Napisałem wcześniej, że sama informacja o LOC tak wiele nie daje (chociaż coś tam mówi) i fajnie by było podać trochę kontekstu.

0

No to moje coś największego to 122k (~2 lata pracy, ale na zasadzie dopisywania do bieżących potrzeb). Zrobiłem sam. Po czterech latach stwierdzam że to samo napisałbym w 20k.

W robocie główny projekt 300k, siedzimy nad nim we dwóch. A projekt ma już > 10 lat. IMHO też do zmniejszenia nawet do jakichś 50k, tylko że trzeba było by go przepisać na nowo.

b

0

@b0bik:
A w jakich językach te projekty? 122k w 2 lata samodzielnie to bardzo dużo tego kodu żeś naprodukował :). Zresztą IMO jeśli ktoś w te 2 lata miałby te 20k, czy nawet 10k, ale PORZĄDNIE, to byłby to spory sukces.

Po Waszych wypowiedziach widzę też, że sporo projektów jest już leciwych. Wygląda na to, że rzeczywiście kod potrafi bardzo długo żyć i 10 lat nie jest niczym abnormalnym. Dobrze by było pamiętać, że to, co napiszemy dziś, ktoś będzie czytał w 2020 ;-).

0

Oba w delphi (4 i 5). Ten mój prywatny, no to taki pierwszy większy. Uczyłem się sporo na nim, albo inaczej; programować się nauczyłem jak już ten projekt był 95% tym czym teraz jest. Więc nie ma tam visual inheritance, i innych rzeczy znaczni zmniejszających LOC. Czy to dużo czy mało nie wiem. W Delphi sporo kodu pisze się samo. Wiem w każdym razie że to za duży stosunek kodu do funkcjonalności. Ale że projekt cały czas pracuje, to być może kiedyś stwierdzę że jednak warto go przepisać.
To nie jest tak że dwa lata to pisałem. Program powstał (głównie GUI :)) jako podwalina pod magisterkę, a kod powstał już na placu boju (budowa autostrady A2). No i jak się pojawiały nowe potrzeby to dopisywałem.

To że kod żyje długo to normalka. Mnie czasem przytłacza o co mi chodziło ja swój kod czytam. Ale przynajmniej mam w zwyczaju tu i ówdzie wstawić komentarz więc nie jest tak tragicznie.

b

0 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 0