Własny biznes/praca dorywcza a język programowania

0

Witam, mam ambicje, aby założyć firmę. Jestem programistą C# i nie do końca wiem jak przejść na swoje większość firm, w których programuje się w.NET to firmy istniejące na rynku dłuższy czas i robiące projekty dla banków czy firm z branży telekomunikacyjnej są to raczej duże aplikacje i na pewno jedna osoba nie ma szans. Chciałbym robić coś na boku sam oraz ew za uzbierane oszczędności posiłkować się pomocą freelancerów, ale zastanawiam się, czy muszę się uderzyć gdzieś indziej, żeby nabrać doświadczenia myślałem o game-dev, bo można pisać w unity a C# już znam, ale także o zatrudnieniu się jako programista JavaScript i nauczyć się pisać aplikacje w React Native i wtedy mógłbym zacząć od pisania aplikacji mobilnych i rozwinięcia biznesu. Co myślicie ? Może mi doradzicie :)

6

Jako programista to ci powiem, że najważniejszy i tak jest marketing ;)

3

@Pinek dobrze prawi. W cokolwiek wejdziesz, to bez marketingu będziesz na minusie.

Wejdziesz w gamedev, zrobisz grę w Unity i nawet jeśli będzie na poziomie, to nic na niej nie zarobisz, bo nie wiesz jak na niej zarabiać. Albo zarobisz coś, ale niewystarczająco, by z tego żyć.

Jak pracujesz dla kogoś, to on może Ci zaproponować niezłą płacę za byle pierdoły, bo TEN KTOŚ potrafi je dobrze sprzedać.

2

Zawsze możesz próbować sił z wydawcą, który za % zysków wyda za Ciebie aplikacje.

2

Podstawowa sprawa - co rozumiesz pod hasłem "własny biznes". Czy chcesz pisać dla kogoś to, co ktoś Ci zleci, czy chcesz samodzielnie wykonywać zlecenia pozyskiwane od klientów końcowych? Jeśli opcja druga, to z punktu widzenia klienta nie żadnego znaczenia w czym to piszesz, pod warunkiem, że dana aplikacja będzie działać poprawnie. Dlatego kieruj się tym, co jest dla Ciebie wygodne, co umiesz i w czym się czujesz pewnie.

Poza tym popieram przedmówców - w wypadku działania na własną rękę największym problemem nie będzie napisanie aplikacji, ale znalezienie klienta, który taką aplikację będzie chciał akurat od Ciebie kupić. Więc na tym się powinieneś skupić - jakichś reklamach, poleceniach przez znajomych, współpracy z innymi podmiotami/osobami, które będą w stanie podesłać klientów itp.

1

większość firm, w których programuje się w.NET to firmy istniejące na rynku dłuższy czas i robiące projekty dla banków czy firm z branży telekomunikacyjnej są to raczej duże aplikacje i na pewno jedna osoba nie ma szans.

Jeśli dobrze rozumiem to według Ciebie technologia jakiej używasz definiuje jakich możesz mieć klientów. Tak przynajmniej wynika z tej wypowiedzi. Czy to właśnie miałeś na myśli? Jeśli tak, to nic bardziej mylnego. To nie ma znaczenia.

2

Dla mnie ma znaczenie bo dla mnie w tym momencie najłatwiejszą metodą zaczęcia zarabiania jest zrobienie aplikacji mobilnej ale nie dla konkretnego klienta tylko dla zwykłych ludzi, dlaczego takie ? bo uznałem że pracując dla różnych pojedynczych klientów nie zapewnię sobie płynności finansowej to będzie zawsze praca od zlecenia do zlecenia a jeśli mam aplikację za którą ktoś cały czas mi płaci abonament to zupełnie coś innego, wiem że to na początku jest trudniejsza droga ale po latach będzie łatwiej. W tym momencie jeśli chodzi o c# to mogę zrobić coś w xamarin'ie ale osoby które robiły aplikacje wykorzystując tą technologię nie polecają jej.

i też chciałem wiedzieć czy znacie jakieś portale na których są artykuły o zakładaniu własnych start-up'ów np analiza tych które wypaliły analiza tych które upadły i ich biznes plany. Portal na którym są jakieś dane zarobkach i analiza tak abym mógł zrobić research w tym temacie

0

Dla mnie ma znaczenie bo dla mnie w tym momencie najłatwiejszą metodą zaczęcia zarabiania jest zrobienie aplikacji mobilnej ale nie dla konkretnego klienta tylko dla zwykłych ludzi, dlaczego takie ?

To nadal nie wyklucza używania różnych technologii

W tym momencie jeśli chodzi o c# to mogę zrobić coś w xamarin'ie ale osoby które robiły aplikacje wykorzystując tą technologię nie polecają jej.

Jakieś konkrety? Jestem ciekaw, sam nie bawię się w pisanie aplikacji mobilnych. No chyba że to opinie w stylu "50 lat temu próbowaliśmy i nam nie wyszło", to podziękuję.

Poza tym poza aplikacjami typowo mobilnym są aplikacje webowe, które można używać i na telefonach. Tutaj nic nie stoi na przeszkodzie w doborze technologi.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1