Co dalej ? JAVA

1

Hej,

Po 5 miesiącach nauki programowania w Javie uważam, że dosyć solidnie opanowałem podstawy. Jeśli ktoś postanowi prześledzić moje stary posty to, tak, zadawałem głupie pytania : )
Do rzeczy, mój ostatni projekt to prosta aplikacja webowa przy użyciu framework Spring MVC. W Javie utworzyłem bazę danych SQL i wysyłam na serwer za pomocą @Post dane, które chcę aby zostały dodane do mojej bazy danych. Używam też @Get @Delete.
Czy po przeczytaniu powyższego ktoś mógłby mi powiedzieć na jakim mniej więcej poziomie obecnie się znajduję ? Jakie dalsze kroki powinienem podjąć żeby wybić się ponad przeciętny poziom ?

2

Czyli skusiło Cię szybkie wessanie do pracy typu korporacyjnego Spring (w dominacji) plus Java ... (czyli dział "kariera").
Zmartwię Cię. Pierwsze kontakty z językami, technologiami z etapu edukacji trzeba "zmarnować", tzn nie znajdują bezpośredniego przełożenia na etacie, ale służą rozwojowi. Jakieś jeszcze języki znasz?
Mam prywatne zdanie, że Spring uczy złych rzeczy, myślenia magicznego itd...

Moim zdaniem nieprawdopodobne jest, byś ZNAŁ Springa, tylko umiesz selektywne bodziec-wynik "jak mu dam A, to mnie zawiezie do punktu B". Szkoda, ze nie wybrałeś rozwoju w postaci DOBREJ znajomości języka Java. Bibliotek / wzorców javowych, które Cię pociągną w przód. Choćby, czy używasz samodzielnie wyrażeń lambda, elementy wyrażeń funkcyjnych?

Wracając do pytania, czy umiesz coś przydatnego karierze? To, co opowiadasz, to jakiś słaby/typowy CRUD. Nie podejrzewam by tam było cokolwiek twórczego.
Sądzę że nie - zastrzegam jeśli "w czasach po" nadal by były takie chore nabory z łapanki, jak dawniej, to czasem takiego szczypiorka przygarną (???)

EDIT: zerknąłem, sam końcem stycznia mówiłeś, ze nie jesteś Javowcem.

2

Jeśli stworzyłeś w Javie bazę SQL, to jesteś na poziomie bardzo zaawansowanym.

Tak na serio, to co napisałeś nic nie znaczy, wiec domniemuje, że po prostu „nie wiesz, czego nie wiesz”. A to poziom: junior :)

Żeby dać jakiś konstruktywny feedback: wiesz co się dzieje z żądaniem użytkownika od naciśnięcia buttona w przeglądarce do zapisu danych w bazie? :) jakie komponenty i protokoły biorą udział w wymianie danych? Jakie wąskie gardła posiada Twoja aplikacja? Jak ją tunować i monitorować? Jak wdrażać?

1

przede wszystkim przepraszam, że ten post umieściłem w dziale Kariera. Po tym jak kliknąłem Zapisz/Dodaj stwierdziłem, że to powinno pójść do działu Edukacja.

Obecnie pracuję w korpo, lubię to co robię, lubię bardzo matematykę i analizę, ale zawsze mi brakowało tej pewności, że mogę się nauczyć programowania więc się za to nie brałem. W pewnym momencie stwierdziłem, że w sumie dosyć dobrze doszlifowałem język ang. więc teraz czas na jakieś technologie. Czemu padło na Jave ? Szczerze ? Nie mam pojęcia, mam jakichś znajomych po bootcampach zarówno Java i JS ale stwierdziłem, że zacznę od Java.

Naprawdę programowanie mi się spodobało, początki były naprawdę ciężkie (chociaż dalej nic nie umiem, zdaję sobie sprawę) ale znając trochę te podstawy dostałem straszne zacięcie aby iść naprzód.

@AnyKtokolwiek masz rację, umiem tego dziadowskiego CRUDA TODO, czy jak to nazywasz, ale cieszę się z tego, daje mi to frajde.
Umiem także podstawy HTML i CSS. Napisałem już swoją pierwszą stronkę z użyciem FlexBoxa. Zaczynam się uczyć JS.

