rekrutacja online przez Microsoft Teams

0

Pierwszy raz będę miał rozmowę online, tutaj akurat przez Microsoft Teams. Na coś specjalnego się przygotować?
Czy po prostu kamerka z obu stron i zwykła rozmowa tak jak w biurze ? Stanowisko junior/mid

5

Czymś specjalnym możnaby nazwać posprzątanie pokoju przed rozmową. Jak się ma firmowe/studenckie MS Teams to można wyblurować tło, ale w tym zwykłym nie ma takiej opcji.
Warto sobie przetestować połączenie i mikrofon wcześniej.
Co do ubioru to czasem rozmówca ma koszulę, czasem zwykły t-shirt. Nie zdarzyło mi się rozmawiać przez internet z kimś w garniturze.

Raz też byłem poproszony o udostępnienie ekranu podczas rozwiązywania zadania praktycznego, więc warto wcześniej pomyśleć czy chcemy, żeby ktoś widział nasze zakładki i pulpit.

4

Co do ubioru to czasem rozmówca ma koszulę, czasem zwykły t-shirt. Nie zdarzyło mi się rozmawiać przez internet z kimś w garniturze.

Pisałem kiedys na forum true story jak jakaś firma mnie odrzuciła bo nie potraktowałem ich poważnie i na skype-interview nie miałem garniaka ;)

@mariusz00 trudno coś powiedzieć bo wszystko zależy od firmy.

0

a i jeszcze jedno, mnie zaprosiła kobieta z HR, za bardzo nie wiem z kim jeszcze będzie rozmowa (pewnie ktoś techniczny dołączy). W sumie też nie zapytałem o szczegóły, ale to przez to, że jeszcze nie miałem takiej rozmowy. Nowe doświadczenie zawsze w cenie :)

1

Dobre połączenie internetowe, dobra kamera i słuchawki z mikrofonem działające w przeglądarce. Jeśli aplikujesz na pozycję programisty aplikacji mobilnych to miej przygotowane środowisko, emulator, smartfon do testowania.

3

Dodam, że jeżeli wiesz, że np. net Ci niedomaga i może Cię na chwilę wyrzucić albo np. masz dzieciaki w domu więc mogą Ci przeszkadzać to najlepiej powiedz o tym na początku, tak będzie mniej niekomfortowo kiedy nagle coś wystąpi. Bo rozumiemy, że kandydata może coś oderwać i na normalnej rozmowie nikt będzie przez to oceniał negatywnie a sądzę, że będzie to dla Ciebie mniej stresujące bo nie będziesz myślał "o nie, co teraz pomyślą".
A jak z różnych powodów nie możesz mieć kamery to napis o tym przed rozmową. Różnie bywa, np. się zepsuła, nie masz w stacjonarce aktualnie itp. Ale domyślnie zakładamy, przynajmniej u nas, że mikrofon i kamerka są i będą włączone i wychodzi niezręcznie jak nagle na początku rozmowy kandydat mówi, że jednak nie zobaczymy go.

U nas rozmowa wygląda tak samo jak w biurze. Co najwyżej jakieś praktyczne zadania są utrudnione i tutaj już w sumie zależy od firmy. Ale jakby coś chcieli robić (np. patrzeć na Twój ekran z IDE) to wg mnie powinni o tym powiedzieć wcześniej bo to jednak Twój prywatny komputer.

1

Warto się upewnić że mikrofon w laptopie masz dobrej jakości bo czasem słychać jak przez słoik i każdy mikrofon przy słuchawkach daje o niebo lepszą jakość. Jak masz kamerkę z automatyczną regulacją światła to warto wcześniej przetestować czy nie masz np za plecami jakiegoś źródła światła, które sprawi że będziesz ciemny albo będziesz się świecił na czerwono. Warto mieć włączony router w telefonie i skonfigurowany na kompie na wypadek przerwy w dostawie prądu, żeby szybko się przestawić na ten z telefonu.

1

Spokojnie, bez spiny, bo się może okazać, że rekrutowany przygotował się lepiej od strony technicznej od 'masta-wymiataczy-beguru'
Co się popier... z prezentacjami 2020

Mikrofon, oświetlenie, tło, wyciszenie pokoju, zapasowe łącze internetowe, może nawet macbook 2020
Wszystko tip-top do momentu gdy rekrutowany nie odpowiedział ile chce zarabiać. Wtedy niespodziewane problemy z transmisją a firma już się nie odezwała nawet mailem. :-o

0

Ostatnio miałem sporo rozmów technicznych i softskillowych i wszyscy bluza lub t-shirt. Niezależnie czy duże korpo czy mała firma.

0

Brałem ostatnio udział w rekrutacji online, łączyłem się z fejkowego konta i dopiero po rozmowie uświadomiłem sobie, jak bardzo kretyński username miałem. O dziwo przeszło bez echa. Co do przebiegu, to szczęśliwie nie było HR-owego pośrednika, krótki test online i techniczna pogadanka o tym co robiłem i czym będę się zajmował. Jeśli to ma być praca zdalna, warto podpytać o formę wdrożenia, raportowania, kontaktów itp. żeby nie trafić na organizacyjną patologię albo call driven development.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0