Wątek przeniesiony 2015-08-23 23:10 z Edukacja przez somekind.

Kariera w IT

0

Hej. Jestem absolwentem technikum o kierunku informatycznym. Od dziecka siedziałem przy komputerze, jako uczeń podstawówki samodzielnie rozkręcałem komputery, zamawiałem części - robiłem dla moich znajomych "cuda z komputerami". Minęły lata a ja jakoś nie widzę siebie jako serwisanta, mimo iż mam o tym pojęcie niż jeden pracownik tejże branży. W technikum miałem programowanie, jednak zawsze byłem w tym słaby. Mieliśmy mnóstwo teorii a na praktykę nie mogłem patrzeć. Nie ukrywając po prostu się tego nie uczyłem. W domu niejednokrotnie próbowałem się zmotywować, uczyć się na własny rachunek C++, bądź Javy. Ba, nawet zrobiłem kilka kursów C# - jednak na tym już stanęło. Lubiłem bawić się gimpem, edytowac małe zdjęcia, czy tworzyć grafikę do własnych potrzeb. Nie będę owijał w bawełnę, że chce zostać w IT. Niestety nie wiem dokładnie co bym chciał robić, a żeby to sprawdzić to muszę pracować w tej branży, a żeby pracować muszę się wcześniej tego nauczyć co zajmie dużo czasu. Przychodzi właśnie czas, że wyprowadzam się z domu i czas wziąć sprawy w swoje ręce. Mam do Was pytanie, jak to było z Wami. Od razu wiedzieliście, że będziecie programistami/grafikami/webmasterami ? Nie powiem, że poczułem się zagubiony, czytam różne artykuły ale one jeszcze bardziej pogłębiają ten stan.

3

Nie będę owijał w bawełnę, że chce zostać w IT. Niestety nie wiem dokładnie co bym chciał robić, a żeby to sprawdzić to muszę pracować w tej branży

To nie ma żadnego sensu. To tak jakbyś mówił że chce być sportowcem tylko jeszcze nie wiem w jakiej dziedzinie. To działa dokładnie odwrotnie. Uprawiasz jakiś sport i w pewnej chwili dochodzisz do wniosku że chcesz to robić zawodowo. W naszej branży jest tak samo. Interesują cię pewne rzeczy a potem dochodzisz do wniosku że chciałbyś się tym po prostu zajmować w życiu. W twoim przypadku ewidentnie tak nie jest. Skąd możesz wiedzieć że chcesz pracować w IT skoro nie masz pojęcia z czym to się wiąże? o_O

0

w hardware kasy zbyt wiele nie ma, no chyba, że dystrybucja, albo DG, jak nie lubisz programować to atakuj PS, Illustratora, Corela, twórz loga, wizytówki, ulotki, szablony allegro, layout stron www, z czasem html, css, czyli cały front i tyle na początek, nie musisz od razu robić windowsa czy facebooka ;)

0

Uważam, że to pewnych rzeczy trzeba dojść, nauczyć się, żeby to polubić. Może rzeczywiście idę w złym kierunku. C++ zrobiłem już kilka kursów ale stanąłem na tym co dalej, zrobiłem prosty kalkulator, troche się nim pobawiłem i na tym stanąłem. Skąd mam wiedzieć czy kocham jazde na snowboardzie jak nigdy tego nie robiłem - tak to odbieram. :)

1

Jasne, ale nie musisz startować w zawodach snowboardowych żeby wiedzieć czy cię to kręci czy nie. Zjedziesz kilka razy i już wiesz że ci sie podoba albo sie nie podoba. Skoro miałeś już kilka podejść do programowania i się nie wkręciłeś to bardzo możliwe że to po prostu nie jest to. Odwróć trochę swoje myślenie i zastanów sie "co lubię robić?".

0

Nie mówimy tutaj o poważnych zawodach. Sama teoria stania na desce, chodzenia z nią po śniegu nie wpłynie na Twoje zadowolenia z tego sportu. Trzeba zjechać ze stoku kilka razy, żeby się przekonać. Tak samo jest ze mną, mam gdzieś tą teorie w głowię ale nie wiem co dalej z nią robić. Moi koledzy zaczynali na skryptach/pluginach/modach do gier - właśnie to ich zakręciło w programowaniu. Ja z takiej szansy nie skorzystałem tylko od razu przeszedłem do czystej nauki. Jedyną opcją jest pójście do pracy i sprawdzenie czy to jest to. Jednak z taką wiedzą nigdzie mnie nie przyjmą.

