UX/UI designer - jak wygląda współpraca?

0

Otóż jak wygląda współpraca z designerem, otóż chciałbym kupić projekt strony graficznej/ portfolio. No i tutaj się pojawia takie, pytanie, co w przypadku gdy to co taka osoba wykona nie spodoba mi się? (Chodzi o to że mam konkretną wizję i duże wymagania). I w sumie gdzie znależć specjalistę?

2

Jeśli chcesz profesjonalistę z prawdziwego zdarzenia to najzwyczajniej będziesz musiał za jego czas zapłacić. Innymi słowy on będzie Ci przedstawiał kolejne propozycje a Ty będziesz za nie płacić.

3

Na ogół się stosuje takie podejście, że najpierw klient spotyka się z projektantem, rozmawiają sobie dość długo i namiętnie, koleś wypytuje o pełno rzeczy, Ty (jako zleceniodawca) mówisz, na czym Ci zależy. Fajnie, jeśli jesteś w stanie wskazać kilka(naście) projektów, które Ci się podobają oraz takich, które są Twoim zdaniem do tyłka. Plus oczywiście wyjaśnienie, dlaczego tak uważasz.

Po zapoznaniu się z oczekiwaniami klienta, grafik przygotowuje kilka takich wstępnych projektów. Ilość jest do ustalenia, ale na ogół to jest w przedziale 3-5 szt. Ty wybierasz jeden z projektów i tym samym wskazujesz kierunek, w którym zmierzacie. Potem jest kilka sesji poprawek/doprecyzowań tego wybranego projektu, aż w końcu dostajesz produkt, który Tobie pasuje.

Teoretycznie jest możliwa sytuacja o której piszesz, czyli że nic Ci się nie spodoba. Ale w praktyce to są na to bardzo małe szanse. Po pierwsze - sprawdź portfolio tego projektanta. Fajnie, jeśli już ma na swoim koncie coś zbliżone do tego, czego Tobie potrzeba. Po drugie - ważny jest Twój aktywny udział w całym procesie projektowania. Bądź marudny, upierdliwy, zalewaj kolesia swoimi uwagami i przemyśleniami. Jeśli projektant jest porządny, to doceni takie podejście. Bo nie ma nic gorszego od klienta. który dostaje kolejne wersje do akceptacji, odpisuje "jest OK, może daj ciemniejsze tło". a na końcu pracy zaczyna narzekać, że wszystko jest źle i mu się nie podoba. Miał wiele okazji i etapów, żeby wziąć udział w projektowaniu, a skoro wtedy temat olał, to teraz powinien siedzieć cicho ;)

1
phanc napisał(a):

Otóż jak wygląda współpraca z designerem, otóż chciałbym kupić projekt strony graficznej/ portfolio. No i tutaj się pojawia takie, pytanie, co w przypadku gdy to co taka osoba wykona nie spodoba mi się? (Chodzi o to że mam konkretną wizję i duże wymagania). I w sumie gdzie znależć specjalistę?

Zwróć też uwagę, że projekt strony trzeba będzie zakodować. Projektant da ci prototypy i grafiki zrobione w Adobe XD, Sketch, Illustratorze, Photoshopie czy w czymkolwiek innym (w Photoshopie nie powinno się projektować stron, bo to nie jest odpowiednie narzędzie, co nie zmienia faktu, że niektórzy to pewnie dalej robią), a jednak będzie to półprodukt, bo ktoś to będzie jeszcze musiał zakodować do postaci HTML/CSS/JavaScript.

Chyba, że od razu znajdziesz człowieka, który będzie umiał zarówno w design jak i w HTML/CSS/JS, czyli da ci już końcowy wynik gotowy do wrzucenia na stronę. Ale jeśli nie, to musisz się liczyć z tym, że projekt graficzny to będzie zaledwie półprodukt, który trzeba będzie dopiero zaimplementować, więc będziesz musiał wynająć jakiegoś frontendowca (tylko znowu - lepiej to zrobić wcześniej, żeby była możliwość komunikacji między frontendowcem, a designerem. Bo bez tego może się okazać, że designer wymyśli coś z d**y, co nie będzie się nadawało na stronę, albo implementacja tego będzie nietrywialna).

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1