Ocena portfolio

Odpowiedz Nowy wątek
2019-03-04 14:05
2

Witam, proszę o ocenę portfolio. Projekty jeszcze nie są dopasowane do urządzeń mobilnych, więc radzę sprawdzać na komputerze.
http://martakaszuba.cba.pl/
Programowanie zaczęłam w tej kolejności: PHP, Javascript, HTML, CSS i z CSS jeszcze nie wszystko umiem. Mam pytanie dlaczego w 90% prac na rynku jest wymagana znajomość React, Angular, Vue itd ? Zaczęłam React, zrobiłam projekt, ale trwało to cały dzień podczas gdy w samym javascript zrobiłabym to w pół godziny i nie mam motywacji ani chęci, żeby się tego uczyć bo nie widzę zastosowania. Dlaczego te frameworki mają być ułatwieniem ? dla mnie są utrudnieniem i nie mam pojęcia do czego służą oprócz komplikowania życia.

Pozostało 580 znaków

2019-03-04 19:52
1

W "Budżet" brakuje sortowania i/lub możliwości modyfikowania kolejności, w tej chwili ewentualne korzystanie z tego jest niepraktyczne. Może dodaj jakąś opcję możliwości zapisu i szybkiego wczytania listy (z np. innego komputera), jakieś korzystanie z bazy danych, itd. Możesz sobie komplikować na milion sposobów.

Ogólnie jakieś takie za proste mi się to wszystko wydaje, nie zaimponowało mi to. Może napisz jakiś większy projekt nad którym posiedzisz dłużej niż kilka dni?

Pozostało 580 znaków

2019-03-04 22:11
2

Nie chce się na siłę czepiać, no ale:

  • gra wisieiec: taką gre z tego co widziałem to robi 90% kandydatów na juniora (niektórzy wprost kopiują nie zmieniając niczego :
  • księgarnia, budzet czy memory game tak samo - prawie każdy to robi (to naprawdę robi każdy początkujący)
  • reszta tematów projektów myślę, że jest ok

Postaw się na miejscu pracodawcy: dostajesz 200 CV na juniora z czego 180 osób ma memory game, wisielca i portfolio. W dodatku większość wygląda bardzo podobnie no i w sumie kod też podobny. Jak wyłowić najlepszego kandydata? Co może sobie pomyśleć pracodawca?

a.) wszyscy kandydaci uczyli się / przepisywali z jednego tutoriala
b.) prawie każdy kandydat ma identyczne portfolio - to czysty przypadek

Nie chcę cię tutaj zniechęcać czy obrażać, tylko dać do myślenia, zresztą z frontu niezbyt wiele wiem i dobrze mi się przez to żyje.

Ale obecnie zdobycie pracy polega bardziej na "sprzedaniu siebie" jako ciekawej osoby z fajnymi projektami. Jest wielu kandydatów, ale naprawdę mało kto uczy się właśnie porządnie vue, angulara czy reacta, co jest moim zdaniem obecnie kluczem do zdobycia pracy jako front endowiec. Dlaczego? Dlatego, że trzeba się jakoś wyróżnić z tłumu kandydatów. Z tego co zauważyłem to panują obecnie dwie skrajności:

  • nikt w ogóle nie tyka frameworków
  • ktoś zabiera się za framework bez solidnych podstaw i potem stosuje "brute force stackoverflow copy paste programing" byle działało.

Skoro solidnie pracowałaś przez te dwa lata z java scipt'em to moim zdaniem jesteś w idealnej sytuacji do wyróżnienia się z tłumu. Nauczysz się podstaw w miesiąc, kolejny poświęcisz na projekt i już będziesz w lepszej sytuacji niż 50% innych kandydatów. Zrobisz jakiś ciekawy projekt(nie musi to być oprogramowanie do rakiet NASA, wystarczy coś, co rzadko się przewija w poradnikach) i już będziesz w lepszej sytuacji niż 90% kandydatów.

A co do dwóch lat programowania - to muszę cię zmartwić, ale to obecnie wszystko wina haseł w stylu - zostań programistą w 6 dni - od zera do bohatera. Pamiętam pare lat temu, gdy nie było tego boomu moi znajomi nieraz uczyli się po 3-6 lat zanim poszli do pierwszej pracy i wtedy nikt nie miał poczucia, że musi zostać programistą koniecznie w 6 miesięcy. Teraz jest presja przez reklamy itd. i ludziom się wydaje, że szybciej znaczy lepiej.
Sam do pierwszej pracy wybrałem po 3 roku studiów, czyli nie licząc totalnych podstaw w technikum(pętle, ify i jakieś banalne algorytmy itd)
to nauka od prawie 0 zajęła mi 3 lata (no, ale w sumie sporo przez ten czas się obijałem, był taki okres, że np przez miesiąc nie siadałem do komputera) ale nie mam poczucia straconego czasu, bo nigdy nie traktowałem tego tylko i wyłącznie przez pryzmat "muszę szybko do pracy, tu i teraz a nie zaraz".

