Zmiana życia w wieku 30 lat/analityk biznesowy, UX designer

0

Witam wszystkich,
Jestem rok przed trzydziestka i chciałbym zmienić swoje życie zawodowe. Pracuje w tej chwili jako account manager, ale nie jestem do końca zadowolony z tego co robię. Do tego zarobki i możliwości awansu są po prostu średnie. Od lat ciągnie mnie do IT, ale jakoś nigdy nie miałem dość odwagi by dokonać zmian na polu zawodowym. Są 2 stanowiska, które wydają mi się że to coś dla mnie. Mianowicie analityk biznesowy i ux designer. Mam doświadczenie w pracy z klientem, w komunikacji z innymi. Ponadto uwielbiam i interesuje się nowymi technologiami. Kiedyś również trochę programowalem, jednak stricte programowanie, to nie dla mnie. Skończyłem studia ekonomiczne + zarządzanie. Moje pytanie brzmi: czy warto? Jestem już nie najmłodszy i czy da się nadrobić stracone lata. Mam plan iść na studia podyplomowe z analizy biznesowej w IT. Czy pójście na podyplomowke z takiego kierunku coś mi da? Czy lepsze jakieś kursy? Jeśli chodzi o studia to w tym momencie miałbym tylko możliwość pójścia na uczelnie prywatna gdyż na politechnice nie ma już miejsc. Dodatkową obiekcjs jest to że w ogłoszeniach o pracę szukają ludzi z doświadczeniem. Moje doświadczenie po studiach będzie zerowe + 30stka na karku. Czy jest szansa na jakąś pracę po samych studiach i czy nie będzie to tylko możliwość jakiegoś stażu za darmo..? Nie liczę na kokosy na początku jednak na kompletny brak zarobków też nie mogę sobie pozwolić. Jak to widzicie - ma to wszystko sens? Z góry wielkie dzięki!

0

cytując kogoś mądrzejszego ode mnie:

... essentially whenever you have a pyramid that can be defended from above. People sometimes believe it's a ladder when it isn't. This is actually determined by demographics to a large extent. If there's a constant supply of people at the bottom and a constant demand, it's a ladder. If the demand outstrips supply you have a boom time where people can go and become very rich by simply being first (like dotcoms in 1998, real estate in 2003, blogs in 2005, IPOs in 2007). If supply exceeds demand, it's a pyramid. Here people may believe they're fighting themselves (the false ladder belief) or they're fighting the gatekeepers, but in many cases, they're really fighting each other.

teraz zgadnij, gdzie jesteś biorąc pod uwagę boom na informatykę trwający ostatnie lata. i przy okazji... w poniedziałek rozpoczęła się bessa na rynkach.

0

Jak najbardziej jest to możliwe. Ja w wieku 30 lat zmieniłem branże i aktualnie już prawie 1,5 roku jestem programistą. Jednak wymaga to sporego poswiecenia i czasu. Czasem obracasz sie w młodszych zespolach jednak ta różnica nie jest specjalnie odczuwalna. Co do poziomu jest różnie, zresztą jak wszedzie ale nie zauważam wielkich dysproporcji pomiędzy mną po botcampie a ludźmi po studiach. Ważne jest to jak sobie radzisz z problemem, jak szybko potrafisz znaleźć informacje oraz przyswoić je ze zrozumieniem.

4

Od lat ciągnie mnie do IT, ale jakoś nigdy nie miałem dość odwagi by dokonać zmian na polu zawodowym

Ehe, jasne XD

ale nie zauważam wielkich dysproporcji pomiędzy mną po botcampie a ludźmi po studiach

Tak Ci się tylko wydaje, spokojnie.

0

Spokojnie, ja tu mówię o obszarze który wykorzystuje w pracy. Wiadomo jest na pewno sporo rzeczy których nie miałem jak oni, ale to znaczy że jeszcze nie były mi potrzebne.

1

@lukzar: Mógłbym być twoim ojcem, a aktualnie "przekształcam się" na inną branżę informatyczną. I nie widzę w tym żadnego problemu, mój pracodawca również. Wszystko zależy od chęci i samozaparcia...

0

daj sobie spokoj na starcie zarabialbys jako junior tyle co studenci ostatnich lat w wieku 21-22, 2~ tysiace dodac stracony czas na nauke mnostwa rzeczy mowiac krotko szkoda zycia, majac teraz jakas normalna stawke to ci sie w ogole nie kalkuluje

1

Kiedyś również trochę programowalem, jednak stricte programowanie, to nie dla mnie.

Ufff... Przynajmniej nie będzie nikt nam "zabierał pracy" xD

Jestem już nie najmłodszy i czy da się nadrobić stracone lata

Jak jesteś już nie najmłodszy, to jest coś takiego jak emerytura. Ludzie w twoim wieku rzadko mają już siłę pracować czy cokolwiek zmieniać. A nawet jeśli spróbują to i tak zostaną wygryzieni z rynku przez gimnazjalistów z doświadczeniem.

ux designer. (...) Mam plan iść na studia podyplomowe z analizy biznesowej w IT. Czy pójście na podyplomowke z takiego kierunku coś mi da?

Wątpię, żebyś UXa się nauczył na studiach xD tu trzeba się zniżyć do poziomu zwykłego użytkownika, a nie odlatywać od rzeczywistości w sali wykładowej. No, może jeszcze etnologia by cię jakoś nastroiła w tę stronę (znam kilka osób, które po etnologii są UXami), ponieważ na etnologii bada się takie rzeczy jak ludzkie zachowania itp.

0

Bardziej mi tu chodzi o analityka biznesowego. Czyli widzę, że piszecie głównie ze w moim wieku raczej nie ma to sensu biorąc pod uwagę rok na studia podyplomowe. No i jak mam potem iśc na staż za najniższa krajową to faktycznie chyba dam sobie spokój. .

0

Lead 1
Programiści 16
Testerzy 3
UX/analitycy biznesowi 2

Tak wygląda u mnie w pracy. Jak widzisz programistów jest najwięcej.

Nawet nie wiem co kończyły osoby, które zajmują się UX i samemu będąc na informatyce nie wydaje mi się, by to była informatyka. Może miałem na studiach 1 przedmiot, który można by pod to podciągnąć. UX to często trochę takie ASP, psychologia i cholera jeszcze wie co.

Nie ma co się zniechęcać, tylko chyba to nie do końca jest właściwe forum na pytania o UX. Jakbyś znalazł podyplomówkę, która tego uczy to idź. Zainwestuj w jakieś InVision, Figma itp. i się tego ucz. To nie jest tak, że "stracisz rok". Ten rok i tak upłynie, a Ty się możesz czegoś nauczyć, a pracę przecież możesz znaleźć. U mnie niedawno do teamu dołączyła osoba po 40 i z tego co widzę, to dopiero zaczyna swoją przygodę z UX.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0