Skok finansowy przy B2B

0

Proszę ocenić mój tok myślenia - czy jest prawidłowy, czy czegoś nie uwzględniam. Jestem w nowej firmie, ze względów na sprawy kredytowe jestem na UoP, jesteśmy z kierownikiem wstępnie umówienie na rozmowę o podwyżce. Obydwaj wiemy o jaką kwotę chodzi, wiemy kiedy, wydaję mi się że do tego czasu uda mi się ogarnąć kredyt i w głowie mam taki plan - zobaczyć koszty jakie poniósłby pracodawca po podwyżce i zaproponował przejście na b2b z kwotą na jaką opiekawa kwota brutto + pozapłacowe koszty pracodawcy.

Na ten moment wydaję mi się że dla pracodawcy to bez różnicy, a dla mnie spory skok w kwocie netto (podwyżka o ratę kredytu robi różnicę).

Czy o czymś zapomniałem?

0

Zapomniałeś o tym, że jeżeli będziesz ze spółką z którą pracowałeś na UOP, to nie będziesz miał niższego ZUSu.

0

Jeśli obydwaj się zgadzacie to spoko, ale pamiętaj że nie będziesz mieć niższego ZUSu

0

I tak jestem na dużym więc jest to wliczone w koszty. Chodzi mi o to czy jest to taki sam koszt dla pracodawcy? Czy coś pomijam?

0

A uwzględniłeś urlopy, które na B2B są bezpłatne (bo ich nie ma)? Poza tym nie wiem jak zareaguje bank jak miesiąc po dostaniu kredytu zakończysz UoP i zaczniesz swoją działalność, która to działalność jeszcze nie pokazała że jest stabilna finansowo

0

Lekko rozszerzając poprzedni rzetelny wpis: urlopy są nie tylko "wypoczynkowe" ale również chorobowe, ojcowski czy np. w poprzedniej firmie miałem płatne 5 dni "urlopu" na konferencje czy warsztaty. Oprócz tego dochodzą jeszcze inne benefity które niekoniecznie będą dla B2B: prywatna służba zdrowia, karta multisport, dodatki dla dzieci na święta czy budżet na ww. konferencje czy szkolenia. Warto zapoznać się jeszcze z Kary finansowe w umowach B2B .

0

W dużym skrócie zapomniałeś o urlopie i chorobowym. Pomijam jakieś popierdółki w stylu karta multisport. Ja przechodziłem na B2B pomijając podwyżkę przy założeniu, że koszty pracodawcy podzielone na 18 dni to moja stawka dzienna, bo średnio w miesiącu 3 dni mam wolne.

0

@lubie_programowac i @WyjmijKija - jeśli OP pisze, że będzie płacił duży ZUS (a będzie, jeśli zamierza zawrzeć umowę z byłym pracodawcą), to będzie miał dokładnie takie samo chorobowe i dokładnie taki sam zasiłek rodzicielski, jaki miałby na UoP.
Konferencje, warsztaty, prywatna opieka medyczna czy multisport nie są przypisane do umowy o pracę - ja mam to wszystko na B2B.

Na ten moment wydaję mi się że dla pracodawcy to bez różnicy, a dla mnie spory skok w kwocie netto (podwyżka o ratę kredytu robi różnicę).

Dla twojego pracodawcy - masz rację, że jest to absolutnie bez różnicy. Jedno i drugie tak samo wrzuca w koszta.
Nie jestem jednak pewna, czy faktycznie odczujesz taki duży skok, jeśli zostajesz na wysokim ZUSie - główna oszczędność na B2B to ZUS właśnie.

0

Chyba nie do końca rozumiesz co to jest duży ZUS. Na umowie o pracę ZUS płaci się w uproszczeniu w zależności od wysokości pensji. Na B2B duży ZUS jest stały, wynosi ok. 1200 zł. Byłoby tylko wtedy taki sam jak na UoP jeśli OP zarabiałby mniej więcej 2800 brutto, a mam nadzieję, że tak nie jest

0

Też uważam, że cały koszt pracodawcy powinien się przełożyć na fakturą na B2B, ale nie zawsze tak jest, czasem pracodawcy kombinują i nie chcą dać 100% tej samej kwoty. Pamiętajcie o tym bo znam przypadki, że potem było zdziwienie u pracownika.

0

@marek1992 Rozmowa o podwyżkę: Jaka jest twoja BATNA?

@aurel Dla pracodawcy nie jest to całkowicie neutralne. Jeżeli chodzi o programistów, to większość umów B2B tak naprawdę jest ukamuflowanymi Umowami O Pracę. Przy mniej sprzyjającym klimacie politycznym pracodawca musi się liczyć z kosztami (kary albo prawnicy).

3
WyjmijKija napisał(a):

Chyba nie do końca rozumiesz co to jest duży ZUS. Na umowie o pracę ZUS płaci się w uproszczeniu w zależności od wysokości pensji. Na B2B duży ZUS jest stały, wynosi ok. 1200 zł.

Ściśle rzecz biorąc ZUS na B2B nie jest "stały". Te 1200 z hakiem to jest ZUS minimalny, tj. najniższy jaki można legalnie płacić. Ale nikt nie broni na B2B płacić sobie wyższego :) W niektórych wypadkach to się opłaca, np. w przypadku kobiet dla podbicia sobie podstawy oskładkowania przed ciążą i macierzyńskim.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1