Przygotowanie do Olimpiady Informatycznej

0

Jako, że zbliżają się wakacje postanowiłem zacząć robić coś w kierunku Olimpiady Informatycznej. Jakie książki polecacie. CO prawda na stronie OI jest lista, ale przecież wszystkich nie kupię. Mój nauczyciel polecił mi te dwie:
J. Bentley, Perełki oprogramowania, WNT, Warszawa 1992.
T.H. Cormen, C.E. Leiserson, R.L. Rivest, Wprowadzenie do algorytmów, WNT, Warszawa 1997.
Czy one są dobre, czy może lepiej zainwestować w coś innego?
Jeszcze jedno pytanie. Z racji na to, że wyszły już nowsze wydania tych książek (przynajmniej jednej) czy warto zainwestować w te nowsze, czy poszukać starych??
P.S. Programuję w C++

0

cormen to kompendium wiedzy, tak to polecam matematyke konkretna, no i niebieskie ksiazeczki z bylych olimpiad, a przejscie do 2 etapu nie jest ciezke, ale aby dostac sie do finalu to wlasciwie pamieciowka, wiec ucz sie tak abys byl w stanie z pamieci cos zaimplementowac :P

0

też cormena polecam, poza tym duużo praktyki - i to nie "normalne" projekty, ale właśnie takie zadania jak z OI. Sam jakbym miał "trochę" więcej praktyki, na rozwiązanie jednego z zadań bym wpadł godzinę wcześniej i teraz bym nie czekał na wyniki matur...

0

hyh ja juz po liceum i stwierdzam ze najwazniejsze co daje OI to lekcja pokory ;)

0

Zaproponowane książki to klasyka, najlepsze ;). Bentley -- lekko napisane wprowadzenie do programowania/algorytmiki. Od bardzo łatwych zagadnień, do trudniejszych, raczej skupione na praktyce.
Cormen -- biblia algorytmów, dużo teorii. Nięzbędny na OI. ;)

Co najmniej raz w roku powtarza się ten temat, więc przeszukaj forum...

Osobiście, polecam np. kursik na USACO: http://train.usaco.org/usacogate , oraz oczywiście rozwiązywanie zadań z poprzednich OI.

0

opss.safo.biz , zadania z poprzednich OI, cormen obowiązkowy, matematyka konkretna też jest przydatna... jak ja byłem na 2-etapie OI to nie było nic na "standardowy" algorytm :P i wystarczyło mieć ok 74/400 żeby się dostać do 3ciego :D wszelkie heurystyki dobrze wyłapują ich testy chociaż zdażają się genialni ludzie którzy potrafią oszukać ;D dlatego radzę wymyślać poprawne rozwiązania. Przyda Ci się pomoc ludzi, UWr organizuje sparingi w semestrze zimowym na które przychodzą licealiści - można posłuchać rozwiązań i poćwiczyć rozwiązywanie.

0

Ma ktoś może e-booka, albo całą książkę zeskanową: J. Bentley "Perełki oprogramowania" i się podzieli ?

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0