Python

0

Witam serdecznie.
W ostatnim czasie dużo czytam o Pythonie. Wydaje się to dość prosty i przyjemny język do nauki.

Orientujecie się może jaki jest próg wejścia na juniora w tej technologi? Opłaca się w ogóle uczyć tego języka?

Na forum dużo ludzi zastanawia się nad nauka javy lub c#... Python jest mniej atrakcyjnym (finansowo) językiem od javy i c#?

0

Zakładając, że wynagrodzenia podawane przez portal wynagrodzenia.pl są reprezentatywne to w Pythonie stawki są pomiędzy tymi Javowymi, a .NETowymi:
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-java
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-python
https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-programista-net

0

Czyli zarobki lepsze niż w .net - to dlaczego jest to takie mało popularne? Wszędzie przewija się .net/Java... ponoć w USA jest duże zapotrzebowanie na Pythona... W PL jest to mało popularny język - czy już po prostu odchodzi się od niego? Warto iść w Pythona?

1

Python bardzo często jest używany jako (poboczny) język skryptowy do automatyzacji pracy programisty. To może nadmuchiwać (zniekształcać) jego statystyki popularności.

Ze wszystkich języków skryptowych jakich używałem Python jest najrozsądniejszy. Jest także standardem w dystrybucjach Linuksowych. Warto go więc znać. A czy warto stawiać na Pythona jako na główny język to nie wiem :] Pokoduj w Pythonie, Javie, etc a potem wybierz to w czym czujesz się najbardziej komfortowo.

0

Z tym, ze na 95% Python bedzie dla niego bardziej komfortowy do nauki, bo jednak zeby docenic C# albo Jave to trzeba juz w jakims wiekszym i sensownym projekcie cos popisac, a o to na poczatku nauki ciezko ;)

0

A takie pytanie, jakie technologie (biblioteki) Pythona lub zbliżone warto znać? Oczywiście pomijając sam język/składnie.
Bo widze, że są oferty w firmach jak samsung, motorola czy ericsson. Może ktoś coś zasugerować?

1

Python rządzi w natural language processing, sieciach neuronowych, generalnie AI, data science, information retrieval; jest go też sporo w webówce.
Czyli: diango, flask - web;
Numpy, Keras, Tensorflow, Theano, PyTorch, Numba, nltk - neural networks, text processing.
Razem z Pythonem, oczywiście, trzeba też znać język XXI wieku - algebrę liniową!:)
Acha i jeszcze edukacja, naukowcy, ekonomiści też chcą znać Pythona, bo AI tam już puka:)

0

Może ta popularność wynika z zastąpienia javy pythonem na amerykańskich uczeniach.

W każdym razie dla mnie jest dziwne czemu tak i tak jest mało ofert do projektów w pythonie. Jeszcze sytuację z web jestem w stanie zrozumieć, ale przy ciekawszych rzeczach to mocno słabo.

0

Właśnie to jest dziwne. Czytałem wczoraj jakieś statystyki i Pythoon był 2 czy 3 najbardziej popularnym językiem programowania w USA.... Może faktycznie to kwestia uczelni?

Ponoć też startupy są pisane w tym języku, ale czy to aż tak "nabija" mu popularności? Myślicie że chodzi tu o "web startupy"?

4

Wytłumaczcie mi ludzie, dlaczego porównujecie "Wolskę" z największą gospodarką świata czyli USA? To, że coś jest popularne w USA nie oznacza, że będzie popularne nad Wisłą. U nas nic się nie odkrywa i nie tworzy, jesteśmy Bangladeszem Europy, pracujemy za biedastawki w biedapracach.

0

"Najbardziej popularny w USA" to pojęcie względne. Chodzi o ilość ofert pracy? A może ilość programistów Pythona szukających pracy? A może ludzi znających Pythona na jakimś tam poziomie? Artykuł który był niedawno podlinkowany tutaj na forum to https://stackoverflow.blog/2017/09/06/incredible-growth-python/ i mówi on o ilości pytań na StackOverflow. Nawet jeśli ten trend się utrzyma to i tak minie trochę czasu zanim nadąży za nim podaż i popyt na programistów Pythona. Od zadawania pytań na SO do bycia kompetentnym programistą mogącym złożyć komercyjny projekt w Pythonie jest raczej długa droga. Mimo wszystko Python jest tak szeroko używany, że pracy w nim szybko nie braknie.

0

czyli generalnie Waszym zdaniem póki co nie ma sobie nic co zawracać głowy pod kątem "języka głównego"? :)

0

To jaki jezyk wybierzesz samo w sobie jest oraz nie jest wazne na starcie.
Wazniejsze jest aby zamiast zastanawiac sie jaki jezyk wybrac to po prostu wziac sie do roboty i zaczac dzialac.
Dzieki temu zbierzesz dane nt programowania / jezyka / projektow jesli chodzi o nauke programowanie.
Te dane to bedzie zdobyta wiedza ktora pozwoli Ci ocenic co robic dalej: czy zmienic jezyk i zaczac z nowym jezykiem przygode od poczatku a moze isc dalej i z absolute beginner wejsc na wyzszy poziom absolute intermediate beginner.

Wiec, bedziesz mogl isc dalej w poznawanie jezyka, poznawanie bibliotek, poznawanie frameworkow, nauke design patterns, Computer Science itd itd, tworzenie wlasnych programow itd.

