Wątek zablokowany 2021-01-17 19:44 przez Ktos.

z PHP do .NET

0

Cześć,

Zakładałem już podobny wątek, jednak został przeniesiony do innego działu, bo doszło trochę niepotrzebnych kłótni, dlatego chciałbym spróbować jeszcze raz, a temat jest dla mnie bardzo ważny.

Mianowicie, sytuacja wygląda tak.

Sytuację opisałem dokładniej w tym wątku na innym forum:

https://maleofthefuture.com/d/72-czy-zmienic-prace

Pracuję już około 4-5 lat w PHP, jestem w tej chwili już na poziomie seniorskim, na co dzień w pracy wykorzystuję Symfony oraz trochę Laravela.

Praca całkowicie zdalna, zarobki niezłe. Jakiś czas temu jednak myślałem aby spróbować w .NET, złożyłem CV-kę, dali mi do napisania kod pokazujący, że generalnie ogarniam Entity Framework, ADO .NET, ASP .NET, Win formsy - bo trochę ogarniam, nie jakoś bardzo, ale miałem to na studiach, potem trochę w tym kodziłem, a poza tym wszystko i tak sprowadza się na mądrym rozdzielaniu kodu; wzorce projektowy, to co jest serwisem, to jest serwisem, to co encją to encją, to co kontrolerem to kontrolerem; mądre rozpropagowanie kodu, walidacje, itd.

No i choć w .NET nie siedziałem komercyjnie zbyt długo (raz tylko na 3-miesięcznym kontrakcie), to dzięki seniorskim praktykom kodowania się udało, dostałem pracę.
Mam jeszcze czas na decyzję i rezygnację.

Tam praca to głównie .NET, Winformsy, ale i .NET Core, czyli Winformsy w .NET Core, ASP .NET chyba nie używają.

Tu gdzie teraz pracuje, full praca zdalna, lekka już praca, lekka bo się na tym dobrze znam. Tam - jednak coś nowego, więc na pewno stres większy no i zawsze ryzyko, że się nie sprawdze.

Z drugiej strony jednak .NET bardziej przyszłościowy pod IoT oraz AI, nie wiadomo co będzie np. za 10 lat z PHP. W nowej pracy na początek 90% obecnych zarobków, dopiero gdzieś po roku by się wyrównało. No i brak 100% pracy zdalnej.

Jaki kierunek wybrać?

1

WinForms? Trochę słabo, szczególnie jeśli przechodzisz z webówki. Przejście na ASP Core i rozwój aplikacji webowych oczywiście bym rozumiał, ale tak to poza głębszym poznaniem nowej technologii (ekosystemu .Net) to trochę taki krok wstecz, chyba że Twoje dotychczasowe aplikacje w PHP to też nic ciekawego.

0

@Aventus: W .NET Core piszą różne API pod systemy webowe i aplikacje mobilne. Winform i WPF, zapomniałem wspomnieć.

A czy to nie jest tak, że w sumie przy .NET Core to czy to WinForms czy ASP .NET to mała różnica, bo wszystko sprowadza się do tego samego: EF, ADO .NET, walidatory, framework, LINQ, itd?

1

Bierz C#, będziesz zadowolony :)

0

@sabrosa: to zależy. W każdej technologii można trafić na minę, ale w WinForms prawdopodobieństwo się zwiększa. Jeśli jednak tak jak piszesz pracują nad różnymi systemami, a WinForms będzie tylko jedna z technologii w której będziesz pracował to może być to dobra zmiana.

Zakładając że nie rzucą Cię do utrzymywania jakiegoś starego systemu napisanego w WinForms, to możesz się wiele nauczyć. No i .Net Core to bardzo dobra technologia.

1

@Aventus: Większość desktopów w .NET jest pisanych w WinForms, bo nie ma po co brać WPF, skoro WinForms wraz z dedykowanymi kontrolkami wyczerpuje temat.
Oprócz tego robią też w .NET Core. Pomiędzy .NET czy WinForms czy .NET Core z wykorzystaniem LINQ, ADO .NET, Entity Framework, itp. a ASP .NET w którym jest praktycznie wszystko to samo + część webowa, no to ta różnica myślę, nie jest tak duża.

Skok potem z .NET Winform + .NET Core, z opanowaniem walidacji, formularzy, LINQ, ADO .net i EF na ASP .NET to raczej żaden problem.

A .NET wydaje się bardziej przyszłościowe niż PHP pod tym względem, że jest bezpośrednio związany z możliwości programowania i podpinania się pod IoT oraz AI, dlatego kto wie czy za 10 lat PHP np. nie stanie się niemal zbędny, gdy AI oraz IoT będą liczyć się 10x bardziej niż dziś.

1

To prawda, większość aplikacji dekstopowych w .Net stoi na WinForms, ale co to zmienia? I tak zazwyczaj ciekawsze są aplikacje webowe. I owszem- będziesz używał w większości tych samych frameworków, ale chodzi o dodatkowe wyzwania związane z tym co piszesz. Poza tym właśnie dla tego że większość aplikacji dekstopowych jest w WinForms, to większość z nich to stare systemy które nadal trzeba utrzymywać. I wiele z nich nigdy nie zostały "skażone" współczesnymi frameworkami, wszędzie są napchane managery (czyli klasy które wiedzą wszystko o wszystkim), nie ma ORMów, nie stosuje się dobrych praktyk czy wzorców itp.

Nie twierdzę że tak na pewno będzie i w Twoim przypadku, po prostu jeśli chodzi o doskonalenie swoich umiejętności .Net to lepiej iść w web development.

0

Przede wszystkim interesuje mnie opinia ludzi z doświadczeniem minimum 2 lata, pracujących i zarabiających pieniądze komercyjnie w tej branży.

Gadki piwniczaków o nie stosowaniu ORM-ów jako wyższej formie wtajemniczenia absolutnie mnie nie interesują i nie mam czasu na głupie rozmowy.

Każdy kto pisał duże systemy wie co to dług technologiczny, wie, że tam gdzie system i pieniądze są duże nie ma miejsca na piwniczaków klepiących swoje magiczne funkcyjki do bazy, oklepujących swój własny ORM. Dlatego opinia dzieci, studentów i ludzi którzy nie mają min. 2 lat komercyjnego doświadczenia absolutnie mnie nie interesuje w tym temacie.

.NET to C#, .NET to C++, C++ to Machine Learning, od .NET C++ do .NET C# droga jak od sklepu Kazia do plebanii proboszcza, dlatego to, że IoT oraz AI będą powiązane z .NET i C# a nie PHP jest oczywiste, więc dziwaczne posty @belzebub269 deprecjonujące to, nic nie wnoszą.

Dlatego proszę o rady ludzi w branży z kilkuletnim doświadczeniem, myślących biznesowo i realnie - studenci i ludzie z "domowym" doświadczeniem - wolałbym aby opuścili temat.

1

Ale dostałeś rady więc o co chodzi? Jeśli chcesz nauczyć się nowych technologii to idź w to, ale miej na uwadze że WinForms często oznacza to co wymieniłem wcześniej więc podejmujesz lekkie ryzyko. To czy je akceptujesz czy nie to już Twoja sprawa. Natomiast jeśli masz wybór to idź w .Net ale web.

0

@sabrosa: racja, *ebać ich!

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0