Praca tylko w CSS w 2023

0

W trakcie rozmowy z różnymi osobami na temat pracy w IT i frontendu w przeszłości, zdarzało się, że wspominali, że znając się dobrze na CSS można zaczepić się na stanowisku z dobrą pensją plus niewielu jest ludzi dobrze ogarniających ten temat. Czy w 2023 nadal jest to aktualne? Jedyne stanowiska wymagające CSS jakie widzę to frontend dev, ale tam z kolei jest zatrzęsienie technologii js i ciągłe douczanie się.

0
phantom_wizard napisał(a):

Jedyne stanowiska wymagające CSS jakie widzę to frontend dev, ale tam z kolei jest zatrzęsienie technologii js

Przyjmij punkt widzenia że React zwycięzył i ucz się Reacta

i ciągłe douczanie się.

Tak akurat jest w całym IT. No chyba że wyhaczysz jakieś mocne legacy. Ale tam szukają zwykle programisty dopiero jak poprzedni umrze. Więc czekasz na czyjąś smierć. Trochę tak jak biorca serca czeka na czyjąś śmierć

0

@phantom_wizard:

Nie wyobrażam sobie samego CSS. To musiało by być (hipotetycznie) bardzo, bardzo wąskie stanowisko (CSS bez wpływu choć doradczego na produkowany HTML? Niemal niemożliwe)

natomiast z eksperckim poziomem masz wartość, bo możesz dać wysokiej jakosci design wizualny (o ile masz talent)

3

Najłatwiej byłoby chyba dostać pracę jako Frontendowiec i dopiero w obrębie firmy próbować się dogadać na takie obowiązki.

W 2021 miałem taki przypadek, że przez ponad pół roku zajmowałem się jedynie CSS, bo w "super mega Enterprejsowym" projekcie nie było chętnych na takie obowiązki, wszyscy w zespole twierdzili, że oni tego nie będą robić :D

7

Nie.

1

Dobrze gadali ale to już nie jest aktualne (w sensie CSS). Na twoim miejscu uczyłbym bym się PostScripta, napisał jakiś minimalny framework generujący PDF w jakimś niszowym języku (kiedyś to był PHP ale pytasz za późno), wystawił go na podwójnej licencji GPLv3-commercial (ta pierwsza żeby zdobyć zasięgi i wkład od pryszczatych studentów, ta druga by w przyszłości trzepać kasę na sprzedaży rozwiązania enterprajsowi) i wrócił już z ofertami pracy w przyszłościowym startupie.

0

Chyba to nigdy nie było prawdziwe, nigdy nie było stanowisk tylko w CSS. Były fuchy od "cięcia layoutów" - brałeś PSD od grafika i przerabiałeś to na HTML + CSS, ale nigdy nie widziałem takiego stanowiska w żadnej firmie, zazwyczaj jest to w zakresie obowiązków frontend developera lub grafika. Być może jest taka pozycja w firmach robiących frameworki CSS np angular material czy bootstrap ale tam musisz znać css na poziomie eksperta.

phantom_wizard napisał(a):

Jedyne stanowiska wymagające CSS jakie widzę to frontend dev, ale tam z kolei jest zatrzęsienie technologii js i ciągłe douczanie się.

W CSS trzeba się chyba nawet częściej douczać niż w js, choć w sumie zawsze nadal można używać metod sprzed 5 lat i jak ktoś cię przyłapie to możesz powiedzieć że to dla kompatybilności ze starszymi przeglądarkami ;)

0

Typowy programista frontend (w tym ja) wykorzystuje może 10% możliwości CSS, ale niestety wynika to z tego, że dużo szybiej coś oskryptować, niż zastanawiać się nad warstwami CSS, które mają się przenikać na kliknięciu. Fajne są strony art-of-state co można zrobić samym CSS, no ale to taka praca naukowa a nikt nie szuka tego do monetyzacji. Może jako dzieło sztuki...

https://codepen.io/collection/AVVabV

Kto to by pisał zamiast zgarnąć svg z Figmy...

4

U mnie w firmie mamy z 2 osoby do stylowania, także z jednej strony spoko, bo nie lubię CSSów, z drugiej uważam, że robię sobie krzywdę, że nie ćwiczę komercyjnie CSSów.

0

Może w jakiejś sporej firmie, która robi jakieś stronki na Wordpressie. Ktoś CSS-only byłby tam potrzebny do edycji gotowych motywów albo do customowania builderów. W małej firmie raczej wezmą na takie stanowisko kogoś kto zna też JS, bo czasem trzeba dorzucić jakiś mały skrypt w takim środowisku.

1

W jednej z firm gdzie pracowałem był taki magik od CSS, który czasami pomagał w wielu projektach jednocześnie w tematach stricte CSS, i taki gość bardzo się nam przydawał od czasu do czasu - ale poza tym był po prostu dobrym frontendowcem. Znając jedynie CSS raczej nie ma szans, zwłaszcza, że dziś mało kto pisze czysty CSS, raczej spotkasz się z SASS albo z czymś w stylu CSS-in-JS spiętym z komponentami React albo Angular, więc nawet wtedy nie wystarczy.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1