0

Koledzy. Nie zrozumcie mnie źle. Pytanie "Co w życiu chciałbyś robić ?" jest wyjątkowo trudnym pytaniem i niestety jeżeli się nie wie to trzeba eksperymentować. Trudno mi od tak rzucić IT, jakby nie patrzeć to jest moje całe dotychczasowe życie. Skąd mam wiedzieć programowanie jest na prawdę takie straszne, jeżeli jeszcze nigdy nikt nie rzucił mi wyzwania/pracy do wykonania. Nie powiem, że czuję trochę pociąg do pieniędzy + presja znajomych/rodziny którzy widzieli mnie całe życie naprawiając im drobne usterki w ich komputerze. Was od C++ czy inny język wkręcił ?

1

Granie w gry komputerowe nie ma nic wspólnego z IT ;] Ja rozumiem że babcia może mówić że "oho, on to cały czas przy tym komputerze to informatykiem będzie", ale nie ma to nic wspólnego z rzeczywistocią. Nic a nic. Tak samo zresztą jak rozkręcanie komputerów nie ma nic wspólnego z byciem programistą. Stąd też nie do konca rozumiem co ty chcesz "rzucać". Co takiego potrafisz? Jakież to umiejętności żal ci porzucać?

Programowanie nie jest straszne, wręcz przeciwnie, ale jednocześnie sam mówisz że próbowaleś kilka razy i nic z tego nie wyszło. To powinno ci już coś powiedzieć ;]

Ja zaczynałem od C++ ale nie wybrałbym go teraz do żadnego projektu chyba że byłaby to jakaś bardzo szczególna sytuacja. Pisze się w nim wolno i ciężko, a korzyści z wydajności są takie-sobie.

0

Mogę zapytać zacząłeś swoją naukę programowania ? Co Cie zainspirowało ? Była to po prostu żółta lampka z myślą "Oho ! Będę programistą" czy raczej coś co Tobie spodobało się z czasem.

0

Dobre pytanie. Tak jakoś wyszło że zacząłem interesować sie takimi rzeczami jak hacking (jak każdy w młodości :P) a potem jakoś naturalnie pojawiło się programowanie. I cośtam programowałem ale w sumie dopiero kończąc liceum zdecydowałem się na studiowanie informatyki. Wcześniej brałem też pod uwagę inne techniczne studia. Finalnie hackerem nie zostałem a programistą i owszem ;]

0

Dzięki za odpowiedź. Moja wizja przyszłości od kilku lat była jasna programista a może grafik - dobrze zarabiający. Siedziałem dużo przy komputerach (nie chodzi o gry oczywiście) więc chciałem zostać już przy klawiaturze , jednak oczywiście przyznam Ci rację, że serwisowanie i a programowanie/grafika/webmastering to zupełnie inna bajka. Dostałem się na wymarzone studia informatyczne, dużo dałem z siebie aby dostać się na informatykę do technikum. Teraz dochodzę do wniosku, że muszę się poważnie zastanowić bo może cały czas idę złą drogą.

0

@MarcinLin dobrze zarabiający, może tutaj leży Twój problem? Pieniądze zaślepiają Ci to, co naprawdę chciał byś zrobić i dlatego masz taki dylemat, szkoda Ci porzucić (podobno) fajnej kasy z IT, a podobno dlatego, bo pewnie słyszałeś/czytałeś ile to się zarabia.

0

@MarcinLis

Skąd mam wiedzieć programowanie jest na prawdę takie straszne, jeżeli jeszcze nigdy nikt nie rzucił mi wyzwania/pracy do wykonania.

To ja rzucę Ci wyzwanie napisz aplikację do zarządzania projektami w ASP.NET MVC kopię tego portalu https://www.teamwork.com/ spróbujesz zrobić będziesz wiedział czy Ci się programowanie podoba. Czekamy na kod na githubie :D

0

skiluj, skiluj a kasa sama przyjdzie. Nie ważne w czym, możesz zostać nawet progamerem :P

1 użytkowników online, w tym zalogowanych: 0, gości: 1