Popatrz na to z drugiej strony - ktoś pójdzie szybko do pracy - raczej nie dostanie najlepszej oferty, tylko taką, co mu się po prostu trafi. Często ludzie na początku lądują w tragicznych, starych projektach przez to, że mało umieją i nikt ich nie chce nigdzie zatrudnić. Z kolei jak masz większe umiejętności możesz rozpocząć pierwszą pracę w ciekawszym projekcie za dużo większą stawkę i nie tracić czasu na "beznadziejne prace" w starych projektach, z których jedyne co wynosisz to frustrację i złe praktyki.

Oczywiście warto zacząć jak najszybciej pracę i zdobywać doświadczenie, ale każdy ma inne tempo i trzeba być dla siebie wyrozumiałym. Programowanie to powinno być dla ciebie przede wszystkim miłym zajęciem, masz tutaj trochę pretensjonalne podejście "że skoro tyle się już uczysz to praca się należy". To nie jest nic złego, w pewnym sensie rozumiem, ale w wyniku takiej presji w pewnym momencie możesz w końcu eksplodować i rzucić to wszystko w cholerę, dlatego, że programowanie przestanie ci sprawiać przyjemność i zaczniesz to traktować jak przymus, wymuszać na sobie presję czasu.

I jeszcze jedno - bardzo dużo firm nie prowadzi rekrutacji na juniora, ale i tak warto wysyłać CV. Nieraz miałem sytuację, że po 2-3 miesiącach znaleźli moje CV i sobie "przypomnieli". Niektóre firmy mają też rekrutacje ukryte, tzn nie ma ogłoszenia, ale jak zaprezentujesz sobą wysoki poziom i zainteresujesz rekruterów, to nagle miejsca się dla ciebie znajdą i zaproszą cię na rozmowę.

edytowany 2x, ostatnio: albundy, 2019-03-04 22:48

Pozostało 580 znaków

2019-03-04 22:36
0

albundy dzięki za rzeczową odpowiedź, podstawy reacta już mam opanowane zaczęłam się tego uczyć jakoś w listopadzie tylko że po dwóch tygodniach mi przeszło i robiłam inne rzeczy, teraz w lutym drugi raz podeszłam ale tak samo po paru tygodniach po prostu automatycznie mnie odrzuca i mam poczucie straty czasu. No, ale trudno jak są takie wymagania to muszę przysiąść do tego porządnie i zrobię jakiś projekt z reactem.

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 12:20
1

Zaletą wszystkich frameworków ( nie tylko Reacta ) jest ujednolicenie, czytelność i łatwość pisania kodu. W małych projektach zgadzam się, że może to być przerost formy nad treścią, ale w większych projektach bardzo ciężko byłoby stworzyć coś bez jednolitej struktury. Dodać trzeba, że frameworki są udokumentowane, więc łatwiej jest wejść nowej osobie w taki projekt.

edytowany 1x, ostatnio: sztadii, 2019-03-05 12:25

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 13:45
1

Jeśli React Cię odrzuca to zwyczajnie się go nie ucz, po co Ci znajomość technologii w której praca nie będzie Cię satysfakcjonować/cieszyć? Zobacz sobie Vue (znacznie przyjemniejszy niż React i Angular, a gwałtownie zyskuje popularność). Jak ogarniesz ten jeden framework, zrozumiesz po co one są tworzone to łatwiej przyjdzie Ci, w późniejszym czasie, poszerzyć horyzonty o React'a lub inne ciekawe twory.

Co do samego portfolio, jest nijakie, nie widać w tym Ciebie. Popracuj nad oprawą graficzną i estetyką strony, w końcu chcesz być frontendowcem. Strona musi być ładna i przyciągać uwagę.

Projekty, nie widać w tym (prawie) dwuletniego doświadczenia, bardziej przelecenie kilku(nastu) godzin Zelenta plus jakiś miesiąc dodatkowej pracy. Nie chcę Cię obrażać, po prostu wszystkie Twoje prace wyglądają na niedokończone :)

Znajomość programów graficznych takich jak Photoshop to oczywisty wymóg na stanowisko frontendowca. Dostaniesz projekt strony w .psd i będziesz musiała sobie go "pociąć".

Co do szukania pracy, sam znalazłem prace w zawodzie po 5 latach nauki programowania ;)
Jeszcze dużo pracy przed Tobą, twórz, rozwijaj się i wysyłaj CV gdzie się da, jesteś na dobrej drodze, powodzenia.

