Język do programowania na Android

0

Dzień dobry,
Szukam języka oraz środowiska do robienia aplikacji na telefon. Słyszałem że na najlepszym wyborem obecnie może być Java bądź Kotlin, jednak nie wiem który z tych dwóch jest bardziej funkcjonalny oraz jakie środowisko do niego dobrać.

4

Kotlin jest nowszy i chyba większosc z firm z tego korzysta. Więc szedł bym w Kotlin.

1

@Descendant: Właśnie też bardziej przychylałem się ku Kotlinowi niż Javie. Dzięki za odpowiedź

2

A o flutterze kolega słyszał?

3

Jezyk: Kotlin - https://www.ketchupy.pl/
Narzedzie do budowania projektow: Gradle - https://gradle.org/releases/
IDE: Android Studio - https://developer.android.com/studio/releases
Takie tam :) https://developers.google.com/learn

1

@cerrato: Słyszałem, próbowałem nawet wybierać pomiędzy nim, a Android Studio, ale ostatecznie chyba jednak pójdę w Kotlin i Android Studio

@p_agon: Dzięki, chyba właśnie pójdę w Kotlina i Android Studio, a z Gradle bedę musiał się jeszcze zapoznać, ogólnie jestem nowy w temacie apek na telefon, dotychczas siedziałem głównie w C++ i jezykach webowych

3

Jeżeli początki pracy z Androidem, to poczytaj sobie: https://developer.android.com/
Języki na początek to Java i Kotlin, nie mam zdania, który jest lepszy na początek (parę lat już nie siedzę w mobilkach). To co zaproponował @cerrato (Flutter) nie jest złą opcją, ale nie na początek, bo masz małe wsparcie ze strony społeczności i zamiast bić się wyłącznie z Android Framework, będziesz się dodatkowo bił z połączeniem pomiędzy Android a Flutter.

Kotlin:
Mniej popularny niż Java (ogólnie, w Androidzie już bardziej)
Poza nieco inną składnią i paroma dodatkowymi konceptami jest to właściwie Java (ale fajniejsza)
Łatwiej się przestawić z Javy na Kotlina, niż odwrotnie (moim zdaniem).

Java
Jak się nauczysz, to bez większych problemów przeskoczysz do innych typów aplikacji, a ofert pracy z Javą jest grubo więcej niż ofert pracy z Kotlinem (a i tak chcą, żebyś znał Java)
Najlepiej wspierany obecnie język: masz od groma książek, tutoriali, bibliotek, wszystkie odpowiedzi już przećwiczone i opisane na Stack Overflow

Jeżeli chcesz się wiązać z Androidem, to prędzej czy później musisz poznać oba, ja zaczynałem od Java, później przeszedłem na Kotlin, co było łatwe i może dlatego mam taką a nie inną ocenę.

+Edit
Środowisko to Android Studio, czyli IntelliJ ale z zainstalowanymi na dzień dobry wszystkimi potrzebnymi w Androidzie wtyczkami. Obsługuje zarówno Kotlin, jak i Java

0

@piotrpo: Szczerze mówiąc jak na razie nie planuję wiązać swojej przyszłości z Androidem. Mam 16 lat i jestem na etapie można powiedzieć takim, na którym dopiero odkrywa się świat programowania (co nie oznacza że jestem zupełnie nowy, bo systematycznie uczę się od 13 roku życia, ale jednak cały czas nowicjusz), tzn. Próbowania wszystkiego po kolei, żeby zobaczyć w czym najlepiej się czuję. Więc sam jeszcze nie wiem, z czym będę wiązał swoją przyszłą karierę. Podstawy Javy mam już przepracowane i była to dość łatwa nauka, ze względu na to, że składania jest praktycznie identyczna co w C++, którego dość długo się uczyłem. Z pierwszej strony skoro jeszcze nie wiem, czym będę dokładanie się zajmował w przyszłości lepiej byłoby iść dalej w Javę, ale z drugiej strony jeżeli mam już opanowanego C++, można byłoby iść teraz w Kotlina i spróbować czegoś typowego do tworzenia aplikacji na telefon, a w razie gdyby mi nie spasiło, mógłbym równie łatwo nauczyć się Javy. Dzięki za odpowiedź, pewnie będę musiał jeszcze się zastanowić czy wybrać Javę czy może Kotlina.

1

To zainstaluj sobie Android Studio, zacznij się bawić Kotlinem, bo to przyjemniejsza technologia, pamiętaj, że sporo wiedzy jak coś zrobić będzie również opisana w Javie i poza składnią za bardzo się nie różni. Jak wkleisz kod w Javie do pliku z kotlinem przetłumaczy ci się automatycznie z tego co pamiętam (pomijam jakość tego tłumaczenia).

0

@piotrpo: Dobrze, wielkie dzięki za pomoc

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0