Język programowania na maturę

0

Cześć wszystkim
Dzisiaj doszła mnie szokująca wiadomość od nauczyciela. Mamy 3 lutego, ostateczne deklaracje maturalne można oddać do 7 i potem koniec. Dzisiaj już je wypełnialiśmy i oddaliśmy, no ale na zmiany wciąż jest szansa do siódmego jak już mówiłem.

Od 2 klasy nam nauczycielka programowania wpajała, że na maturze z informatyki to tylko C/C++, bo do Javy jest tylko notatnik i nie ma kompilatora (!?). Java była poniewierana przez te 3 lata, wpajali nam, że nie w Javie nie ma co pisać, bo to tamto siamto. Jako, że ja w Javie pisałem hobbystycznie to akurat ten język by mi pasował, co mnie wtedy bardzo zmartwiło.

Dzisiejsza wiadomość: do javy jest normalnie jdk6+ i eclipse 3.6+ (+ czyli "lub większa").
ECLIPSE!? przecież było mówione, że jest notatanik.. i że nie ma jdk :|

Teraz na zajęciach to co może się pojawić przerabiamy w C/C++, nastawiłem się już na C/C++, poświęciłem troche czasu na to i zawsze w nim robiłem matury jak robiliśmy z zeszłych lat.

Obecnie mam 4 dni do ostatecznej decyzji, poszedłem do naszego administratora i mówił, że może nam po instalować co potrzeba i żeby przyjść i z nim ustalić, pokazać co i jak i tak jak chcemy stanowisko tak dostaniemy. (czyli np instalacja eclipse + jdk8, albo Visual Studio Ultimate - którym również szkoła dysponuje na maturę, tylko chyba zapomnieli nam o tym przez 4 lata powiedzieć)

Nie wiem czy gwałtownie przenieść się na Jave, w której czuje się na pewno lepiej niż w C, czy dać sobie spokój i kontynuować C.
Ze środowisk do C/C++ mamy devc++, code::blocks i visual studio ultimate.

Liczę na trochę zrozumienia i pomocną radę co z tematem zrobić :)

małe wyjaśnienie:
jak wiemy na maturze, nawet rozszerzonej, algorytmy nie są jakieś hiper trudne, no ale wiecie, stres i te sprawy i można wiele zapomnieć, dlatego chciałbym dobrze wybrać

2

Bierz to w czym czujesz się lepiej.

1

Moim zdaniem java. Więcej zabawek w bibliotece standardowej, a jeśli chodzi o same algorytmy to przecież składniowo java i c++ są praktycznie identyczne...

0

@spartanPAGE @Shalom
Dzięki za odpowiedzi, właśnie coraz bardziej skłaniam sie do javy, szczegolnie ze podobno moge dostac mocniejszy sprzet, zeby eclipse z braku ramu i procka się nie zapłakał

Tylko zastanawiam się, jeśli np mialbym napisać algorytm palindromi, w C to byloby troche forów, ifów i cudowania, a w javie .reverse() i po sprawie
Tak samo binarka, hexa i octal - też w javie są do tego jakies pomocne metody.. tylko czy moge?
to jest dopuszczalne na maturze czy liczy się znajomość napisania algorytmu?

0

Nie jest podobno oceniany sam kod zrodlowy pod wzgledem poprawnosci.
Mozesz nawet tam nabazgrac na pale, mimo ze nalezaloby uzyc jakiegos algorytmu. Ja akurat wybralem C++ bo z javą nie mialem nigdy do czynienia. Mozesz uzywac wszystkiego co jest w jezyku.

0

Bierz to w czym umiesz. I przeczytaj regulamin CKE co do matur, na temat obowiązków szkoły (ja nie doczytałem i wybrałem pascala, bo w szkole w której zdawałem maturę był tylko pascal (potem się dowiedziałem, że mogłem się wykłócać o inne języki).

No i nie zapominaj o Excelu czy innych pierdółkach, bo jednak programować to można sobie hobbystycznie albo w pracy - ale matura z informatyki to nie jest matura z programowania - tylko są częściowo algorytmy, częsciowo programowanie, częściowo arkusz kalkulacyjny, częściowo jakieś inne pierdółki. Nie licz na to, że będziesz przez całą maturę siedział i kodził (ja zaniedbałem arkusze kalkulacyne/pierdółki i bardzo słabo mi poszła matura z inf. Nawet popełniłem ten błąd, że zadania typowo pod Excela próbowałem rozwiązać w Pascalu (co było trochę bezcelowe, bo w arkuszu kalkulacyjnym mógłbym je zrobić szybciej. W końcu nie zmieściłem się w ramach czasowych).

0

@Bartolinho10 próbowałem dziś dzwonić do OKE ale było nieco za późno, jutro spróbuje. W regulaminie pisza, że - Java SE Development Kit 6 lub nowszy + editor Eclipse Classic 3.6 lub nowszy więc jest pare rzeczy w javie, które są mega przydatne w takich zadaniach. Oby tylko używanie sdk było dozwolone. Liczę, że po telefonie jutro natknę się na kogoś kompetentnego, który mi powie jak jest

@LukeJL tak wiem, musze excela i access'a przypomnieć. podobno w szkole nasza nauczycielka od obiu/utk ma nam to przypomniec na dodatkowej godzinie, ale coś się.. nie zanosi? no zobaczymy :) ale wiem, że musze przypomnieć. (swoją droga, te zadania z excela i access'a na maturze pr są nieźle popieprzone)

btw
to pytanie pewnie się wala po necie, ale jak już mam temat to spytam osoby które są już po, jakaś książka z której można się przygotowywać do matury pr z informatyki? takie kompendium wiedzy o najważniejszych rzeczach + jakieś przypomnienie kwerend itd z accessa + najwazniejsze funkcje excela itp? Pewnie ktoś już coś takiego stworzył
Jeden taki zbiór (chyba bez accessa i excela) wiadomosci znam, tylko on ma 2 tomy po ok 100-150 stron to troche sporo jak na powtórki

0

Przejrzyj http://nowekonto-001-site1.smarterasp.net/ , spróbuj porobić zadania z Excela/Accessa z podstawy i rozszerzenia samodzielnie, jak nie będziesz miał pomysłu to zaglądasz do rozwiązań.
W zeszłym roku wpadło mi 74% z rozszerzenia, korzystałem tylko z powyższej strony do przygotowania.
Na maturze pisałem w Javie, zresztą i tak masz tylko jedno zadanie w części praktycznej, gdzie musisz coś zaprogramować, pozostałe jest łatwiej i szybciej z użyciem Office'a.
Nie ma czasu się zastanawiać czy jak użyłeś jakiś gotowych metod z biblioteki to ci to zaliczą czy nie. Piszesz tak by działało, jeżeli jakimś cudem będziesz miał za dużo czasu to możesz na sam koniec spróbować przepisać bez użycia skrótów w postaci gotowych metod z biblioteki.

0

Ale po co? Przecież jasno nie ma określone, że masz zrobić taki i taki algorytm. Jak jakiś trzeba, np. robiłem zadanie i trzeba było użyć sita eratostenesa, bo bez tego na pętlach program robił się 3 godziny :) Więc jak nie użyjesz, nie masz wyniku i tyle...

Rób tylko na wynik :)
Ja pisałem do CKE bo chciałem się dowiedzieć, czy mogę używać nowego Code::Blocks'a. Dostałem taki oto komunikat, że można tego wszystkiego używać.
http://cke.edu.pl/images/_EGZ[...]Komunikaty/20150122_Komunikatlista%C5%9Brodowisk_p2.pdf

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0