Pokaż pozostałe 4 komentarze
No tak. Dlatego najlepiej łączyć te dwa programy. A nie od razu odrzucać photoshopa. W przypadku małych projektów Photoshop. A w przypadku dużych Figma + ps - MasterOf 2019-03-05 14:17
Ale programista nie musi mieć Photoshopa, wystarczy, że ktoś wstawi ten plik z logo do sketcha i tyle. - Markuz 2019-03-05 14:18
Ale są programisci, którzy także zajmują się designem. Jak np: ja :D dodatkowo przecież jak chcesz dokonać zmian w tym logu to pasuje mieć .psd Będziesz od nowa tworzył całe logo? - MasterOf 2019-03-05 15:06
Nie, mam od tego ludzi ;p No ale tak, jeżeli zajmujesz się wszystkim to bez PS się nie obejdzie, ale jak pracujesz w zespołach to znajomość PS nie jest zupełnie potrzebna. - Markuz 2019-03-05 15:07
No tak. Od kilku lat pracuje dla kilku firm naraz jako freelancer dlatego trochę jestem rozgarnięty we wszystkim, jednak mam swoją główną specjalizacje. Żeby sobie ktoś nie myślał :D - MasterOf 2019-03-05 15:11

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 14:00
2
marta589 napisał(a):

No, ale trudno jak są takie wymagania to muszę przysiąść do tego porządnie i zrobię jakiś projekt z reactem.

Weź pod uwagę, że może twoja wiedza jest jednak marginalna i stwierdzenie "umiem już to i to" jest jednak błędne.
Jak pisałem w kodzie masz proste błędy na poziomie webowego przedszkola np.:

screenshot-20190305135636.png

i to kilka razy:

screenshot-20190305135827.png


Pozostało 580 znaków

2019-03-05 14:44
2

@marta589: skarpetom chodziło raczej o to, że masz <script> pod </body> a powinno być nad.

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 14:47
0

Co do samego portfolio, jest nijakie, nie widać w tym Ciebie. Popracuj nad oprawą graficzną i estetyką strony, w końcu chcesz być frontendowcem. Strona musi być ładna i przyciągać uwagę.

Projekty, nie widać w tym (prawie) dwuletniego doświadczenia, bardziej przelecenie kilku(nastu) godzin Zelenta plus jakiś miesiąc dodatkowej pracy. Nie chcę Cię obrażać, po prostu wszystkie Twoje prace wyglądają na niedokończone :)

co byś chciał dokończyć w quizie, memory czy sudoku ?
księgarni całej z php czy bazą danych tez nie będę robić co mam tam dokończyć ?

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 14:47
14

muszę wrócić do przedszkola bo nie zrobiłam na początku DOCTYPE [...] wielu z was nie potrafiłoby takiego mini sudoku zrobić, ale krytykować to każdy umie [...] wszyscy macie po 140-150 IQ

No to trzeba było od razu napisać, że nie oczekujesz krytyki i oceny, ale poklepywania po plecach. Żebyś się nie czuła zawiedziona, postaram się spełnić Twoje oczekiwania:

WOW, Super robota. To sudoku to miszczostwo świata, a grę w Wisielca sobie wydrukowałem i powiesiłem na ścianie obok biurka. Naprawdę.. aż zaczynam rozważać założenie nowej spółki, żeby tylko móc Cię zatrudnić. Jestem pod mega wrażeniem.

Czy o takie coś Ci chodziło? Bo jeśli chciałaś porady od osób bardziej doświadczonych, to przyjmij z pokorą to, co Ci piszą, a następnie wyciągnij wnioski. A jeśli sama wiesz wszystko lepiej, to po co w ogóle zadawałaś pytanie na forum z prośbą o ocenę?


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
Szykuje się kolejny wróg do kolekcji :p - MasterOf 2019-03-05 15:08
Gdzie się podział ten wątek "nie ma pracy dla juniora w javie" czy jakoś tak, to dopiero było ekskrementornado :D - superdurszlak 2019-03-05 15:11
Akurat nie, tamten był o 10k SLoC oryginalnych ifów, mrówkach i czymś tam jeszcze - superdurszlak 2019-03-05 15:19
@Michał Sikora o tak, ten - sumie to ostatnio znalazłem na dysku pewne CV... :) - superdurszlak 2019-03-11 22:50

Pozostało 580 znaków

2019-03-05 14:50
0

ja już odpowiedź rzeczową jedną otrzymałam od albundy a za resztę to dziękuje niczego nowego się nie dowiedziałam można zamknąć wątek

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0