@Charles_Ray Myślę, że nie znam odpowiedzi na twoje pytania, w każdym razie jeśli podasz mi jakąś literaturę to z chęcią chciałbym przeczytać.

Jeśli już się skończy hejt o chętnie skorzystam z linków, książek które podeślecie : )

0
aidfsn napisał(a):

Jeśli już się skończy hejt o chętnie skorzystam z linków, książek które podeślecie : )

Tzw "druga" książka do Javy jak Horstman z "zaawansowane" w tytule, Joshua Bloch, Eckel Thinking in Java ... choć bez urazy, podejrzewam, że nie jesteś nawet na etapie dobrego przetrawienia "pierwszej", i z nich jak na razie nie za bardzo skorzystasz

Któraś z książek dla początkujących, byle Java 8 lub w górę.

0

https://helion.pl/ksiazki/jav[...]horstmann,javp11.htm#format/d

To będzie ok?

To jest chyba ta "pierwsza" ?

1

Na level up polecam pana Ratajskiego obóz przetrwania:
Java na serwerze - kurs przetrwania.

1
aidfsn napisał(a):

Czy po przeczytaniu powyższego ktoś mógłby mi powiedzieć na jakim mniej więcej poziomie obecnie się znajduję ? Jakie dalsze kroki powinienem podjąć żeby wybić się ponad przeciętny poziom ?

Nikt Ci na to nie odpowie. Ale patrząc że 3m temu miałeś problem z zrozumieniem prostego kodu, to najbardziej prawdopodobne jest że jesteś na poziomie początkującej osoby znającej zupełne podstawy języka. (czyli poziom studenta po 1 semestrze studiów)

Co zrobić żeby się wybić na ponad przeciętny poziom.
Ciągła nauka (pewnie parę setek godzin przed Tobą), następnie idź gdzieś na praktyki, następnie kilka lat pracy (najlepiej z jakimiś sensownymi osobami które są lepsze od Ciebie i od których się czegoś nauczysz), następnie kilka tysięcy godzin programowania, później wróć z tym pytaniem jeszcze raz, to zobaczymy w jakim jesteś stadium i wtedy możemy pogadać o drodze do bycia ponad przeciętnym.

1

Generalnie możesz rozwijać się dalej na dwa sposoby. Jeden to ścieżka praktyczna - mój brat jest bardzo dobrym przykładem - wymyślasz jakieś praktyczne projekty, najlepiej jakieś użyteczne dla samego siebie, ewentualnie je rozwijasz o nowe funkcjonalności. Jak nie możesz czegoś stworzyć samemu, to szukasz rozwiązań w sieci. Ważne by kończyć rozpoczęte projekty. Przy okazji tego uczysz się zarazem teorii od strony praktycznej. Czasami nie rozumiesz początkowo jak coś działa - to doczytujesz dokumentację. Jak jest okazja to się tym gdzieś chwalisz. Udzielasz się w jakiejś community.

Druga ścieżka to ścieżka teoretyczna. Wkuwasz teorię szeroko rozumianą, męczysz wykładowców głupimi pytaniami, bo przecież Ci powiedzieli na początku, że możesz śmiało pytać, że nie ma głupich pytań. Wykładowcy zazwyczaj mają więcej cierpliwości niż ludzie na forach, bo po pierwsze już się do głupich pytań przyzwyczaili, a po drugie, w zasadzie za to im płacą. Robisz zadania z różnych zbiorów zadań i powoli coś tam do tej głowy zaczyna wchodzić. A jak już coś prostego zaczynasz tworzyć i wychodzi, to łapiesz podjarkę i sam sobie wymyślasz zadania, czytasz więcej i tak w kółko.

Nie wiem która metoda jest lepsza. Mój brat nie szuka pracy, ale czasami ma propozycje od ludzi, którzy gdzieś widzieli co udało mu się zrobić. Mnie nikt takich propozycji nie składa, ale i sam też nie szukam.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0