Jak wygląda kwestia płatności za mapy Google na Androida/iOS

Odpowiedz Nowy wątek
2019-04-21 23:52
0

Pewien czas temu Google wprowadził odpłatność za możliwość osadzenia mapki na swojej stronie. O ile pamiętam, to są jakieś ilości wyświetleń, poniżej których nie trzeba płacić, ale wiele stron zostało zmuszonych do przejścia na pakiet odpłatny. W wypadku stron, sprawa jest w miarę prosta - mapa jest osadzona pod konkretnym adresem/URL czy podpięta do konkretnej domeny, więc nie ma problemów z ustaleniem po pierwsze, czy w ogóle należy cokolwiek płacić, a po drugie - ile.

Ale jak wygląda sprawa w przypadku pisania apek na Androida (albo iOS)? Nie mam w tym temacie zbyt dużego doświadczenia, ale zaczynam powoli zgłębiać temat i się zastanawiam, jak to wygląda. Jak stworzę aplikację, którą później będę chciał rozpowszechniać poprzez sklep Google, to czy mogę w niej osadzić mapę? Pewnie mogę, ale jak będzie wyglądała sprawa opłat?

Znalazłem w necie stronę z cennikiem map - https://cloud.google.com/maps-platform/pricing/sheet/ . Wynika z tego (a przynajmniej ja tak rozumiem), że wersje mobile (dwie pierwsze pozycje z tabeli) dla miesięcznej ilości wyświetleń nie przekraczającej 500 000 kosztują $0/miesiąc. Pierwsze pytanie - czy dobrze to rozumiem, a po drugie - jeśli tak, to czy ktoś wie, jak te wyświetlenia są liczone? Powtarzam - o ile w przyapdku strony WWW i przykładowej zakładki "kontakt" sprawa jest dość prosta - klient wchodzi na mój serwer, który wyświetla stronę z osadzoną mapą. A jak wygląda kwestia zliczania wyświetleń w przypadku aplikacji mobilnej? Wiem, że pytanie może wydawać się dziwne, sam mam podejrzenie jak to działa, ale wolałbym usłyszeć pewną wersję (a nie moje domysły) od osoby, która w tym siedzi i ma doświadczenie.


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say
edytowany 1x, ostatnio: cerrato, 2019-04-21 23:52

Pozostało 580 znaków

2019-04-22 07:24

Na mobile wszystko jest darmowe niezależnie od wyświetleń.

W aplikacjach mobilnych na Androida jedno wyświetlenie jest tożsame z jednym załadowaniem MapView, MapFragment albo SupportMapFragment. Dokładnie to z wykonaniem metody onCreate() tych klas. Na iOS odpowiednikiem będzie GMSMapView.

Tutaj masz cały opis tego.

edytowany 2x, ostatnio: Michał Sikora, 2019-04-22 07:29

Pozostało 580 znaków

2019-04-30 16:17
0

żeby użyć czegokolwiek z google maps / places / street etc. trzeba podać twój prywatny unikalny klucz do każdego requesta - oni sobie zliczają co ile i wystawiają rachunek (bez faktury taniej :P ) ... a ile to poszukaj w tych linkach powyżej

Pozostało 580 znaków

2019-04-30 16:18
0

@marian pazdzioch orz @Michał Sikora - Panowie... jest problem. Podajecie sprzeczne informacje. Czy możecie jakiś kompromis ustalić? ;)


That game of life is hard to play
I'm gonna lose it anyway
The losing card I'll someday lay
So this is all I have to say

Pozostało 580 znaków

2019-04-30 16:38
1

Korzystanie z samego Google Maps, czyli tego widoku z lotu ptaka, jest darmowe na mobilnych platformach. Inne rzeczy typu Street View, Directions są płatne.

Pozostało 580 znaków

Odpowiedz
Liczba odpowiedzi na stronę

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0