Brak stałego miejsca wykonywania działalności a wliczanie najmu w KUP

0

Cześć, nie jestem pewny czy to miejsce na taki temat, ale zakładam że wiele ludzi będzie miało z tym doświadczenie.
Ponad rok temu założyłem DG z opcją braku stałego miejsca prowadzenia działalności, jako że nie znałem przepisów co do opodatkowania nieruchomości itp. Miałem się tym potem zająć ale wyszło, że robię to dopiero teraz.

Chciałem zacząć wrzucać (proporcjonalnie wyliczone) koszty najmu mieszkania w którym mieszkam i wykonuje DG (praca zdalna) w KUP, ale mam w CEIDG dalej wpisany brak stałego miejsca prowadzenia działalności.

Czy jest wymagana zmiana adresu prowadzenia DG na najmowane mieszkanie aby można wliczać koszty tego najmu w KUP? Czy jeśli tak, to mam jakąś szansę, po zmianie w CEIDG, na dodanie tych kosztów w poprzednim roku i wysłania korekty zeznania PIT za 2022?

W rzeczywistości prowadziłem DG tylko z tego mieszkania. Jestem też płatnikiem VAT i (przypuszczam że) z tego powodu miałem i przeszedłem kontrole tytułu prawnego do tego mieszkania zaraz po założeniu DG.

0

policz ile zapłacisz podatku od kawałka mieszkania do gminy przy zgłoszeniu tego do działalności a ile z tego jesteś ugrać kosztów bo ci się może nie opłacać.

1

Nie wiem czy to ma sens bo wtedy jesteś zobligowany do płacenia wyższej stawki podatku za zajmowany lokal, podobnie z mediami.

0

Nie będzie podwyższenie stawki podatku od nieruchomości bez wydzielenia części mieszkania jako służącej jedynie do działalności - bazując na np. poradnikprzedsiebiorcy.pl. Czytałem też interpretację o podobnej sytuacji użycia części mieszkania do celów zarówno prywatnych jak i prowadzenia DG (nie mam obecnie linku).

2

Masz mieszkanie i masz w nim ogrzewanie, jak wyliczysz ile % ogrzewania jest na DG a inne na cele prywatne?
Widzisz tutaj powstaje problem, bo ile wody zużyjesz na cele firmowe w kiblu a ile na prywatne.
Naprawdę chcesz aby biedna pani z US stała przy tobie i liczyła kupy firmowe :-D względem prywatnych.

Co innego jak byś wynajął lokal tylko na cele firmowe wtedy jest wszystko klarowne. A co innego jak masz do celów prywatnych i firmowych... tutaj powstaje Sajgon gdzie nawet US nie wyda ci jasno oświadczenia. Dodatkowo, ten co wynajmuje lub SP może się do ciebie dowalić bo mieszkanie nie jest do prowadzenia działalności (nawet komputerowej) w myśl niektórych ustaw a do celów mieszkaniowych... choć ludzie mają tam i gabinety itp - to pewnie mają też na to osobne zezwolenie lub własnościowe bez udziału SP.

Jeśli więc wynajmujesz mieszkanie będące własnością osoby trzeciej w tym będące w stanie SP to już masz piramidę spiętrzenia problemów i kruczków prawnych - jakie ktoś może wykorzystać życzliwy przeciwko Tobie. Na przykład przemiła pani z US.

Taki przykład przemiłej pani z US dla mojego kolegi. Złożył zapytanie do US - jaki ma naliczać podatek dla produktu A i B. Pani w US wyjaśniła mu dokładnie - nie wiem, ale jak będzie kontrola to się Pan dowie.

0

Z tego co jest napisane na zus.pox.pl oraz linkowane przez nich interpretacje jest to możliwe.

Cimron napisał(a):

Masz mieszkanie i masz w nim ogrzewanie, jak wyliczysz ile % ogrzewania jest na DG a inne na cele prywatne?
Widzisz tutaj powstaje problem, bo ile wody zużyjesz na cele firmowe w kiblu a ile na prywatne.

To co się da to bym wrzucał według % powierzchni mieszkania używanego także na cele prowadzenia DG, największy koszt to i tak jest sam najem. Ale pomijając to, ogrzewanie moim zdaniem ma duży sens wyliczać według % powierzchni mieszkania, skoro w teorii 100% ogrzewania służy do ogrzewania 100% mieszkania. W każdym razie na szczegóły to byłby czas potem, teraz jest kwestia ogólna takiego rozliczania z US.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1