Proponuje zaczac od Pythona ktory jest jezykiem przyjemnym na start ale wbrew pozorom nie jest jezykiem latwym tak jak Ci sie wydaje oraz wbrew panujacej opinii.

To jakie czary mary mozesz robic z jezykiem zalezy od tego jakie sztuczki znasz.

Jeden mowi ze zna C++ a jedyne co zrobil to Hello World a drugi zna jezyk od A do Z.

0

Podejmowanie decyzji o wyborze języka na podstawie jakichś biednych median różniących się o pół dniówki brzmi smutno i niezbyt rozsądnie.

0

Python i PHP to najłatwiejsze języki programowania na rynku. Potem Ruby i JavaScript. Python w bogatszych krajach zyskuje na popularności. Jak w Polsce zastąpi wysłużony Pascal na uczelniach, wtedy dopiero boom na Pythona ruszy w tym kraju. Już teraz developerzy przechodzą z PHP na Pythona z frameworkiem Django. Taki reddit napisany jest w Pythonie i frameworku Pylons/Pyramid. Jak najbardziej Python może być głównym językiem. Kiedyś czytałem taką książkę bodajże 10 lat temu, gdzie zawodowi programiści przewidywali, że takie języki jak Python i Ruby to przyszłość programowania. Wraz z rosnącą mocą obliczeniową komputerów. I mieli rację, Python jest w NASA, Cern, AI, Robotyce, Motoryzacji, Web, Mobile.
https://www.tensorflow.org
https://www.dobreprogramy.pl/Python-zyskuje-popularnosc-w-bogatych-krajach-szybciej,News,83062.html

2

Żaden język kaczo typowany nie nadaje się do tworzenia kobylastych korporacyjnych projektów tworzonych 10+ lat. Typowe duże systemy żyją co najmniej kilka razy dłużej niż średni staż programisty w danej firmie. To naturalnie pociąga za sobą to, że większość programistów w korpo musi wdrażać się w istniejące projekty i jednocześnie dorabiać nową funkcjonalność. Przez to, że przez projekty przewija się wielu ludzi to kod jest miejscami bardzo różnie pisany, tzn w wielu stylach. Wiele z tych stylów nie lubimy bądź wydają się gówniane, ale trzeba dowozić biznesową wartość, a nie użalać się nad projektem. Dopiero po jakimś czasie zaczynamy rozumieć system i mieć pomysły na usprawnienia. Bardzo ciężko jest jednak usprawniać kod jeśli kacze typowanie pogarsza wsparcie od IDE. W przypadku statycznie typowanych języków jak np Java wsparcie od IDE jest mocno niezawodne - automatyczny refaktoring rzadko kiedy psuje kod. W przypadku takiego Pythona jednak jest dramat, bo IDE brakuje sporo informacji o typach i wielu rzeczy nie jest w stanie wydedukować.

Python może wygryźć pozostałe języki skryptowe jak np Perla, Ruby'ego, PHP, skrypty shellowe, etc ale mocno bym się zdziwił gdyby pisano w nim jakieś biznesowe krowy. No chyba, że ktoś poszedłby w stronę systemu mocno odseparowanych mikroserwisów i pisał je w Pythonie. To mogłoby mieć sens (bo mały, mocno niezależny serwis łatwiej przeorać i doprowadzić do lepszego stanu), ale nie słyszałem o takich przedsięwzięciach.

0

@Biały Kura to że jakiś język gdzieś "jest" to nie znaczy że się w nim wszystko pisze ;) Sam leaduje jeden projekt który korzysta z Pythona, tylko że "core" aplikacji to Java w Pythonie są pewne customizowalne części i miejsca gdzie użytkownik może sobie coś dodatkowo skryptować. Dostałem też kiedyś "w spadku" większy projekt w Pythonie i pierwsze co zrobiłem to dodałem wszędzie informacje dla typecheckera (God Bless PyCharm!) żeby mi PyCharm mógł robić statyczną analizę kodu ;]

0

Ale ja nie napisałem, że Python ma zastąpić Jave, tylko że jest w różnych dziedzinach. Być może Jave zastąpi Scala, Kotlin, a może całkowicie zrezygnują z takiego Monolita na rzecz nowoczesnych mikroserwisów. Zachód wyznacza trendy w IT. Modularność zdobywa popularność, patrz Java 9, Plasma, QT 5.

0

Żeby się nie powtarzać, to podlinkuję: https://4programmers.net/Forum/1398570
BTW, przydałby się lepszy tytuł wątku.

1
Northwest napisał(a):

Witam serdecznie.
W ostatnim czasie dużo czytam o Pythonie. Wydaje się to dość prosty i przyjemny język do nauki.

Orientujecie się może jaki jest próg wejścia na juniora w tej technologi? Opłaca się w ogóle uczyć tego języka?

Na forum dużo ludzi zastanawia się nad nauka javy lub c#... Python jest mniej atrakcyjnym (finansowo) językiem od javy i c#?

Jeśli najważniejsze są dla Ciebie pieniądze, to pewnie nie jest to najlepszy wybór. Bywa tak, że potem męczy się człowiek w takiej pracy, w której siedzi tylko dla pieniędzy. Zastanów się jak to jest w Twoim przypadku.

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1