Nauka programowania stron WWW.

0

Hej, mam 15 lat zacząłem się uczyć języków html, css oraz javascript (oczywiście z myślą o web developerce).

Teraz nasuwa mi się pytanie, jakich języków uczyć się potem, myślę nad php oraz jquery jako takie obowiązkowe do opanowania jednak co potem, java? C++? C#? O ile się nie mylę to js jest językiem front-endowym a java, c++, c#, (chyba) php itd. back- endowym.

Także podsumowując przez te 10 lat zanim zacznę pracować których warto się nauczyć aby zostać dobrze wynagradzanym juniorem.

EDIT1. Jaka baza danych jest aktualnie najczęściej wybierana? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

EDIT2. Zapomniałem zapytać o pare porad odnośnie książek do nauki. Jeszcze raz gorąco dziękuję za odpowiedź :-).

0

Teraz nasuwa mi się pytanie, jakich języków uczyć się potem, myślę nad php oraz jquery jako takie obowiązkowe

jQuery to nie język.

O ile się nie mylę to js jest językiem front-endowym a java, c++, c#, (chyba) php itd. back- endowym.

Java, C++, C# to języki ogólnego przeznaczenia. JS jest językiem głównie frontendowym, ale jest też używany na backendzie (NodeJS) albo w innych kontekstach (też może służyć jako język ogólnego przeznaczenia oraz za język skryptowy, osadzany w aplikacjach). PHP jest używany na backendzie chyba tylko (ale mogę się mylić).

Także podsumowując przez te 10 lat zanim zacznę pracować których warto się nauczyć aby zostać dobrze wynagradzanym juniorem.

Na pewno angielski. Młody jesteś, więc zanim wejdziesz na rynek pracy będziesz miał ileś lat, żeby nad tym popracować, bo im lepiej znasz angielski, tym masz większe możliwości w programowaniu (lepsze rozumienie artykułów, więcej możliwości do dyskusji/wymiany wiedzy z innymi programistami z całego świata, rozumienie anglojęzycznych konferencji, praca dla zagranicznych firm/klientów itp.).

A z programowania to zamiast myśleć w kategoriach "nauki języków", lepiej myśleć w kategoriach idei, pytań, problemów, rozwiązań, relacji jednych rzeczy do drugich itp. itd.

Tzn. piszę w dłuższej perspektywie, bo o taką pytasz. Bo wiadomo, że jak się zaczyna to się nie widzi jeszcze całego lasu i wtedy człowiek jest pochłonięty nauka języka, składni, tym co konkretnie ma napisać. Ale jeśli chodzi o dłuższą perspektywę to traci to na znaczeniu.

Programowanie w dłuższej perspektywie przypomina raczej balansowanie między paradoksami i próby zachowywania równowagi*, a nie naukę języka, bo to na dalszych etapach jest już rutyna - pojawia się coś nowego, trzeba się nauczyć, to się uczysz i tyle.

* (programista często musi dokonywać decyzje projektowe/implementacyjne, które z jednej strony przynoszą pewne korzyści, ale które mają również znaczne wady - jednak problem w tym, że nigdy nie ma idealnego rozwiązania i trzeba się nauczyć balansować na linie).

Teraz nasuwa mi się pytanie, jakich języków uczyć się potem, myślę nad php oraz jquery jako takie obowiązkowe
do opanowania jednak co potem, java? C++? C#? O ile się nie mylę to js jest językiem front-endowym
a java, c++, c#, (chyba) php itd. back- endowym.

Jeśli już koniecznie chcesz się jakichś technologii dodatkowych pouczyć, to na pewno warto się nauczyć Gita (system kontroli wersji) bo to się bardzo potem przydaje, żeby zapanować nad chaosem. Linux/Unix też warto poznać.

0

Po nauce html, js i css warto też uczyć się php wraz w mysql do backendu.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0