Umowa Najmu Okazjonalnego - wypowiedzenie umowy

0

$5
W przypadku wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę przed terminem wyznaczonym w umowie, wynajmujący będzie uprawniony do zatrzymania kwoty kaucji tytułem części odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy.

Teraz kilka punktów dalej:
&8
W przypadku przedwczesnego zakończenia umowy najmu z przyczyn leżących po stronie Najemcy, Najemca ponosi odpowiedzialność za utratę przez wynajmującego czynszu najmu za przewidziany w umowie okres trwania stosunku najmu.

Umowę mam na 12 miesięcy. Teraz pytanie, gdybym teraz wypowiedział to przepadnie tylko kaucja, czy będę musiał płacić dalej za mieszkanie lub zapłacić całość (czyli za 10 miesięcy czynsz, bo 2 już minęło).

Te dwa podpunkty wydają mi się sprzeczne ze sobą, ale może się mylę.

0

wg mnie pkt 8 dotyczy sytuacji, kiedy to najmujący rozwiązuje z najemcą umowę bo np. najemca nie płaci czynszu, zdemolował mieszkanie, notorycznie urządza imprezy itp. Czyli kiedy umowę zrywa najmujący ale z winy najemcy. A najpewniej będzie jeśli się po prostu zapytasz najmującym

0

Ogólnie przyjęte jest, że umowę wypowiada się ze skutkiem na koniec następnego okresu rozliczeniowego. A kaucja służy zabezpieczeniu ewentualnych zniszczeń i jest zwrotna, to nie jest żadna "kara" za rozwiązanie umowy.
Bardzo dziwna treść, te punkty zdają się być sprzeczne nie ze sobą lecz ze zdrowym rozsądkiem.

0

Nie są w ogóle ze sobą sprzeczne.

$5
W przypadku wypowiedzenia umowy najmu przez najemcę przed terminem wyznaczonym w umowie, wynajmujący będzie uprawniony do zatrzymania kwoty kaucji tytułem części odszkodowania za przedterminowe rozwiązanie umowy.

Punkt 8 mówi, że zapłacisz za pozostałe 10 miesięcy (albo odszkodowanie za 10 miesięcy). Punkt 5 mówi, że wynajmujący zatrzyma sobie kaucję, na poczet tego odszkodowania.

To wszystko tylko i wyłącznie pod warunkiem, że chcesz wypowiedzieć umowę, w której nie są jasno określone warunki w jakich można wypowiedzieć wynajem, lub twój powód wypowiedzenia nie pokrywa się z tymi dopuszczonymi przez umowę.

http://www.eprawnicy.pl/opini[...]umowy-najmu-/menu-id-192.html
http://nieruchomosci.wieszjak[...]wartej-na-czas-okreslony.html

0

Generalnie trudno coś stwierdzić nie mając całej umowy, ale jeśli chodzi o te dwa punkty to najprawdopodobniej:

  1. Wina leży po Twojej strony (najemcy)
  2. Przepadnie kaucja oraz
  3. Będziesz zobowiązany do zapłaty pozostałego czynszu (10 miesięcy)
0

Dziękuje wszystkim za pomoc. Dzwoniłem do właściciela i powiedział, że przepada tylko kaucja.

0

Pojęcie winy sugeruje, że chodzi o sytuację w której wynajmujący rozwiązuje umowę np. z powodu niezapłacenia za czynszu. Jeżeli najemca zgłosi wynajmującemu chęć rozwiązania umowy to nie ma mowy o jego winie.

Btw. następnym razem nie podpisuj takiej umowy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0