Informacje o edukacji w CV

0

Zamierzam niedługo zacząć wysyłać CV na stanowisko młodszego programisty Java. Mam w związku z tym 2 pytania:

  1. Ukończyłem licencjat z historii. Czy zawierać tę informację w CV, choć w ogóle nie jest związana z moją przyszłą pracą?
  2. Chcę od nowego roku akadamickiego zacząć studiować zaocznie informatykę. Czy informację o tych planach powinienem zawrzeć w CV?
0
  1. Tak, informacja o wykształceniu powinna znaleźć się w CV. Chociaz jeżeli z jakichś powodów chcesz ją pominąć, to nie widzę przeciwwskazań.
  2. Nie, to na pewno nie pomoże Ci w rekrutacji.
1

CV z łaciny tłumacząc to "przebieg życia", więc jak najbardziej wpisać szkoły jakie ukończyłeś, ale ta zaoczna informatyka to jakieś plany, gdybania i karygodnym jest takie coś wstawiać w CV bo to nie jest fakt jaki zaistniał. Dobrym miejscem na takie coś jest List Motywacyjny, który nie wiedzieć dlaczego teraz jako forma zanika, a potem ludzie w CV wpisują zainteresowania, umiejętności (to co innego niż doświadczenie w danej technologii czy czynności), cechy charakteru ..

0

Jeśli składasz papierki do dużych firm to niektóre z nich po prostu wymagają żeby pracownicy mieli wykształcenie wyższe, natomiast niekoniecznie obchodzi ich jakie. Oczywiście licencjat z historii ci w niczym nie pomoże z wyjątkiem nie bycia odsianym przez to dziwne wymaganie.

0

CV ma jeden konkretny cel. Zwrócić na Ciebie uwagę pracodawcy. Dlatego zamieszczasz tylko to, co ma związek z pracą lub firmą, i tak:

  • Nie wrzucasz podstawówki/gimazjum/liceum
  • Nie wrzucasz kierunki historii, chyba że pracodawca pisze oprogramowanie dla muzeów, portali historycznych etc (wtedy możę się przydać).
  • Nie piszesz że pracowałeś w biedronce, na stacji benzynowej, ani że roznosiłeś ulotki na wakacje w wieku 16 lat.
  • Nie dołączasz certyfikatu spawacza, nurka lub paralotniarza.

Ludzie są zapracowani i lubią jak szanujesz ich czas. CV to nie wypracowanie w szkole żeby lać wodę. Zamiast ww. sekcji już lepiej podać zainteresowania - gra w szachy, co chociaż zasugeruje że lubisz logiczne myślenie. Chociaż jak grałeś ostatni raz 10 lat temu, to lepiej nie dodawać nic ;).

Jeżeli chcesz polać wody, to opisz jeden swój projekt bardziej szczegółowo niż powinieneś. Przynajmniej lejesz wodę na konkretny, powiązany temat.

0

Co do wpisywania "wszystkiego" to ja w CV miałem tylko informacje o pracy w IT, a wcześniej wpis "wcześniej [...] nie związane z IT" i tylko wężykiem wymienione, często to były prace dorywcze. Na rozmowie gościu nie zauważył chyba tego wpisu bo też zgodnie ze wskazówkami go nie wyeksponowałem, myślałem by w ogóle usunąć. Pyta się, co pan robił, ja "ale chodzi o pracę w IT? tak więc....", "nie, od matury dajmy na to, dokładnie". Trochę się zdziwiłem, no ale opowiadam i o ulotkach i o sezonowej pracy w Niemczech...gościu uważnie słucha, myślałem, że przesadzam ze szczegółami, on kiwa głową, ok, ok ok, przerywa i bawi się w śledczego, a jakie miasto jaki land? ok...znowu przerywa "to teraz powiedz to samo po niemiecku", chciał pewnie koniecznie przyłapać mnie na jakimś blefie i mieć satysfakcje, rozmowa mi się przestała podobać, ale mam na razie jeszcze słabą pozycję negocjacyjną i nie chciałem "trzasnąć drzwiami". Dochodzimy do IT (mam krótkie doświadczenie na razie), no to opowiadam "...czasami lepiej było po prostu wyklikać...", "...na bekofisie w templatkach....", "...zdarzało się podczas merdżowania...". to on wypala, że skoro używam takich słów to nie znam angielskiego (?!) ...więcej było takich smaczków, to chyba była moja najgorsza rozmowa rekr. Gościu dr inf. :)

0
  1. tak, powinienes wpisac studia, tytul i ewentualnie krotko podsumowac osiagniecia jesli jakies byly (wyroznienia, publikacje, wyklady etc), imo wyglada to lepiej niz brak sekcji edukacja albo tylko liceum.
  2. nie, chyba ze juz jestes w trakcie studiow to wtedy ok.
1
lukas_gab napisał(a):

Dobrym miejscem na takie coś jest List Motywacyjny,

Bo list motywacyjny powinien być zawsze opcjonalny, potem ludzie wypisują te same rzeczy. Chęć rozwoju, nowe wyzwania, jestem sumienny blabla

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1, botów: 0